Pro zvláštní příležitosti je důležité umět předvést ty správné šaty, počínaje výběrem látky a barev. Pro odborníky v oboru a milovníky šití není výroba svatebních šatů na míru , které jsou jedinečné svého druhu, tak obtížná, stačí mít na paměti model, který chcete vytvořit. V závislosti na modelu byste měli kombinovat látku, která dodává postavě správnou siluetu těla, průhlednosti a lehkosti.

Existuje mnoho látek pro slavnostní šaty, z nichž každá má specifické vlastnosti.
Pojďme se společně podívat, které jsou ty nejcennější. Vybrali jsme pro vás katalog vysoce kvalitních látek, které se přesně použijí při obřadech a speciálních událostech.

 

Nejlepší látky pro obřad

Mezi nejlepšími látkami pro formální oděvy nepochybně vyniká hedvábí a jeho deriváty (jako organza a satén) , 100% přírodní protein, který se získává ze zámotků bource morušového.
Hedvábí bylo vždy považováno za symbol vznešenosti a bohatství. Ve skutečnosti to byla po dlouhou dobu výhradní výsada starověkých čínských císařů, kněží a několika dalších privilegovaných. V té době byla také základní barva oděvů vyrobených z tohoto typu látky, protože reprezentovala společenskou třídu, ke které patřili: žlutá byla barva císaře nebo císařovny; purpurový, který mají ostatní ženy císaře; světle modrá ta soudních úředníků.

V současné době lze získat různé příze a tkaniny se surovou hedvábnou nitíHedvábí se obecně mísí s vlnou nebo syntetickými vlákny, aby se zlepšila výtěžnost konečného produktu. Některé z látek, které lze získat následným zpracováním a smícháním s jinými textilními vlákny, jsou: taft, šifon, organza, satén, samet, damašek a krep. Kromě hedvábí a jeho derivátů je třeba zmínit také tyl a krajkové látky , zvláště vhodné k výrobě vzácných a okouzlujících slavnostních šatů. 

Satén            

Historie saténu je úzce spjata s historií hedvábí a po tisíciletí byl monopolem Číny, který si získal oblibu v Evropě ve 12. století. Satén byl vždy velmi jemná látka, která se používala jak na oděvy, tak na bytové doplňky. Zejména materiály jako damašek , ampasso a brokát (jehož základem je satén) oblékaly a zdobily evropské dvory po staletí. Na rozdíl od toho, co mnozí věří, satén není vlákno, ale textilní vazba: jedna ze základních vazeb spolu s plátnem a keprem. Ačkoli materiálem jeho volby je hedvábí, satén může být také vyroben ze syntetických vláken, jako je polyester.

V katalogu ERATEX je mnoho elegantních a odolných látek ze 100% polyesterového saténu , vhodných pro výrobu obleků na míru s určitým vizuálním dopadem. Mezi nimi vynikají tyto:  Duchesse Color a  Duchesse Extra . První z nich je hladký a lesklý satén, dostupný v široké škále barev: jeho zvláštní struktura umožňuje dokonalé tvarování postavy, a proto se hojně používá při tvorbě společenských oděvů. Druhý typ saténu, dostupný v bílé a slonové kosti, je ideální pro výrobu krásných svatebních šatů.

Organza        

Organza je látka podobná šifonu, ale o něco těžší. Hlavní rozdíl je ve skutečnosti v jeho tuhosti, díky čemuž je přirozenější volbou pro strukturované a elegantní šaty, které musí držet tvar. Organza se vyrábí z velmi tenkých přízí (tradičně jde o organzínové hedvábí) a je to ve skutečnosti lehká, průhledná látka s plátnovou vazbou.

Organza se dodnes tká také bavlnou nebo syntetickými vlákny, jako je polyester, přesně jako u saténu, když nejluxusnější zůstávají ty tkané z hedvábí.


Dále může být vyráběn v různých typech: mačkaný, hladký nebo duhový (optický efekt vytvořený použitím přízí různých barev používaných pro útek a pro osnovu). 

Tyl        

Tyl je velmi lehká tkanina vyrobená z hedvábných, bavlněných nebo syntetických materiálů, jako je nylon.
Vlákna se proplétají a vytvářejí transparentní a přitom stabilní síť.


Tkanina má určitou elasticitu a všestrannost. Kromě využití ve světě tance a zábavy se z ní vyrábí i svatební šaty a společenské šaty obecně nebo se z ní vyrábí svatební výslužky. Jeho uplatnění v oblasti módy je zkrátka velmi široké.
V závislosti na síle tylu umožňuje i jemné vyšívání.

Krajka   

Krajka (také běžně nazývaná krajka) je druh lehké, vzácné a zdobené látky, získaný zvláštním zpracováním přízí Tento proces vytváří více či méně členité vzory a textury, díky nimž je tkanina jedinečná svého druhu. Krajka je dostupná v různých variacích vzorů a barev. Historie této látky je také velmi stará. Až do osmnáctého století byla krajka přítomna především v pánském oblečení, ale od devatenáctého století se stala výhradně ženskou výsadou, popisovat elegantní, éterickou, zasněnou a jemnou ženu.