Domů Profil prodejce Atelier MOiKA
  • Prodejce od r. 2023
  • Šošůvka, ČR
Hodnocení: nehodnocen
Nadšenci: 18
Aktivita: -
Registrace: 10.12.2023
Město: Šošůvka
Stát: ČR

Atelier MOiKA

/ Prodávající
Novinky
1100294
11.4.2024 Legíny se lnem ♡⸙

... kousek, který oblečeš a už ho nebudeš chtít sundat ;)

https://www.fler.cz/zbozi...

MOiKA

 

je tvůrčí ekologický projekt na cestě za snem, touhou i velkým přáním tvořit smysluplné a hezké věci, které budou zároveň ohleduplné a šetrné k naší zemi. Tak, aby se tu nám i našim dětem dobře žilo, a to i s výhledem do budoucna. Žít životem, který generuje tuny nerozložitelných či toxických odpadků, drancuje půdu a zdroje, jen aby dosáhl zisků, je devastující a krátkozraké. Pochopitelně všichni musíme z něčeho žít, ale je důležité udržovat i určitou rovnováhu. Pokud ji nedokážeme udržet my, zařídí si to nakonec příroda sama, drsná i moudrá zároveň.

Věřím, že když každičký z nás nějakým způsobem přispěje k její ochraně, minimalizováním škod nebo snahou něco zachránit, opravit, tak abychom v důsledku neplýtvali životadárnými zdroji, posuneme se výrazně dál. Kolikrát stačí jen změnit úhel pohledu, aby byl člověk ochoten vidět a slyšet, přestal být sobecký a lhostejný. Uviděl, že i jeho, v kontextu světa - mravenčí - snaha má smysl. Někdy stačí se i jen na chvilku zastavit. Zastavit se v tom běhu a shonu současného života, zapřemýšlet si, jestli jsem vlastně spokojen/a s tím, jak žiji. A pokud ne, co bych třeba mohl/a změnit, aby to tak bylo. Většina z nás se stále jen za něčím honí, je ve vleku neustálých povinností, ze kterých zdánlivě přestává být úniku. Určitě všichni věříme, že to děláme pro dobrou věc, pro rodinu, děti.. Ale není to tak, že spíše oceníme klid a pohodu? Třeba, že budeme žít trošku skromněji, s větší pokorou?

Těch způsobů, jak můžeme žít šetrněji je mnoho a nemusíme ani dělat úplně vše a být stresovaní zase opačně, že nejsme v tomto dokonalí. Cílem není spasit zemi, jen pozitivně přispět svým dílem. Někdo recykluje, jiný nakupuje z druhé ruky, opravuje nebo renovuje staré věci, nejezdí autem nebo třeba auto či nějaké nástroje sdílí s přáteli či kolegy, zařídil si šetrné bydlení a/nebo nakládání se zdroji, nejí maso, kupuje biopotraviny, pěstuje si na zahrádce svoje, nakupuje nové, ale kvalitní výrobky s dlouhou tvanlivostí nebo vyrobené šetrným procesem. Stará se dobře o své zdraví a třeba se i snaží o určitou osvětu ve svém okolí. Jistě by se toho našlo mnohem více a cokoliv z toho je skvělým přínosem. Každý dle svých možností a schopností.

Já jsem se mj. rozhodla vyrábět ekologické oblečení a doplňky. Šiji z nových udržitelných materiálů a sem tam i upcykluji, tj. přešívám nemódní oblečení na nové pěkné kousky. Už jako malá holka jsem tvořila, šila, pletla, háčkovala, malovala. Dostala jsem za to i pár poznámek do žákovské, že místo abych dávala pozor na výuku, tak jsem si pod lavicí raději třeba štrykovala :) V nácti jsem pak propadla ekologii. Obojí mě drží dodnes, bez tvoření ani citlivého přístupu už vlastně nemůžu existovat, nebyla bych to já. Koncem roku 2020, po mém pobytu ve tmě, přišel silný impulz a už to nešlo zastavit, měsíc v kuse jsem pak jen tvořila a šila. Spojilo se mi vše v jedno... A přišel tam i název pro tento projekt: MOiKA. Je to modifikace mého jména bez "n". Zní to jemně a měkce a myslím, že se to k mému šetrnému projektu a lásce k přírodě hezky hodí.

MOniKA Spíková  Miluju tě!Větev

 logo MOiKA

 

MOniKA

 

atelier MOniKA

EKOLOGICKÉ LEGÍNY

 

Moc ráda nosím legíny. Je to druh oblečení dle mě moc praktický, slušivý i pohodlný. Dají se vzít vcelku kamkoliv, záleží jen na druhu a co si člověk vezme k nim. Nosím je v podstatě celé jaro a podzim.

Dřív jsem nakupovala v běžné obchodní síti a vždycky mi docela dlouho trvalo, než jsem našla nějaké podle svého gusta. Bohužel každé takové mi vydržely sotva půl roku. Buď se se škaredě vytahaly na kolenou nebo látka prořídla, ztenčila se, ztratily barvu, začaly se trhat... A i když nestály moc, stejně mi to vadilo. Jednak jsem si je třeba už stihla oblíbit, druhak se mi čím dál víc příčil ten extrémně neekologický aspekt.

A tak jsem se nakonec rozhodla ušít si vlastní, takové, co by dlouho vydržely. Nějak jsem přeskočila možnost vyzkoušet jiné, dražší, značkové výrobce. Prostě mě chytla ta myšlenka - trochu jako touha po soběstačnosti dohromady s velkou chutí tvořit podle svých představ a ještě udržitelně.

Objevila jsem díky tomu spoustu skvělých materiálů šetrných k přírodě. Dnes už to nejsou jen BiO bavlny a bambusové viskózy, ale taky bavlny se lnem, recyklované bavlny, bukový modal a jiné druhy úpletů vyrobených speciálním viskózovým postupem, jejichž přínos je zejména v kvalitě vlákna a jeho výdrži. Každý zmíněný materiál má své výhody trochu jinde, ale všechny nějakým způsobem přírodu šetří. A to je pro mě nejvíc důležité - smysluplné. Taky mě těší, jaký je dnes už i výběr a že stále přibývá výrobců, kteří se výrobě šetrných materiálů věnují. Navíc jsou všechny ty látky také moc krásné. Takové tvoření je pak jedna veliká radost.

Legíny šiji podle vlastního střihu - mám ráda když jsou hezky dlouhé, nohavice dole úzké (krom zkrácených jarních) a guma v pase je pohodlná a dává prostor proudit lymfě. Látkou nešetřím, protože zvlášť na legínách se vzorem vypadá nehezky, když jsou příliš napnuté a potisk se deformuje. Používám také jen úplety silnější gramáže. Vše dohromady se tak spojí v kousek šatníku, který bude oblíbený nejen pro svůj vzhled, ale bude i dlouho a dobře sloužit.

 BiO legíny

 

RECY legíny

 

RECY legíny

 

Legíny z modalu

 

RECY legíny

fotorecenze

UPCYKLOVANÉ SUKNĚ Z KOŠILÍ

 

Svoje eko-šití jsem původně začala přešíváním všelijakého svého oblečení na hezčí, slušivější kousky. Dost mě to chytlo a tak mi i brzy došel materiál narozdíl od potřeby tvořit. Začátkem roku 2020 jsem si proto objednala dva veliké pytle plné různého oblečení z velkoobchodu second-handu. Pojala jsem to tehdy jako osobní výzvu a byla sama zvědavá, kolik věcí se mi podaří přešít na pěknější, módnější, znovu-nositelné kousky.

Začala jsem tehdy stahovacími vaky a čepicemi a kombinovala při tom tvoření všechno možné i nemožné. Dala jsem své fantazii úplnou svobodu. Z původních nehezkých a nemódních věcí vznikaly pod mýma rukama krásné staro-nové kousky. Smysluplné potěšení to bylo!

Později jsem začala zkoušet i nějaká trička, šaty a sukně, z různých halenek, mikin a jiných šatů, hlavně ale z pánských košilí. I tady jsem napřed hodně experimentovala, až jsem se - obzvlášť se sukněmi - nakonec ustálila na kombinaci košile s kouskem většinou nového nápletu. Přišlo mi, že tak to má šmrnc, líbilo se mi to propojení starého a nového a líbí se mi to dodnes. Občas zajdu do sekáče a ulovím tam pár košilí, které vypadají jako nové, ale o které evidentně nikdo nestojí a proměním je v originální a slušivé dámské sukně. A nakonec o nich napíšu ještě i krátký příběh jejich proměny. Je to hravé, stejně jako celý ten proces.

Přešívání nebo taky upcyklace, je podle mě high forma ekologie v oděvnictví, protože na výrobu nového oblečení není potřeba výroba žádné další látky. Použije se jednoduše to, co už existuje. Tím se chrání příroda od zbytečného ničení chemií a plýtvání vodou a úrodná půda tak může posloužit raději pro vypěstování potravin.

 

boss´s day off

 

sugar boss

 

boss a la curry

 

boss loves red

 

boss in love

10 bodů jak pečovat o (jakékoliv) oblečení, aby Ti dlouho vydrželo

KvětVětev

 

Za dlouhé roky mám vyzkoumáno a ověřeno těchto několik věcí, které mají vliv na životnost oblečení:

 1) Četnost praní

Čím více se pere, tím více se látka ničí. Každé zbytečné praní zkracuje životnost oblečení. Malý flíček stačí lokálně přeprat v ruce, nemusí jít rovnou celý kus do pračky.

2) Teplota vody

Čím vyšší je teplota, tím více se látka ničí. Zbytečně vysoká teplota ničí vlákno i barvy, oblečení se může srážet.

3) Vhodný prací program

Na jemné prádlo se hodí jemný program. Na jen propocené je ideální krátký. Na černé stačí méně pracího prostředku (barva vydrží déle sytá). Ložní prádlo i pleny se zhygienizují už při 60°C, obecně netřeba používat vyšších teplot. Obzvlášť jemné nebo choulostivé materiály (hedvábí, čistá vlna apod.) je dobré prát a máchat vždycky jen ručně ve vlažné vodě (bez teplotních šoků) se speciálním pracím prostředkem a neždímat; vyplatí se to.

4) Prací pytlík

Na oddělení jemného prádla jsou moc fajn prací pytlíky. Stojí pár korun a ušetří Ti hodně. Obzvlášť pokud pereš dohromady třeba spodní prádlo a/nebo krajkové oblečení společně s oblečením, které má zipy. Ideálně ho neper dohromady vůbec, protože se občas může stát, že se pytlík v průběhu praní otevře a vše se smíchá. A takový otevřený zip umí jemné prádlo opravdu nenávratně zničit.

5) Podobné barvy

Vždy je dobré prát společně jen podobné barvy. Ideálně každý nový kousek vyzkoušej před prvním praním jen v umyvadle a zapamatuj si, jak zkouška dopadla. Předejdeš tomu, že si pak v pračce nechtě přebarvíš svůj oblíbený kousek.

6) Příprava před praním

Vše co má potisk je lepší otočit naruby, výrazně se prodlouží životnost potisků. Všechny zipy raději zapni a jemné prádlo vlož do pracích pytlíků. Ani světlé špinavé ponožky neper s čistě bílým prádlem, bílá je hodně háklivá na zaprání špíny. A to už pak pryč nedostaneš, jedině chemickým bělením. Skvrny od jídla předeper žlučovým mýdlem nebo přípravkem na skvrny nebo ho na ně alespoň kápni a nech chvilku působit, než zapneš pračku. U mastných skvrn postupuj stejně, jen použij koncentrovaný přípravek na nádobí.

7) Šetrné ždímání

Vysoké otáčky působí neblaze na některé druhy materiálů. Zvlášť ty syntetické mají tendence se pak hodně vytahávat. Dobrou zkušenost mám s 800 otáčkami. Ani málo ani moc. Některé materiály se do ždímačky nehodí vůbec, třeba vlna a hedvábí - ty je fajn jen ručně vymačkat a nechat vykapat.

8) Věšení

Když každý kousek prádla před pověšením trochu vytřepeš a pak pověsíš hezky rovně, po uschnutí bude opravdu málo těch, které by vyžadovaly žehlení (tedy pokud netvoří většinu Tvého oblečení plátna). Většinu bude stačit jen poskládat. Oblečení bude hezké i bez žehlení a ještě ušetříš za elektřinu.

9) Údržba oblečení

Některé oblečení má tendence se žmolkovat (z vlny, bavlny apod.). Když začne být látka napřed jen trochu "chlupatá", hezkému vzhledu pomůže vyžehlení. Jakmile se časem na oblečení udělají i žmolky, obyčejný malý elektrický odžmolkovávač za pár stovek prokáže velkou službu, zvášť když mu poříídíš i dobíjecí baterie. Zas tolik času to netrvá a oblečení žmolků fakt hezky zbaví a když si dáš obzvlášť záležet, bude pak vypadat jak nové. Když se objeví první drobné dírky, nezoufej. Jdou krásně zašít - existují stehy, které nejdou skoro vidět a odstín nitě o jeden tmavší než je látka to jistí.

10) Prací prostředek

Používej pokud možno jemné prací prostředky, bez maskovačů skvrn a agresivních látek. Recept na jeden takový, roky ověřený s maximální spokojeností, zároveň šetrný k tělu, přírodě i peněžence, přikládám:

1 kostka mýdla na praní (jelen apod.)

1/2 balení prací sody (ideálně prášková)

1 kostka žlučového mýdla

Obě mýdla nastrouhej najemno v kuchyňském robotu nebo na struhadle, pak je vlož do mixéru a rozmixuj na prášek. Když k nim přidáš trochu sody, nebudou se ti tak lepit ke stěnám mixéru a půjde to lépe. Mýdlový prášek přesyp do větší nádoby, přidej práškovou sodu a pořádně promíchej. Pokud máš jen krystalickou, napřed si ji v mixéru umixuj na prášek také. Je to dost hlučné, ale trvá to jen chvilku. A je hotovo!

Obsah se vejde do nádobky obejmu cca 1l a vydrží dost dlouho (já si připravuju vždycky rovnou dvě dávky a vyrábím cca 4x do roka, a to peru poměrně dost, mám malé děti).

Dávkuj cca 2 polévkové lžíce na velkou pračku špinavého prádla. Na černé třeba stačí jen 1 lžíce. Ke světlému prádlu můžeš přidat ještě perkarbonát sodný, je super na skvrny (funguje od 40°C).

Tento eko-prášek je obdoba pracího slizu, který se používá i na praní oblečení pro alergiky, dětského oblečení, plen apod.

 prádlo

 

Způsob dopravy
Zasílám Českou poštou nebo Zásilkovnou v recyklované kartonové krabici a/nebo bublinkové obálce.
Komentáře
Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Fler kluby
Uživatel nevlastní žádný Fler klub.
Fotogalerie
Žádná fotografie ve Fler fotogalerii.
Zboží

Další zboží od Atelier MOiKA

Oznámit porušení pravidel tímto uživatelem.
Menu
--