Vážení a milí,

chtěla bych se s vámi podělit o mé zkušenosti s focením šperků a s následnou úpravou fotek. Nejsem žádný profík (nemám stativ ani difúzní stan) jsem jen běžný uživatel fotoaparátu Panasonic Lumix DMC Z 28 (koupený před rokem). Velmi mi při focení pomohly 4 díly fotografického seriálu. Tímto děkuji tvůrcům, Dareen a ostatním. Tento blog tedy berte jako výcuc toho, co jsem si z fotoseriálu vzala k srdci a vyzkoušela v praxi

1. Úprava bílého pozadí

2. Hloubka ostrosti, clona, ohnisková vzdálenost

3. Jak rychle a snadno zvýšit kvalitu fotografií

4. Praktický průvodce fotografování malého objektu

 

Zvolila jsem si focení na jednobarevném pozadí, nejčastěji bílém (bílé a čiré šperky na černém). Dost prodejců aranžuje výrobek na nějaký předmět (mušli atd), což může vypadat zajímavě, ale říkám si, že zákazník kupuje náušnice, ne náušnice s mušlí. Mám zkrátka ráda takové ty výstižné fotky, kde nic nepůsobí rušivě

Fotím zásadně za denního světla. Nikdy ne s bleskem nebo při umělém osvětlení. Počasí na focení je nejlepší lehce pod mrakem, žádné ostré sluníčko, jen rozptýlené světlo. Fotím vždy u okna. 

Pozadí tvoří obyčejná čtvrtka A3 z papírnictví. Zkoušela jsem sice ohnutý nástěnný kalendář, jak radí ve fotoseriálu, ale sehnala jsem jen kalendář z lesklého papíru a odráželo se mi na fotkách světlo. Je tedy lepší matný podklad. 

Pod oknem na topení leží krabice od bot a na ní čtvrtka :) ...na parapetu připravené náušnice

Při nastavení foťáku používám 2 polohy. Makro a A (manuální nastavení)

Když fotím něco malého a drobného, jako jsou např. samotné náušnice, nastavím foťák na makro (malá hloubka ostrosti). Pokud chci vyfotit sadu a má být ostrá do dálky, manuálně si nastavím clonu na hodnotu 7 nebo 8, mám tedy delší hloubku ostrosti. Změna v nastavení je vidět např. na těchto fotkách:

       malá hloubka ostrosti                               velká hloubka ostrosti

                   

Poté už cvakám snímky jeden za druhým z různých úhlů :) Zpravidla pak vybírám detailní pohled jako hlavní fotku a do doplňkových fotek celkový pohled.

I když fotím za světla a na bílém papíře, na monitoru vypadá pozadí vždycky našedle. Proto je nezbytná úprava fotek. K úpravě bílého pozadí používám photoshop.

Neprve fotku oříznu, k ořezu slouží Crop tool

oříznu do čtverce

Další funkcí je úprava úrovní - Levels    CTRL+L

V horním menu Image - Adjustments - Levels

Kliknu na bílý trojúhelníček vpravo a posouvám ho doleva zhruba na začátek černé plochy a ještě kousek dál. Pozadí se viditelně zesvětlí.

Další funkcí je křivka - Curves CTRL+M

Zobrazí se okno s úhlopříčnou linkou. Kliknutím a táhnutím ji posunu kousek výš, při tom sleduji, jak se zesvětluje celý obrázek (pozadí už je pak téměř úplně bílé a barva náušnic je pak světlejší než ve skutečnosti)

Poté otevřu opět úrovně - Levels    CTRL+L

levý černý trojúhelníček posunu kousek doprava, aby se probarvily tmavé tóny a náušnice získaly barvu co nejvěrnější skutečnosti.

Nakonec už jen uložím. To je vše  

Kazy neretušuji, ať má zákazník přehled, co doopravdy kupuje.

Děkuji všem, že dočetli až sem....na závěr vám chci popřát ať se focení daří :)