Jsem si jistá, že o šantě kočičí nebo kozlíku lékařském už slyšela naprostá většina kočkomilů. Někdy se tyto bylinky nazývají taky jako kočičí drogy - pojďme se na jejich účinky podívat trochu blíž, třeba vám pomůžeme se rozhodnout, která je ta pravá pro vaši kočičku.

Šanta kočičí

Šanta kočičí (Nepeta cataria, anglicky catnip) je nenáročná trvalka podobná mátě. Někdy se jí také říká kočičí máta, jde však o jinou bylinku (Nepeta faasseni), která nemá takové stimulační účinky jako šanta kočičí.

Jak šanta účinkuje?

Účinnou látkou, kterou šanta kočičí obsahuje, je nepetalactone. Při kontaktu se šantou nebo hračkou, která šantu obsahuje, kočička často začne vyvádět doslova psí kusy. Zaboří do ní obličej, začne se o hračku třít čumáčkem i celým tělem a olizovat ji. Může taky válet sudy, mňoukat, slinit, skákat až do stropu nebo si prostě "jen" hrát. Každá kočička reaguje jinak. Účinek trvá asi 10 minut a pokud kočka šantu sní, nemusíte se vůbec bát. Bylinka je naprosto neškodná a po požití má sedativní účinky, takže je možné, že po hře prostě usne. Na další půlhodinku se vůči šantě stává imunní.

Na koho šanta působí?

Ne všechny kočky jsou však vůči šantě vnímavé, tato vlastnost je dědičná a na šantu reaguje asi 70-80 % koček. Mezi kočkami a kocoury rozdíl ve vnímavosti vůči šantě není. Nereagují však na ni koťata, a to do věku zhruba 6 měsíců - nepetalactone je vlastně něco jako kočičí feromon, proto s nimi šanta nebude cloumat až do té doby, než začnou pohlavně dospívat.

Na šantu kočičí reagují také divocí příbuzní kočky domácí jako jsou lvi, tygři nebo leopardi. Poněkud legrační je představa lva hrajícího si se šantovou kuličkou a potom válejícího sudy.

Zajímavostí je, že látka nepetalactone účinkuje také jako insekticid, odpuzuje komáry, šváby a další hmyz. Zatím jako repelent šantu vyzkoušenou nemáme, esenciální olej z této bylinky by však měl být několikanásobně silnější, než chemické repelenty, a to zní myslím dost zajímavě.

Odkud pochází šanta v našich kuličkách?

Šantu kočičí pro naše kuličky pěstujeme na zahrádce a sušíme doma, je tak 100% eko bio bez jakékoli chemie. Záhonek se šantou je u nás velice oblíbený, kočičky si rády chodí kousnout do voňavých lístků, válejí se v šantovém porostu a někdy si dam dají i šlofíka. 

Může se z kočky stát závislák na šantě?

Je důležité říct, že šanta je pro kočičky nejen naprosto neškodná, ale také nevyvolává závislost a nemá ani jiné nežádoucí účinky. Se šantou je zkrátka legrace. A pokud po divokém hraní kočka o kuličku ztratí zájem, je nejlepším řešením hračku na nějakou dobu schovat do sáčku či krabičky a nabídnout znovu po pár dnech či týdnech. Nezapomeňte nechat hračku pořádně vyschnout, bude pravděpodobně důkladně olízaná. Kočičí čich je mnohem citlivější než lidský, šanty stačí opravdu velmi málo a i když už ji my lidé necítíme, kočka ano. Hračka se šantou tak bude pro vaši kočičku atraktivní po dlouhou dobu.

Zkuste si sami zjistit, jestli vaši kočičku šanta zaujme, pořiďte jí třeba plstěnou hračku se šantou vyrobenou z ovčí vlny merino.

Kozlík lékařský

Další bylinkou, kterou kočky milují, je kozlík lékařský, známý také jako valeriana nebo baldrián. Do hraček se používá sušený kořen a pokud s vaší kočičkou šanta nic nedělá, zkuste právě kozlík. Za atraktivitu kozlíku pro kočky vděčíme látce actinidine a kyselině valerové, která účinkuje podobně jako kočičí feromony a je také zodpovědná za ten známý kozlíkový zápach. Co nám smrdí, to kočce voní a hračce s kozlíkem většina koček neodolá.

Kozlík lékařský je v medicíně známý jako přírodní sedativum. Na kočky působí jako stimulant, reagují na něj podobně euforicky jako na šantu kočičí. Zklidňující účinky však může mít kozlík i na kočičky, a to právě po odeznění euforie. Po hře s kozlíkovou hračkou může být kočička více v pohodě, pokud je zrovna ve stresu nebo po klidně i spokojeně usnout. Stejně jako u šanty kočičí jsou účinky kozlíku individuální, zkuste třeba některou z těchto hraček pro kočku s kozlíkem.

No a co takhle vyzkoušet, jestli je vaše kočka spíše šantová nebo kozlíková? Právě pro vás pak máme speciální sady plstěných kuliček, jako třeba tuhle "Na zkoušku".

Ožanka kočičí

Méně známou bylinkou, která na kočky působí euforicky, je ožanka kočičí (Teucrium marum). Říká se jí také kočičí tymián, i když s tymiánem, který používáme do svíčkové omáčky, nemá kromě vzhledu nic společného. Vyznačuje se charakteristickým zápachem, který pro lidi nemusí být zrovna příjemný.

Letos máme v plánu ožanku kočičí vypěstovat a otestovat na našich kočičkách. V případě úspěchu nasušíme do zásoby a nabídneme i vašim chlupáčům zaplstěnou do kuliček, sledujte naše novinky, ať se vše dozvíte včas.

Aktinídie stříbrná

Aktinídie (Actinidia polygama), které se říká také mini kiwi, je určena pro všechny kočičky, které milují kozlík. Stejně jako kozlík obsahuje látku actinidine a jako bonus nesmrdí jako kozlík.

Účinky této rostlinky jsou podobné, jako u šanty nebo kozlíku - je to opět velmi individuální, některé kočičky na ni reagují velmi intenzivně. Jako bonus k euforickým pocitům pak žvýkání dřívka z aktinídie pomáhá kočkám také čistit zuby, takže za zkoušku určitě stojí. Nevím, jestli se nám aktinídii podaří vypěstovat, kočky prý sazenice rády okusují a vyhrabávají, tak nám držte pěsti.

Příště si povíme něco o šáchoru, trávě pro kočky a chlupech v kočičím žaludku (trichobezoárech).