Kočky věnují péči o srst poměrně značnou část každého dne. Nepoužívají při tom jen jazyk, ale taky přední tlapky a zuby. Mytí není pro kočky jenom očista, ale také forma relaxace a prostředek udržování sociálních kontaktů - to pokud máte kočiček v domácnosti více a mají natolik dobré vztahy, že se vzájemně myjí. Je zajímavé, že kočky se navzájem olizují převážně na hlavě a krku.
Pojďme se podívat, jak kočkám můžeme pomoct udržet srst v dobré kondici. Je jasné, že krátkosrstá kočka potřebuje jinou péči o srst než kočka dlouhosrstá. Úplně speciální zacházení vyžadují nahatky (sphynx) - na ty se zaměříme někdy později.

3 tipy jak zajistit kočce hebkou srst

1. Vyvážená strava

Strava je naprostý základ pro kvalitní srst, jenom vyvážená potrava s dostatkem vitamínů a minerálů pomáhá udržet kočičí srst v dobré kondici. Venkovní toulavé kočky, které jsou odkázány na to, co jde najdou nebo uloví, mají srst většinou mnohem hrubší než opečovávané a dobře živené kočky domácí.

2. Vitamíny

Vyvážený příjem vitamínů a minerálů v kočičí stravě pomáhá zlepšit kvalitu srsti. Podpořit ji můžeme také přípravky, které seženete v každém dobrém obchodě s potřebami po mazlíčky. Jedničkou je lososový olej, který díky obsahu omega mastných kyselin pomáhá zlepšit stav srsti opravdu výrazně. Také jeho dávkování je pohodlné, stačí každý den přimíchat jednu lžičku do vlhkého krmiva, třeba do vařeného masa. Dalšími prospěšnými látkami jsou biotin, lecitin a vitamíny skupiny B - prodávají se většinou ve formě prášku nebo tablet, které stačí rozdrtit do jídla dle dávkování na obalu.

3. Pravidelné vyčesávání

Každodenní česání a kartáčování je nezbytné u koček dlouhosrstých, chlupy se jim jinak cuchají a dredovatí. Zanedbaná dlouhosrstá kočka se pak musí většinou ostříhat. Krátkosrstou kočku stačí vyčesat jednou týdně nebo podle potřeby. Nehrozí u ní sice zacuchání kožichu, ale pomůžete jí tím s odstraněním uvolněných chlupů, které by jinak při mytí spolykala a předejdete tak vzniku bezoárů. Ideální pro vyčesávání je furminátor - jde o speciální hřeben, který vyčesává pouze uvolněnou podsadovou srst. Prodává se v různých velikostech a pro různou délku chlupů, je vhodný také pro pejsky.

Ještě je nutné dodat, že na kvalitě kočičí srsti se podílí hodně také genetika. Některé kočky mají prostě od přírody kožíšek hebký a lesklý, jiné mají srst hrubší nehledě na to, jak moc se o ni staráme. Svou roli umí sehrát také stres, pokud kočka není dlouhodobě v pohodě, projeví se to pravděpodobně také na kvalitě jejího kožichu. Pokud kočka přestane o svou srst pečovat, je to znak vážného problému nebo nemoci a je nutné vyhledat co nejdříve veterináře.

Línání u koček

Kočičí chlupy se podobně jako lidské vlasy pravidelně obměňují. Zná to dobře každý, kdo má v domácnosti kočku nebo dvě, chlupy jsou prostě všude. Kočky línají především na jaře a na podzim, a to i ty chované doma, které nepotřebují obměňovat srst kvůli počasí. Vypadávání chlupů je tedy normální - pokud se vám zdá, že pouští chlupy více než obvykle, zkuste přidat výše zmíněné vitamíny a kočku pravidelně vyčesávat furminátorem. Jestliže vaše kočka líná tak, že se objevují vylysalá místa, je na místě navštívit veterináře.

Kočičí lupy

Pokud objevíte u kočky lupy, může to mít několik příčin. Buď je strava vaší kočky nevyvážená a chybí jí některé vitamíny, nebo je kočka ve stresu, trpí nějakou alergií nebo ji napadl roztoč jménem dravčík, kterému se také říká "pochodující lupy". S kočičími lupy je určitě lepší navštívit veterináře, v případě lehčích problémů vyzkoušejte vitamíny podporující kvalitu srsti nebo lososový olej.

Musí se kočky koupat?

Tady je odpověď jednoznačná - ne. Kočky se koupat nemusí a není to ani žádoucí, pokud nejde o případ nějakého extrémního znečištění. I v tomto případě je na místě zvážit, zda znečištěnou část srsti není lepší vystříhat, než kočku stresovat koupáním. Když se kočka vrátí umazaná od asfaltu, je dobré použít sádlo - to pokud má kočička zasažené třeba tlapky.

Výjimkou jsou potom kočky nahatky, ty se pravidelně koupat musí, aby se jim odstranil přebytečný maz z pokožky. Stejně tak se koupou kočky, které se připravují na výstavu.

Pokud chcete kočku očistit, dá se použít speciální suchý kočičí šampon nebo nahřáté otruby, které se vetřou do kožichu a poté vykartáčují. Ve většině případů je to však zbytečné, kočka se zvládne dost dobře umýt sama.

Na lokální místa se dají použít kočičí vlhčené ubrousky - můžete s nimi umýt oči, zalepený čumáček, špínu na hlavě nebo třeba znečištěný zadek. Přehnaná péče v podobě koupání a volba nevhodných šamponů často vedou k problémům jako je suchá kůže a lupy.