Po šití mi zbývají kousky látek, které jako správná šetrná švadlenka schraňuji. Ovšem hromada odstřižků roste a roste a je potřeba ji občas prohrábnout a něco z ní ubrat. 


Tentokrát jsem si z krabice vybrala podzimní barvy. Hodily se mi do dalšího tvořivého kola v našeho klubu  100x jinak . Asi tak to vypadá:) když se hrábne do zásob 

Zbytečky látek jsem vyžehlila, upravila do proužků a ušila cosi co se dá použít pod hrneček, aby svým teplem nezničil dřevěný stůl nebo aby se na stůl nebryndalo. 


Když se podíváte na listy, nejsou jejich žebroví v pruzích, ale jdou trochu šikmo od středové linie . Tomuto jsem se pokusila přiblížit ve svém šití. Jestli chcete zkuste to také. Zde je postup:  

1. Zbytky látek si vyžehlete a nařežte do pruhů širokých 3-5 cm . Délka lehce delší než je šíře šablony. Na konci se vše zastřihne do správné velikosti. 

2. Sešívejte vždy 2 proužky k sobě (leží lícem k sobě a šije se na patku nebo méně) , řetězově za sebou.
U tohoto šití je důležité žehlení. Do řetízku sešité proužky si od sebe odstřihněte, každý šev vyžehlete a sežehlete na jednu stranu. 

  

3. A další šití tentokrát dvojic proužků na sobě. Opět rozžehlete, vyzkoušejte co k sobě ladí a došijte do potřebné velikosti. 

   

4. Šablonu si obkreslete na sešitý kus a vystřihněte. 

  

5. Pruhy přeložte lícem dovnitř, šablonu složte podle rysky a obkreslete šikmou linku. 

 

6. Po této lince prošijte. Po rozložení se ukáže lehké zešikmení pruhů napodobujících žebroví do tvaru "v". Odstřihněte přebytek látky a rozžehlete.

  

7. Je důležité prostírku něčím podložit. Používám termolín gramáž 180.  List si položte na termolín a společně prošijte. Stačí středová linka. 

8. Připravené dílo si položte lícem na lícovou stranu látky, která bude tvořit spodní stranu prostírání. Sešpendlete a v okraji sešijte. Nechte si otvor na protočení. Odstřihněte přesahy. Protočte do lícu, srovnejte hrany, vyžehlete a otvor ručně sešijte. 

9.  Pak ještě prošijte celé dílo po okraji dokola. Tímto se zpevní a bude trvanlivější při používání i při praní. 

 

Teď se pochvalte a můžete vymýšlet další varianty. Hezká je i prostírka z pruhů ve tvaru kruhu nebo čtverce. Stačí látky hezky sladit k sobě.

A mě po této práci zbývalo jen snažit se prostírání nafotit do požadované barevné paletky a podzimní nálady. Výsledky snah všech členek klubu brzy uvidíte. Prostírka k prodeji je zde