Sisal  (nazývaný také mexické nebo sisalové konopí) patří do přírodních rostlinných vláken,  vyrábí se z lýkových vláken listů agáve sisalové (Agave sisalana). Dostal název podle malého přístavního města Sisal v Yucatánu v Mexiku.

Vlákna se používala k textilnímu zpracování již ve středověku. K velkému nárůstu spotřeby došlo koncem 19.století a pěstování sisalu se postupně rozšiřovalo do celého světa.  Dnes je sisal pěstovaný ve východní Africe (Keňa, Tanzanie), na Floridě, v Brazílii, Mexiku a také v Číně a Indonézii. Je rostlinou tropů a subtropů, potřebuje teploty nad 25°C a hodně slunce.

   

agave

zdroj - https://turbo.cdv.tul.cz/mod/book/view.php?id=863&chapterid=616

textilní zbožíznalství 1

 

Agave sisalová je víceletou suchobytnou rostlinou. Je tvořena růžicí tuhých voskovitých listů zakončených ostny, které vyrůstají na tlustém dřevitém stvolu. Listy jsou 10 – 15 cm široké, dýkovitého tvaru, až 2 m dlouhé, obsahují pevná vlákna a jsou zakončeny ostny. Rostlina dorůstá až 8 m.  Kvete v dospělosti, po dvaceti až padesáti letech. Ve středu listové růžice vyrůstá rozvětvený stonek s květenstvím. Květy mají žlutou, bílou nebo zelenou barvu. V místě květu se po oplodnění vyvine malá rostlinka, která se po čase snese na zem, aby zakořenila a nahradila mateční rostlinu. Po odkvětu dospělé rostliny odumírají.  Sisal se rozmnožuje semeny, případně postranními výhonky. Pro textilní výrobu se pěstuje na monokulturních plantážích.

Listy se sklízí po 2,5-4 letech. Postupně se odspodu odsekávají seschlé listy, které se svazují. Rostlina Agave sisalana vytvoří během svého života 200-300 listů.

Zpracování:  Z listů se stroji za spolupůsobení vody odstraní měkká dužina až se uvolní surové vlákno (dekortizace), které se suší a bělí na slunci nebo v sušárnách a následně se kartáčuje.

 

Rozdělení sisalu podle typu a váhy 

Lisování 

http://www.sisal.ws

Nejhrubší vlákna se používají na výrobu papíru, střední jakost na lana a provazy a nejjemnější druhy zejména na kobercové příze. Příze se vyrábí poměrně jednoduchým postupem: potěrování - vochlování - posukování a dopřádání na křídlovém stroji. Příze dosahují jemnosti jen nad 1000 tex. Krátká vlákna a přádní odpady se používají (jako u lýkových vláken) na koudel.

Vlákna sisalu mají krémově bílou až nažloutlou barvu (odstín champagne), jsou dlouhá 50–130 cm a jsou hrubá a velmi pevná. Mají dobré izolační vlastnosti a jsou vysoce odolná vůči poškození bakteriemi (hniloba) a poškození slanou vodou.

 Vlákna leží podél delší strany listu a jsou nejhojnější u povrchu listu, kde jsou dlouhá a silná. Vnitřní vlákna jsou slabší a během zpracování se obvykle odstraňují.

   

http://www.sisal.ws

Užitné vlastnosti: Sisalová vlákna mají vysokou odolnost v oděru a dobře snáší zavlhčení a vysoušení. Jsou silně zdřevnatělá, s nepatrnou pružností, lesklá, pevná, hydroskopická. Dají se barvit (podobně jako bavlna) i mořit podobně jako dřevo.

 

Dají se barvit  Dají se mořit
image image

 

 https://www.fler.cz/zbozi/sisal-zluta-2394606

 http://www.floormats.co.uk/rugs-runners/sisal-rugs

 

Použití:

Vlákna sisalu jsou hrubá a tuhá, proto se na oděvní výrobky nehodí. Používají se k výrobě papíru (podobně jako dřevo), na lana a provazy -  v loďařství, sisal dobře odolává mořské vodě.

Využívají se v čalounictví, ke zhotovování nábytkových tkanin, koberců (vhodných do fittness - struktura sisalových vláken působí při naší chůzi jako masážní podložka na chodidla), lan, motouzů, peelingových rukavic a žínek, k výrobě dekorací a dekorativních předmětů. V posledních letech se přidává do lehkých kompozitních materiálů a využívá se i v počítačích, automobilovém průmyslu aj.

U nás se sisal používá především k výrobě terčů pro šipky, škrabadel a umělých stromů pro kočky, a pro dekorace.  Na Ostravsku v důlním průmyslu se používá k výrobě speciálních ocelových lan se sisalovým jádrem, napuštěným olejem. Na těchto lanech se do dolů spouštěly výtahové klece s horníky.

 

image image image
image image image

http://www.sipky.cz/matter_target.html

  

Kachličky k obložení zdi:
 

Deska stolu 70 x 70 cm
 

Výroba aut - součást interiéru kabiny:
 

http://www.sisal.ws

 

Zpět do ČR...

Gobelíny výtvarnice Evy Brodské, která jako materiál používá vlnu, často v kombinaci se sisalem.

Eva Brodská / Potichu. Foto. L. Kabrlová

http://www.galerieroudnice.cz/vystava-eva-brodska.html   Foto. L. Kabrlová.

   

 Poděkování:

...okolnostem, které mi ukázaly vlastnosti sisalu - především za deště a v mokru. Nikdy jsem se neplavila po moři, ale i tak jsem se naučila vážit si tohoto zvláštního materiálu - dřevitého vlákna.

Možnosti hledat znalosti a obrázky pomocí internetu. V době mých studií jsme byli odkázáni na knihovny a meziknihovní výpůjční službu. Děkuji všem, od nichž jsem čerpala 

Použité odkazy pro text článku:

http://www.sisal.ws

https://textilelearner.blogspot.cz/2013/01/sisal-fiber-properties-of-sisal-fiber.html

 http://www.naturalfibres2009.org/en/fibres/sisal.html

 http://www.fibre2fashion.com/industry-article/7244/sisal-fibre-the-natural-option?page=2

http://www.wildfibres.co.uk/html/sisal.html 

Nejmenovanému panu prodavači z jednoho pražského provaznictví poblíž přístavu na Jankovcové za poutavé vyprávění o moři, o uzlování, o provaznictví, o vázání, o povodních v r.2002, kdy jim provozovnu zcela zalila voda...a jediné zboží, které bez větší úhony přežilo byl - jak jinak  - SISAL

 

 

 

14.9.2017

P.S. ...o kapinku bohatší účes sisalový, děkuji za postrčení a pomoc HeleněG

https://www.fler.cz/magazin/z-daru-prirody-7-henequen-a-sisal-2246