Máme tu "Dušičky". A tak tu dnes mám pro vás jeden speciál na téma trochu temné a hřbitovní - a to o krásách lidského kosterního ostatku - lebky.

Lebka - děsivá, ale i fascinující - přitahovala jako vizuální objekt lidstvo odjakživa a proto se různým způsobem zobrazuje napříč všemi civilizacemi. Neunikla ani pozornosti současných výtvarníků, designérů a šperkařů. Sama šperky s lebkou vyrábím a dokonce ráda nosím. Nedávno jsem byla dotázána na to proč? A jelikož nejsem ani rockerka, emo, punkerka ani motorkářka, neholduji satanismu ani gothic stylu, sama jsem začala přemýšlet nad tím, proč se mi lebky líbí.

image

Hanka Čížková | minilebičky do kapsičky

A tak jsem trochu zapátrala, s jakými různými symbolickými podtexty a významy byla a je lebka spojována.

Pojďme se nedříve vrátit trochu do historie.

Středověký křesťanský člověk byl fascinován smrtí a často si připomínal memento mori“ (pamatuj na smrt), aby i při radovánkách vždy myslel na svůj konec a aby nezemřel v hříchu. Smrt personifikovaná v podobě kostlivce byla v křesťanství připomínána na každém kroku. Výtvarné umění pozdního středověku nám zanechalo mnoho Danse macabre“ (Tanec smrti), zejména v Německu, což byly alegorické malby, jež často znázorňovaly průvod lidí nejrůznějších věků a nejrůznějších stavů, s nimiž tančí kostlivec. Tento motiv měl neblahou souvislost s morovými epidemiemi.

image

http://www.armchairgeneral.com/forums/showthread.php?t=96535&page=7

Lebka fungovala především jako symbol pomíjivosti pozemských statků, proto se také stala atributem celé řady světců. Mezi ty nejvýznamnější patří sv. František z Assisi a sv. Marie Magdaléna (ale i sv. Karel Boromejský, sv. Jeroným, sv. Pavel od Kříže, sv. Vavřinec de Brundusio, sv. Bernard z Clairvaux, sv. Leonard z Porto Maurizio, sv. Bruno, sv. František Borgia, sv. Jan Berchmans, sv. Alois Gonzaga, sv. Rozálie, sv. Petr Damiani, sv. Makrína, sv. Gerard Majella, někdy sv. Basil Veliký a Řehoř Naziánský  a další). Lebka měla symbolicky vyjádřit jak hodnotový odklon od světské marnosti, tak i odhodlanost položit život za své ideály (mučednictví).

image

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Guido_Reni_-_The_Penitent_Magdalene_-_Walters_372631.jpg

Přeneseně tak lze lebku vnímat jako symbol opravdového a pravdivého životního přístupu (až za hrob) a povzbuzuje k tomu využít každé šance, kterou život dává, protože může být poslední. Lze ji vnímat i jako vyjádření odhodlání nechat od sebe odejít vše nepotřebné a umět se soustředit na podstatu a na to, co je věčné a nesmrtelné.

image

http://www.curieuxdetrucs.com/article-rosaire-ca-1500-1525-83436466.html

V baroku byly oblíbené manýristické "vanitas" - "vanitas vanitatum" [vanytás vanytátum] - což latinsky znamená "marnost nad marnost". Jedná se o alegorickou moralitu poukazující na neodvratnost smrti. Šlo o různá zátiší s lebkou, ale i figurální kompozice poukazující na konečnost světského života. Záměrem bylo, stejně jako ve středověku, motivovat člověka k odklonu od materialismu směrem ke spiritualitě - když ale vezmeme v potaz nabubřelou okázalost barokní architektury a módy, jde trochu o protimluv, že? Mrkající

image

http://pl.wikipedia.org/wiki/Vanitas

Lebka byla v době feudalismu oblíbeným symbolem také proto, že souvisí s rovností,  rovnoprávností - smrt si nevybírá, stírá stavovské, sociální a materiální rozdíly. Smrt je spravedlivá.

Nicméně lebku nehledejme pouze va výtvarném umění, pozoruhodnou kapitolou je i stavba kostnic. Jednu z nejpozoruhodnějších můžeme najít v Sedleci u Kutné Hory.

image

http://www.ossuary.eu/index.php/cz/kostnice

Jelikož motiv smrti souvisí s rychlých během času, můžeme i v historii výroby hodin najít odpradávna motiv lebky.

image image

http://cookedcloset.tumblr.com/post/22843351264

http://img.inkfrog.com/click_enlarge1.php?image=PC130576.JPG&username=sunart&aid=303816581

image image

http://www.watchtime.com/wristwatch-industry-news/watch-to-watch/richard-mille-tourbillon-rm-052-skull/#

http://favim.com/image/316840/

Samostatnou kapitolou je, jak je s motivem lebky zacházeno na americkém kontinentě. Asi každý někdy zakopl o zprávy o tzv. křišťálových lebkách a tajemství s nimi spojených. Ať už je to s těmito lebkami jakkoliv, jisté je, že lebka je odpradávna spojována s duší a tedy i posmrtným životem a mnoho kultur využívalo lebky jako kultovní předměty související s překonáním strachu ze smrti. Kmeny jihovýchodní Asie, Oceánie a Jižní Ameriky považovaly lebky (a hlavy vůbec) za symboly síly a jejich odnětím protivníkovi měla jejich síla přejít na válečníka a jeho kmen.

Zcela specificky se s lebkami zachází v Mexiku v souvislosti s proslaveným El Día de los Muertos (Den mrtvých), z kterého se už stala trochu turistická atrakce. Na rozdíl od křesťanského ponurého pojetí "dušiček" se vyznačuje dost rozmarným pojetím, tancem a debužírováním. Dá se říct, že mexičané nad svými zesnulými netruchlí, ale tak trochu s nimi slaví, cílem je udělat mrtvým radost. Zdobí jim hroby, staví oltáře, pečou zvláštní chléb a načančané cukroví ve tvaru lebky, které nakonec i zkonzumují. Z této tzv. "cukrové lebky" už se stal svébytný výtvarný námět, který se uplatňuje všude možně (grafika, tetování, dekorační předměty) a poznáte ho podle bohaté barevnosti a většinou také květinových detailů - je to taková hodně veselá lebka. Veselá proto, protože nám má přinášet štěstí, o které se nám mají tak trochu postarat právě naši zesnulí.

image

http://childrenplayingwithfire.wordpress.com/2008/04/30/sugar-skull-cookies/

image

http://www.decalgirl.com/skins/160770/Motorola-Droid-Razr-Skin-Sugar-Skull

image

http://www.flickr.com/photos/lorenaangulo/

Pro mexický Den mrtvých je také typické líčení v podobě lebky, které si používají hlavně ženy. Jde o masku La Catriny, mající původ ve sto let starém leptu Jose Guadalupe Posady, kterým kritizoval příklon mexického obyvatelstva k evropským vlivům.

image

http://en.wikipedia.org/wiki/La_Calavera_Catrina

image

http://www.pinterest.com/pin/139330182195196494/

V Bolívii už léta uctívají kult lebek. Zdejší lidé už od pre-hispánské doby věří, že lebky předků mají zázračnou moc a pomohou jim vyplnit mnohá přání. Lebky zemřelých tak neskončily v hrobech nebo jako popel v urnách, ale jsou po mnoho let pečlivě uloženy, ve slavnostní den tradičně vyzdobeny květinami, stužkami, zapálenými svíčkami (v některých případech dokonce cigaretami!) a slavnostně  a obřadně vyneseny na veřejnost na saténových polštářcích.

Jelikož lebka symbolizuje odhodlanost položit život za svůj ideál, stala se také znakem rozhodnutí zemřít za svou vlast, a proto byla a je často používána i jako vojenská insignie - Totenkopf. Sděluje, že přípustné je pouze zvítězit nebo zemřít. Jedno z takových nejznámějších a nejnechvalněji proslavených použití najdeme u jednotek SS - nicméně nebyli první ani poslední, kdo tento motiv použili a používají.

image image

http://en.wikipedia.org/wiki/Totenkopf

http://www.warrelics.eu/forum/ss-metal-cap-insignia-forum/ss-skull-deschler-quick-review-255608/

Další z bojových možností uplatnění motivu lebky - které znají už malé děti! -  je typická pirátská lebka se zkříženými hnáty. Tento symbol známý od 17.stol. se nazývá "Jolly Roger" a je několik teorií, jak vznikl. Jednou z nich je, že jde o zkomolení francouzského Joli Rouge označujícího původně rudou pirátskou vlajku, protože černá barva vlajky byla původně vyhrazena lodím, na kterých byla karanténa kvůli nemocem. Další možnost je, že název symbolu byl odvozen od slangového označení ďábla "Old Roger".

image

http://en.wikipedia.org/wiki/Jolly_Roger

Pokud si to shrneme, lebka bývá nejvýrazněji vnímaná jako symbol smrti a nebezpečí, ale lze ji chápat  i jako symbol vítězství nad smrtí  a demonstraci absence strachu ze smrti,  např. díky duchovnímu a spirituálnímu životu.

Může vyjadřovat preferenci osobní cti nebo uctívaného ideálu nad hodnotu vlastního života.

Dá se brát nejen jako připomínku smrtelnosti, ale i nesmrtelnosti a věčnosti.

Pro někoho zpodobňuje strach z ukončení života, pro druhého je připomínkou, aby život nebyl marný nebo promrhaný.

Může být obrazem nedůležitosti materiálního světa, může vyjádřit ironický postoj k materiálnímu světu.

Přeneseně ji lze brát i jako symbol spravedlnosti a pravdy. Nebo také odvahy a zásadovosti.

image

http://www.metmuseum.org/toah/works-of-art/17.190.323

 

A abyste můj čnánek neupouštěli v zádumčivém rozpoložení, dočkáte se nyní zábavnější části a to je malá problídka toho, jak s lebkou dokázali naložit naši současníci.

image

http://www.neatorama.com/2013/07/19/Helen-Musselwhites-Paper-Cutouts/#!ntSPR

V druhé polovině století se lebka stala běžně používaným motivem také v módním průmyslu a v designu. (Je docela symptomatické, jak lehkovážně dnešní konzumní společnost k tomuto symbolu přistupuje na rozdíl od civilizace středověké a barokní). Většinou lebku sice spojujeme se sociálními skupinami, které se honosí revoltou, ale jako provokaci ji můžeme vypátrat i slavných tvůrců haute couture. Není asi třeba u nich pátrat po nějakém hlubokomyslném symbolickém podtextu, využívají prostě jen efektu kontrastu mezi krásnou a něčím, co dost lidí považuje za odporné, strašidelné nebo děsivé. Hlavní důvod je zaujmout, upoutat.

Dior:

image

http://www.sunrainey.com/dior-skeleton-wedding-ring.html

Alexander McQueen:

image

http://www.net-a-porter.com/product/113278

Vivienne Westwod:

image

http://skullappreciationsociety.com/skull-bead-necklace-vivienne-westwood/

Ale lebka má své nepřehlédnutelné místo i v oblasti autorského šperku:

Ken Bova:

image image

http://kenbova.com/home.html

Shinji Nakaba:

image image

http://work.s-nakaba.com/

Aida Bergsen:

image image

http://www.aidabergsen.com/en/collections?id=3

James Jean:

image

http://www.jamesjean.com/

Manfred Bischoff:

image

http://www.mfah.org/art/detail/rene-descartes-ring/

Katrine Borup:

image

http://www.flickr.com/photos/shetlandarts/4884353867/

Thomasin Durgin:

image

http://www.flickr.com/photos/metalriot/4395998825/

Zabývat se použitím motivu lebky v odívání by bylo nadlouho, tak jen ve stručnosti zajímavé krajkové provedení:

image image

http://www.vogue.com/fashion-week/spring-2012-rtw/emilio-pucci/review/#/collection/runway/spring-2012-rtw/emilio-pucci/36

image image

http://dis04.livejournal.com/105770.html?thread=511018

image image image

Ani botičky nebyly ušetřeny:

image image

A co takhle kabelky?

image

image

http://www.artnau.com/2012/07/skull-bag-by-aitor-throup/

image

http://tokyotelephone.com/masaya-kushino-queen-solo-exhibition-at-neutron-tokyo/

image

http://www.pinterest.com/pin/357754764119815432/

image image

http://www.artnau.com/2012/05/hamlet-by-ines-figaredo/

Trocha bytového designu:

image image

A tedy i oblast nábytkářství:

image image

http://antiq-furniture.livejournal.com/

http://weheartit.com/entry/12186281

image

http://toxiferous.blogspot.co.uk/2008/10/skull-sleeping-chamber.html

image image

http://designspiration.net/image/170612058936/

http://www.pinterest.com/pin/357754764119859067/

Nějakou lebku lze v současnosti vypátrat prakticky v každém předmětu denní potřeby:

image

http://www.roslynoxley9.com.au/artists/17/Fiona_Hall/1466/47326/

image

http://www.re-foundobjects.com/product/view/1252591173?cat=36

image

http://www.flickr.com/photos/azrainman/1968636780/in/photostream/

image

http://werewolfbaby.tumblr.com/post/23991544582

image

http://www.trendhunter.com/trends/richard-notkin#!/photos/61410/3

image

http://instagram.com/p/Nwwh-TwjNb/

image

http://www.skullspiration.com/

image

http://audrey.buzznet.com/photos/thingsilov098rday1/?id=68414885

Že lebky milují motorkáři je "stará vesta", a tak nás asi u nich už máloco překvapí, ale zajezdit si na smrťákovi je opravdu "hustý":

image

http://www.ronsusser.com/inventory.htm?id=836

image

http://www.cruisercustomizing.com/news.cfm?week=079

Jak vidíte, lebky lze brát i docela s humorem.Smějící se

 

Nakonec ještě odpověď na otázku proč se lebky vyrábím a nosím ráda já. Popravdě  - prostě se mi líbí. Většinou mi přijde, že se smějí. Některé se pravda i šklebí, ale mě se líbí hlavně ty smějící se. Přijdou mi univerzálně krásné - lidská tvář stárne, ideál její krásy se mění - ale lebka je stále stejná. Je to konstanta. Je to člověk zbavený všeho přechodného. Je to něco málo z nás, co tu je schopno přetrvat věky.

A takhle se tedy s těmi smějícími se potvůrkami peru já:

image image

image

image image

 

Pěkný zbytek dušičkového večera.

PS: článek věnuji Máše D. jako bonus k jejímu šperku.Mrkající

úvodní foto: http://www.jorgemanilla.com/Collections/DEVOTOS-Y-EXVOTOS/