Domů Profil prodejce majdau
magdalena urbanova
  • aktivní prodejce od r. 2009
    Reaguje na objednávky obvykle do 5 minut.
  • praha 2, ČR
  • 532 prodaných kusů
  • 100% kladných hodnocení
Hodnocení: (243) 100%
Nadšenci: 1734
Aktivita: aktivní
Prodáno: 532
Registrace: 16.3.2009
Město: praha 2
Stát: ČR
Důležitá informace: obchod na fleru je v současné době pozastaven, děkuji za pochopení

majdau

/ Prodávající
Novinky
1044056
24.1.2023 obchod na fleru je v současné době pozastaven. Děkuji za pochopení

 

Jmenuji se Magdalena Urbanová a třicet let je mou vášní smalt/email, technologie stará přes tři tisíce let. Základy práce s tímto nádherně lesklým a barevným materiálem jsem se naučila od své matky, která je profesionální výtvarnicí a na fleru ji najdete jako urbir (šperky). Od dětství vedla mě i mé dvě sestry k tvůrčí práci. Bohémské prostředí rodiny nás všechny tři pozitivně ovlivnilo v potřebě se výtvarně projevit i v dospělosti.

Mezi  smalty jsem vyrůstala a  již na gymnáziu s nimi občas experimentovala. Na vysoké, během studia etnografie se mi stal smalt příjemným koníčkem. Ve třiceti jsem se externě vyučila zlatnicí, ale nakonec se mou profesí nestala etnografie ani zlatničina, ale smalty, které mě provázejí od dětství. Své výrobky dlouhodobě prodávám i v kamenných  obchodech a galeriích.

Klasický smalt vypalovaný v peci mě baví především svou nepředvídatelností a i po dvaceti letech mě neustále překvapuje a ukazuje nové možnosti.  Ráda experimentuji s barvami, které vypaluji v peci na mnoho pálení a stále jsem překvapena tím, jak se smalty mezi jednotlivými páleními nečekaně mění.U této technologie  jsem často nucena své výtvarné představy podřídit materiálu a možnostem smaltu, ke kterému i po 30 letech přistupuji s respektem.

Nejčastěji používám tradiční špičkový zahranišní šperkařský email značky Schauer a Soyer. Částečně také pracuji se smalty z Maďarska, kde jsem se také účastnila několika emailových sympozií v Kecskemétu. Jako podklad používám měď a každý výrobek je několikrát vypalován přibližně na 840 stupňů. Smalty jsou smaltovány z obou stran, zadní strana černým smaltem. Pouze u malých dílků (náušnice, kočičky) jsou zadní strany zabroušeny a dohladka vyleštěny.

Ve své tvorbě jsem se v minulosti částečně nechala i ovlivnit studiem etnografie a dělala kolekce s indiánskými, egyptskými nebo antickými motivy. Jednu dobu jsem se také věnovala emailům ovlivněným secesí, které jsem dodávala do specializovaných obchodů. Vlastním živnostenský list a ke každému nákupu naleznete na fleru vystavenu fakturu. Pokud vás zajímá více informací o smaltu, technologii i jeho dějinách, můžete si přečíst  můj úvodní článek ve Fler MAGu. 2.díl je věnován podrobnějšímu popisu práce s pravým smaltem.

Všechny zájemce o historii smaltu i jeho techniky jsem zvala od 31.10.2017 do 3.6.2018 do Technického muzea v Brně, kde probíhala výstava Umění emailu/Technika smaltu. Na přípravě této výstavy jsem se přes dva roky podílela a fler byl jejím mediálním partnerem. Více informací si můžete přečíst zde v MAGu, kde nalezneto i toto video:

 

  

  

     

  

 V září 2013 vyšla má kniha Smalt ve výtvarné tvorbě - historické a současné techniky. Další podrobnosti se dozvíte zde, nebo v tomto klubuFotografie z knihy naleznete také v tomto mém článku o smaltu ve FlerMAGu. Osobní článek o vzniku této knihy si můžete přečíst zde.

                             

                 

(smaltovaný obraz 20:30cm, inspirováno staroperskými lučištníky)

               

        

 

Následující video FlerTV vám přiblíží práci se šperkařkým smaltem

 

---------------------------------------------------------------------------------

  Posledním králem to začalo  a Zasaženi středo-věkem - na těchto odkazech si můžete přečíst a prohlédnout reportáže ze  dvou skupinových tématických  výstav, kterých jsem se účastnila se skupinou přátel z fleru.

 

 

Knihu:  "SMALT VE VÝTVARNÉ TVORBĚ- historické a současné techniky" budete moci na fleru koupit od poloviny září.

autor :Magdalena Urbanová

Anotace:

Kniha přináší ucelené informace o smaltu v umělecké tvorbě a přibližuje jeho historické a současné techniky. Poprvé tak vychází o této více jak 3000 let staré technice podrobná publikace od české autorky. Rozdělení knihy na teoretickou a praktickou část umožňuje snadnou orientaci v textu. Bohatá fotogalerie děl současných českých i zahraničních autorů je doplněna také pozoruhodnými historickými smalty. Kniha je koncipována s důrazem na představení různorodosti smaltu, od velkoformátových obrazů až po šperky na drahých kovech. V teoretické části jsou podrobněji přiblíženy také dějiny smaltu ve světě i v Českých zemích. Praktická část obsahuje inspirativní ukázky postupů práce sedmi autorů s rozdílným přístupem k materiálu i technice. Kniha není určena pouze smaltérům, ale všem, které tato mnohostranná technika zajímá. Cílem publikace je prezentovat především pokročilejší postupy a tvorbu zkušených profesionálů, ale užitečné informace zde nalezne i začátečník.

 

Více:

-v září 2013 vydává GRADA publishing a.s.

-17 : 24cm

-176 stran

- přibližně 400 barevných fotografi.

- v knize je prezentována tvorba více jak 50 současných autorů z celého světa.

- historická část obsahuje fotografie jedinečných historických předmětů z British Musea, Uměleckoprůmyslového musea v Praze, Severočeského muzea v Liberci, Arcidiecézního muzea v Olomouci a Podještědského muzea Český Dub

- publikace je rozdělena na tři části: teorii (definice, dějiny smaltu), praxi (postupy a techniky) a projekty sedmi autorů (rozdílné techniky i materiály). Podrobný obsah knihy je zkopírován níže:

 

 O autorcce:

Mgr. Magdalena Urbanová (nar. 1971) vystudovala na FF UK obor etnologie a později externě obor zlatník-klenotník na Středním odborném učilišti zlatnickém v Praze. Smaltu se příležitostně věnovala od počátku 90. let a po roce 2000 se stal smalt její profesí. Účastnila se několika výstav a organizovala skupinové tematické výstavy. Několikrát navštívila sympozia smaltu v maďarském Kecskemétu. Své výrobky prodává v několika galeriích, rodinných obchodech i na internetu. Základy smaltu se naučila od matky – emailérky Radky Urbanové, která začínala smaltovat již v 80. letech 20. století a k výtvarné tvorbě vedla i své tři dcery.

Své obrazy a šperky nejčastěji vytváří šperkařským smaltem na mědi. Na smaltu jí láká jeho nepředvídatelnost a proměnlivost. Ráda experimentuje s barvami, které v peci mnohokrát vypaluje a baví ji se nechat touto technikou neustále překvapovat. V poslední době se věnuje i kresbě, především větším voskovým pastelům na korku a kartonu. Expresivní intuitivní pastely pro ni představují protipól k práci se smaltem, který vyžaduje pomalost, pečlivost i nutnost se výtvarně přizpůsobovat technologii. Impulzem pro napsání knihy byla pro ni snaha o větší popularizaci a rozvoj smaltu u nás i propojení jejích autorů napříč technikami a materiály.

 

Klub:

Pokud si chcete prohlédnout fotografie historických a současných smaltů, co se do knihy nevešly, jste srdečně zváni do tohoto klubu, který je otevřen všem,které smalt zajímá. Naleznete zde i zajímavé odkazy vztahující se ke smaltu, nebo si o knize můžete popovídat.

 

 

Obsah:

 

TEORIE

Úvod

 Definice smaltu a jeho základní vlastnosti

 Historie smaltu a klasické historické techniky

 Smalt v Českých zemích

 PRAXE

 Začínáme se smaltem

 Co je potřeba pro práci se smaltem?

 Smalty - druhy barev

 Kovy vhodné ke smaltování

 Zkoušky

 Všeobecný postup práce se smaltem

 Příprava kovového podkladu

 Čištění

 Nanášení barev - specifika technického a šperkařského smaltu

 Délka a teplota pálení

 Broušení smaltu

 Vypalování zadních stran a začišťování hran

 Nejčastější chyby při smaltování

 Smaltování na drahých kovech

 Použití zlaté a stříbrné folie

 Opravy a vady smaltu

 Odstranění smaltu

 Trvanlivost a praní smaltu

 Bezpečnost a čistota práce

 Údržba smaltu

 Studený pot u horké pece

 Nejpoužívanější smaltérské techniky

 Cloisonné (přihrádkový smalt)

 Cloisonné - filigránová technika

 Champlevé (jamkový smalt)

 Basse-taille (transparentní smalt na rytém podkladě)

 Ronde bosse

 Plique-á-jour (vitrážní, okénkový smalt)

 Malba: miniatura, limogeský smalt, grisaille

 Proškrabování (sgrafito)

 Nanášení

 Přesýpání

 Šablonování

 Zatavovaní korálků

 Zatavování měděných kroužků

 Krakelování

 Mramorování

 Obtisky

 Cvičení

 Volná torba

 PROJEKTY

 Magdalena Urbanová: obraz šperkařským smaltem na mědi - kombinovaná technika

 Eva Heřmanská: technika černobílého sgrafita

 Irena Pantůčková: malovaná a proškrabovaná brož na mědi

 Vladislav Mašek: stříbrná champlevé brož v secesním stylu

 Jana Veselá: smaltovaný šperk z ACS

 Věnceslava Věnina Kolomazníková: cloisonné šperky na zlatě a stříbře

 Radka Urbanová: portrétní miniatura

 ZÁVĚR

 Malý emailový slovníček:

 Literatura

 O autorce

 Poděkování

 

 



Další prodejní profily
Komentáře
Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Fler Boxy
Zboží

Další zboží od majdau

Oznámit porušení pravidel tímto uživatelem.
Menu
--