Skládáte rádi z papíru? Tak to jste na správné adrese!

Protože mám v obchůdku speciální papíry na Tea Bag Folding, chtěla bych taky přiložit ruku k dílu a ukázat Vám, jak se dají použít. V následujícícm povídání naleznete něco více o této krásné technice podobné origami a postup na vytvoření hvězdičky, kterou můžete aktuálně použít např. na vánoční stromeček.

O TEA BAG FOLDING

Tea Bag Folding neboli česky skládání z čajových sáčků je jednoduchá forma origami, známá také jako miniaturní kaleidoskopické origami. Jedná se o relativně novou kreativní techniku, která je založena na praktických vlastnostech symetrie.

Zrodila se teprve nedávno - v roce 1992 v Holandsku - v domě uznávané odbornice na origami Tiny van der Plas. Jednou prý seděla nad svým šálkem čaje a uvědomila si, že zapomněla udělat blahopřání pro sestru k narozeninám. Před sebou měla papírový sáček od čaje a tak si s ním začala pohrávat a skládala a skládala, až z něho a několika dalších sáčků vytvořila krásnou růžici, kterou použila na vytoužené přání.

   složený tvar   

Tato metoda je tedy založena na skládání malých čtverečků (nazývaných také dlaždice) do různých tvarů, které se posléze slepí do jednoho tvaru – medailonku, rozetky, hvězdy, květu, motýla, věnečku, čtverečku, stromečku apod. Existuje mnoho druhů záhybů a vzorů, od úplně jednoduchých po složitější, které jsou omezeny pouze fantazií autora. Základní design růžice vyžaduje osm čtverců, které jsou poskládány do tvaru tzv. „papírového draka“.

Na skládání lze použít jakékoli čtverečky papírů – obstřihnuté papírové sáčky od čajů, čtverce z balících či ručních papírů nebo speciální papíry právě na techniku Teabag folding, které obsahují již znázorněné čtverce a stačí je jen vystřihnout. Klidně můžeme skládat i z poznámkových bločků, které nemusíme ani stříhat, jsou čtverečkem samy o sobě.

Jediná podmínka při skládání je ta, že čtvereček musí mít opravdu dokonalé strany, skládání musí být přesné a všechny dlaždice by měli mít stejný vzor. Poslední podmínka není až tak nutná, můžeme si vytvořit dvoubarevný tvar, je to jen jakási obecná rada.

Obecně lze také říci, že skládání z jednobarevných papírů je jednodušší než skládání z papírů se vzorkem, kde se musí vzor u všech osmi tvarů přísně dodržet, protože by nám vzor konečné růžice nevyšel. U čtverečků se vzorečkem tedy platí pravidlo, že podle toho jak čtverec složíme, tak nám vznikne konečný design.

POSTUP

1. Ze speciálního papíru vystřihneme 8 dlaždic a každou dlaždici složíme podle postupu uvedeného v dalších bodech. Kdo však máte doma kolečko na řezání a podložku na řezání (třeba z patchworku), vřele doporučuji používat právě na krájení těchto čtverečků. (Na podložku si položíme A4 čtverečků a za pomocí pravítka a kolečka vyřežeme jednotlivé dlaždice, jde to velmi lehce a za chvilku to máme hotovo.)

A4 speciálního papíru      8 dlaždic

2. Čtvereček přehneme napůl tak, aby lícová strana ležela uvnitř.

přehneme na půl

3. Čtvereček rozevřeme a složíme diagonálně tak, aby tentokrát lícová strana ležela nahoře. Opakujeme i na druhou stranu, abychom vytvořili kříž ve skladech. Skládáme oba trojúhelníky na každé straně.

diagonální složení

4. Čtverec chytneme do obou rukou tak, abychom byli schopni zamáčknout dva protilehlé rohy k sobě dovnitř a vytvořit následující tvar. Stejně složíme i následujících 7 dlaždic.

hotový díl   hotových 8 dílků

5. Po složení zasouváme postupně složený trojúhelníček do dalšího trojúhelníčku a vždy trochu přilepíme ve skladech. Vždy jedna polovina trojúhelníku překrývá následující polovinu.

lepíme  skládáme  celý tvar

 

6. Hotovou rozetku můžeme vlepit např. do blahopřání ozdobené technikou Lacé (o ní jsem Vám povídala v minulém blogu). Dovnitř rozetky vlepíme střed z korálku, flitru či kamínku. A je hotovo!

 v Lacé  příklad přáníčka 

V současné době píši knížku o této technice, bude ke koupi u mě v obchůdku někdy kolem února přístího roku. Tak se zájemci můžou těšit!

Lída