Už nějaký ten rok pracuji s hedvábím. Protože se chystám tvořit i něco jiného než šátky, začala jsem se asi před rokem zajímat o napařovací barvy. Mezi námi...neokouzlily mě. Nejsou tak variabilní, jako ty zažehlovací. Mají jiné vlastnosti, zdlouhavou fixaci... Jsou výraznější a ne vždy je to výhodou. Raději mám měkké tóny. A tak používám barvy zažehlovací i napařovací - prostě podle potřeby.

 Jestliže pracuji se zažehlovacími barvami, nemusím se bát, že by bylo hedvábí tvrdé a ztatilo svou měkkost. Používám při své práci barvy Javana a mám s nimi letité a dobré zkušenosti. Před tím než začnu pracovat, je potřeba barvu dobře protřepat a také ředit vodou. Po fixaci je vhodné hedvábí namočit do vody s kvalitní aviváží, aby byl finální výrobek zase měkký. Jestliže chcete vytvořit šátek s výraznými, sytými  barvami, použijte raději barvy napařovací. Zapomeňte ale na krásné efekty, které se tvoří solí. Občas se Vám také může stát, že se barva "rozloží" /Např. hnědá se může rozložit na fosforově růžovou a brčálově zelenou:( /

 Vadí mi, že napařovací barvy jsou označovány jako "profesionální" a zažehlovací  "amatérské". Věřte mi, že ta profesionalita není v barvách, ale v přístupu!