Vážení zákazníci, zakázky vyjma barevných světel vyřizujeme nejpozději 14 dnů od přijetí platby. Děkujeme za pochopení.
Profil uživatele
LightningFold
Prodávající
Brno
Registrace: 9.10.2009

Vítáme Vás v našem obchodě.

Pokud nás chcete vidět, můžete se bavit videem z léta 2012.

Projekt LightningFold je ztelesněním naší vize o svobodném navrhování, samostatné ruční výrobě a pokud možno přímém prodeji užitečných a důvtipných věcí. Je to naše osobní dobrodružství, kterým si ověřujeme, jestli svět funguje tak, jak doufáme, že funguje.

Naším centrálním motivem je ohýbání (anglicky folding) a lampy jsou snad jen skromným začátkem. Vždyť na začátku bylo světlo, nebo ne?

LightningFold vznikl ze školního projektu v momentě, kdy jsme zjistili, že existují lidé, kteří mají zájem naši lampu (tehdy jsme měli jen Ježečka) koupit a někde si ji pověsit a rozsvítit. Proto jsme na Fleru. Už pět let.

Naše svítidla máme vyzkoušená, všechny modely máme doma a používáme je. Všechna byla navržena mozkem, vyzkoušena a vyladěna rukama a v našem bytovém ateliéru jsou vyráběna zase našima rukama přímo pro konkrétního zákazníka.

Pokud u nás nenajdete světlo, které by vyhovovalo Vaší představě, neváhejte se na nás obrátit vnitřní poštou, rádi Vám vyjdeme maximálně vstříc. Za ty roky máme dost zkušeností s nejrůznějšími požadavky a dokážeme řešit i vzniklé trable. Naším hlavním zájmem je vždy Vaše spokojenost.

Nově nabízíme dekorativní krystaly v sadách do-it-yourself. Je to větší legrace a můžete z nich vytvořit dekorace zcela podle Vašich představ.

Děkujeme Vám za návštěvu.

STÍNÍTKA

Ohýbáním, stříháním, nýtováním a šitím tenké plastové fólie vzniká náš původní designérský počin. Jsou jím stínítka Ježeček, Světlokvět a Korytnačka, nabízená ve třech velikostech (S,M a L). Všechny modely jsou v dostání jako závěsné lampy, lampy na stolek a stojící lampy (na zem). Ježečka a Korytnačku je možné rovněž připevnit rovnou na strop (bez závěsné šňůry) a vertikálně na stěnu.

Všechny modely jsou naším vlastním designem a jsme rádi, že nás nekopírujete.

Svítíka vyrábíme ručně z tenké, plastové fólie, která propouští dostatek světla, abyste je mohli použít s vybraným zdrojem světla ve všech místnostech, kde vykonáváte běžnou práci. Světla standardně vyrábíme z průsvitné, mléčně bílé fólie, můžete však vybírat z mnoha průsvitných i neprůsvitných barevných odstínů.

Materiál je chemicky, UV a tepelně odolný. Snadno se čistí vodou a mýdlem, v případě silnějšího zašpinění doporučujeme použít technický líh. Prachu se nejsnáze zbavíte ve sprše. Stínítka nesmí přijít do přímého kontaktu s ohněm a nepatří na mráz.

Součástí každého balení je návod, další výbava je uvedena u jednotlivých svítidel. Zdroje světla nejsou součástí balení.

KRYSTALY

Dekorativní krystaly (aktuálně nabízené v sadách pro domácí dokončení) vyrábíme podle vlastního designu z trvanlivého a kvalitního tvrdého papíru. Nabízíme spoustu barev, abyste si vybrali a vytvořili dekorace podle Vašich představ.

Krystaly se hodí pro závěsy, kolotoče a jiné ozdoby nad dětské postýlky (výborný dárek pro novorodiče), girlandy na nejrůznější oslavy a jako dekorace domova při rozmanitých příležitostech. Lze z nich vytvořit závěsy, které oddělí jednotlivé zóny místnosti.

Součástí balení je silonová nit, háčky a návod.

Stínítka balíme do pevných krabic vystlaných měkkým papírem a odesíláme poštou pojištěná na plnou cenu s potrvzením dodání. Kvítky posíláme navíc jako křehké zboží, což se odráží na vyšší ceně poštovného. Krystaly balíme bezpečně do pevných obálek. Na cestě je můžete sledovat v systému Track and Trace České pošty.

Není-li uvedeno jinak, balíčky odesíláme nejpozději dva týdny od obdržení platby, protože je vyrábíme přímo na základě Vašich objednávek. Pokud je potřebujete dříve, třeba jako dárek, dejte prosím vědět vnitřní poštou.

Rádi se s Vámi domluvíme na osobním odběru v Brně. Nemusíte čekat doma na pošťáka nebo chodit na poštu, svítítko dostanete obvykle dříve a ušetříte.

Vezměte prosím na vědomí, že u zásilek posílaných za hranice ČR a u objednávek vícero položek je cena za poštovné stanovována individuálně.

Způsob dopravy
Viz záložka Balení a doprava.
Obchodní podmínky

Shop policies

I. General

1. All our deliveries are based on these terms and conditions. By submitting the order the buyer accepts these terms and conditions as a whole. Conditions deviating from these terms and conditions only take effect after our written confirmation.

2. The rights and duties of the buyer and of our company are governed by the general and specific laws of the Czech Republic and the European Union.

II. Contract

1. Information, such as illustrations, descriptions, dimensions, which are contained in our catalogue, is subject to change unless it is expressly designated as binding. Slight deviations from such descriptions shall be approved and shall not affect the contract, unless they are unacceptable for the buyer. Please note that our products are hand-made and can therefore differ in details from the items depicted in the catalogue. Slight color variations that may also occur are mostly due to the color settings of your monitor.

2. The order submitted by the buyer is binding. The dispatch of the item is binding for the seller, if the item order has been confirmed and the item has been paid for.

3. If the goods are not available (even if only some of the items) the buyer may rescind the order.

III. Prices

1. The price listed by each item is binding and final, includes all taxes applicable in the EU and does not change in course of the item’s dispatch.

2. Full price of the order, including all items prices´ and shipping costs, has to be paid before the order is shipped. If the price is not paid in a reasonable time after the order confirmation, (usually two weeks), the order is canceled by the seller.

3. The ownership of the purchased goods devolves to the buyer when the payment is completed.

IV. Payments

1. We only accept payments in advance, made via PayPal or bank transfer. After an order is confirmed, the buyer is provided with all payment details needed. The buyer does not need to have a PayPal account, the payment can be made via PayPal using credit card.

V. Postage

1. The shipping costs depend on weight and size of the order and the place it is shipped to. We always try to select the most cost-effective mailing. The packages are always insured for loss and damage. May the goods be delivered damaged; the buyer should reject the package directly at delivery (if the damage is obvious) or as soon as possible (when finding out later) and ask the shipping company for compensation. The shipping costs are specified for each item of our catalogue.

2. Please note that there could be customs duties and tax on items imported to countries outside the EU. Any additional charges for customs clearance must be borne by the buyer. Additionally, please note that when ordering from us, you are considered the importer of goods and must comply with all laws and regulations of the country in which you are receiving them. We would like our international customers to be aware that cross-border deliveries are subject to opening and inspection by customs authorities, for which we take no responsibility.

3. We can assume no responsibility for lost items once mailed. In case of loss of the goods, we will report the damage to the shipping company. The amount of the refund is specified by the delivery company, however it always covers the price paid for the purchase (it may actually be higher due to the delivery company terms).

VI. Shipping policy

1. Orders are shipped within the time period specified in the product description. As the items are all hand made by the two of us, and they require several hours of work to complete, it typically takes up to fourteen days after the payment is processed to ship them. If you need to get your item sooner, please let us know when placing your order.

2. All items are packed safely in a box or boxes, tracked on their way to the customer (confirmed delivery) and insured for their whole price. If any problems occur with the delivery, please let us know as soon as possible, so we can track it and ask the transporter about the delivery. May the goods be delivered damaged; the buyer should reject the package directly at delivery (if the damage is obvious) or as soon as possible (when finding out later) and ask the shipping company for compensation.

VII. Delivery

1. We ship our goods within the time period specified in the respective shipping details, after the payment is received. We let the buyer know we have received the money and shipped the order.

2. The buyer is entitled to withdraw from the contract in case the delivery of the order is delayed, and will receive the whole payment back. The buyer can not claim any other damages in such case.

VIII. Warranty

1. In case of any defects of the delivered goods, we are entitled to repair the defect or to replace the goods with an impeccable one. The buyer is allowed to cancel the contract if we fail to repair the item or if we can't deliver equivalent replacement.

2. The buyer is obliged to allow us to verify the defect of the item. If the buyer refuses us to inspect the item, we are exempted from the warranty.

3. If the buyer sells the goods delivered by us to third parties he is forbidden to refer to us concerning the legal and / or contractual warranty claims.

4. The limitation period for warranty claims of buyers of consumer products is 2 years.

5. Claims for other damages by the buyer are excluded.

IX. Damages

1. In commercial transactions, we are liable only to the foreseeable damage, unless this was caused by ordinary negligence. The buyer can not claim any losses.

X. Cancellation and return

1. The buyer may cancel the order without giving reasons within a period of two weeks in text form (by letter or e-mail) or by returning the goods to our address. The period begins with the delivery of the goods to the buyer. This applies to cases when there are no reasons for warranty set up (the buyer does not like the delivery, but the item or items are as specified in the order and are in mint condition). This may not apply to custom orders.

2. Goods may be sent back to us at our expense. The buyer pays the postage, which will then be included in the amount of money returned to him. The buyer needs to enclose the copy of original bill and provide us with information needed to refund the purchase price. The refund is made within 14 days after the item is sent back by the customer.

3. If the buyer returns the delivery from reasons on his side (not damaged or deviating from order), he has to ensure that the goods are shipped back unused and come in mint condition, otherwise we may decrease the sum of money returned to him.

XI. Privacy Policy

1. The personal data provided to us and order and account information are only used to process your order. They include name, full post address, company registration number (where applicable) and VAT registration number (for companies only), eventually PayPal account (in case of refunds).

2. Any disclosure to unauthorized third parties is excluded.

3. The customer data is processed in compliance with the relevant provisions of the respective laws of the Czech Republic and European Union. We are registered personal data collector by the Office for Personal Data Protection (www.uoou.cz) under registration number 00045745.

4. The personal information of the buyer will only be collected for specified, explicit and legitimate purposes and not kept longer than necessary.

5. By submitting the order the buyer gives consent with this privacy policy. He may at any time withdraw this consent and ask us in written form (letter or e-mail) to discard his personal data.

*

Ve lhůtě 14 dní od přijetí zboží máte právo zboží vrátit bez udání důvodu.

Komentáře
Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Blog
Fler Boxy
Žádný veřejný FlerBox.
Fler kluby
Uživatel nevlastní žádný Fler klub.
Top nominace
Uživatel nevytvořil žádnou Top nominaci.
Fotogalerie
Žádná fotografie ve Fler fotogalerii.
 
Novinky
Žádné aktuální informace.
Zboží
Načítá se zboží ...
Oblíbení uživatelé
Oznámit porušení pravidel tímto uživatelem.