Škrábání nábytku kočkou většinou není neřešitelný problém, velmi často jej vyřeší koupě či výroba pořádného škrabadla a ukázání kočičce, jak jej má používat. Škrabadlo je víceúčelový kus nábytku - je to nejen místo, kde si kočička škrábe drápky, ale zároveň i šplhadlo, místo kde se dá divočit, schovávat se za sisalové sloupky, honit si ocásek, odpočívat, spát, koukat z okna nebo provádět hygienu. Zejména v malém bytě je škrabadlo důležitým zdrojem pohybu a místem k bezpečnému odpočinku. Totéž platí i pro kočky, které chodí ven a mohou si drápky škrábat na opravdovém stromu - touha škrábat na ně určitě přijde i doma a tak musí mít k dispozici prostor, kde si své drápky mohou brousit.

Jaké faktory zvážit při výběru škrabadla?

  • Počet stávajících (a plánovaných) koček v domácnosti
             
  • Věk a aktivita koček

Máte doma kočičího jedináčka nebo partu chlupáčů, která se neustále rozrůstá? Jsou vaše kočky divočáci, kteří obrátí celý byt vzhůru nohama a ještě z něj mezi tím udělají kůlničku na dříví nebo vaši kočičí domácnost tvoří jedna dáma, jejíž celodenní náplní práce je vyhlížení ptáčků a motýlků z okna? Od toho se pak také bude odvíjet velikost a členitost škrabadla, počet boudiček a dalších vychytávek, kterými škrabadla disponují.

  • Dispozice bytu či domu

V malém bytě pořízením škrabadla značně rozšíříte životní prostor vaší kočky. Zvolte určitě největší škrabadlo, které váš byt snese. Pokud pořídíte velké škrabadlo a kočka může šplhat až ke stropu, můžete jí vytvořit zcela nový horizontální prostor třeba připevněním dalších kočičích laviček a poliček na zeď, což zcela jistě zvládne každý šikovný kutil.

 

Jak vybrat škrabadla a škrábací stromy

Úplně nejlepší je vybrat si škrabací strom osobně. Osahejte si škrabadlo, zkuste, zda je pevné a stabilní, jak jsou jednotlivé části opracovány. Stabilita škrabadla je velmi důležitá, protože kromě škrábání slouží také ke šplhání, tudíž je ideální ukotvit jej přímo ke stropu, ať na něm může kočka lítat nahoru a dolů bez obav, že to celé spadne.

Je pak na zvážení, zda se vyplatí kupovat malá škrabadla pro koťata, kotě z něj velmi rychle vyroste a pro větší kočky jsou nestabilní. Malá kotěcí škrabadla jsou vhodná spíše pro útulky nebo chovatelské stanice, kde je pořád spousta koťat, které jej využijí.

Pokud vybíráte online na eshopech, zjistěte si zkušenosti ostatních, přečtěte recenze, ptejte se v diskuzních fórech. Nedejte jen na vzhled, aby vám škrabadlo ladilo do interiéru (i když to je samozřejmě taky jeden z faktorů, jen by neměl být ten jediný).

Je skvělé, pokud jsou na škrabadle umístěny také odpočívací plošinky nebo boudičky na spaní, případně hamaky. Počítejte s tím, že velká kvalitní škrabadla bývají často poměrně drahá a šplhají se do řádů několika tisíc korun. Pokud máte doma šikovného kutila, můžete se o výrobu pokusit sami.

Počítejte také s tím, že se sisalové omotávky časem začnou trhat, uvolňovat kousky lana a nebudou vypadat příliš reprezentativně. Plyšové potahy na odpočívacích plošinkách a boudičkách se často také rychle roztrhají. Ideální je mít po ruce šicí stroj a potahy časem ušít znovu a připevnit je sponkovačkou. K některým škrabadlům je možno dokoupit náhradní díly, třeba sisalové sloupky, případně můžete udělat nové omotávky pomocí tavné pistole a sisalového nebo kokosového lana, případně konopného provazu (dejte pozor, aby lepidlo bylo netoxické).

 

Kam škrabadlo umístit?

Ještě před koupí škrabadla si ujasněte, kam jej budete chtít postavit. Škrabací strom umístíme do klidnější části bytu či domu (tak, abychom o něj pětkrát denně nezakopávali), zároveň však tam, kde trávíte hodně času, zejména pokud máte společenskou kočičku.

Skvělé taky je, když má kočička dobrý výhled z odpočívacích plošinek, ideálně tak postavte škrabadlo do obývacího pokoje k oknu.

 

Koupili jsme škrabadlo a kočka ho odmítá používat!

Ano, může se stát, že pořídíte drahé krásné škrabadlo za několik tisíc korun nebo strávíte hodiny výrobou vlastního, skvělého škrabacího stromu a vaše kočka ho bude naprosto ignorovat a odmítne jej používat. Co teď? Znamená to, že jste si pořídili pouze dekoraci do bytu nebo nový odkládací prostor?

Je dobré především kočce ukázat, jak se škrabadlo používá. Škrábejte na něj vlastními nehty a podporujte kočku ve škrábání. Vždy, když kočička škrábe kde nemá, přeneste ji ke škrabacímu stromu a znovu svými nehty ukažte, kde a jak má škrábat. Můžete také jemně vzít pacičky a napodobit pohyb škrábání po sisalovém sloupku.

Pokud kočka nechce na škrabadlo nebo se ho bojí, zkuste na plošinky škrabacího stromu umístit oblíbený pamlsek, měkoučkou dečku nebo pelíšek, na který je už kočička zvyklá. Zkuste také škrabadlo posypat sušenou šantou kočičípokapat kozlíkovými kapkami nebo na něj umístit oblíbené voňavé hračky pro kočky s těmito bylinkami.