V klubu Podpořme své prodeje soutěžíme každý měsíc na vybrané téma, tentokrát to bylo : Tradice Vánoc - vánoční stromeček.

Jestli k Vánocům něco skutečně patří a nemá to být jídlo, pak je to rozhodně vánoční stromeček. Ten se často na svátky stává dominantou našich obývacích pokojů nebo aspoň menším doplňkem.

Tradice zdobení stromečku pochází teprve z 16. století. Říká se dokonce, že jeho „vynálezcem“ byl německý reformátor Martin Luther. Co se českých zemí týče, uvádí se, že ozdobený jehličnan jako první představil v roce 1812 svým známým Jan Karel Liebich, divadelní režisér a ředitel Stavovského divadla v Praze.  Nápad možná vyšel ze starogermánských zvyků – o slunovratu si lidé nosívali do domu větvičky nebo stromky, aby uctili boha Odina. Nejprve se tančívalo pod stromy ve volné přírodě, kde byly stromky ozdobeny ovocem, sladkostmi a světly. Pak si lidé přenášeli stromečky do svých domovů – šlo většinou o stálezelené stromky, jako jsou jedle a cypřiše. Zavěšování pamlsků na ně pak chránilo živé obyvatele domu před mrtvými dušemi, které z lesa v době slunovratu přicházely. Věřilo se, že mrtví sní všechny sladkosti a nasycení nikomu neublíží. K tomuto rituálu patřilo i vánoční "nevstávání od stolu", aby duše nezasedla uvolněné místo. Zvykem germánských národů bylo stavět ozdobený strom o svaté noci a k poctě boha slunce na něj umístit "světla". Zvyk byl u Germánů velmi zakořeněný, a to i na našem dnešním území, kde lidé uctívali Wotana (slovanské jméno pro Ódina).
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktuality/pet-zajimavosti-o-vanocnich-stromech-a-stromeccich

Nejstarší ozdobený stromek na veřejném prostranství se datuje do roku 1570 a je popsán v cechovní kronice severoněmeckého města Brémy. Postupem času se zmínky objevovaly z dokladů vzniklých v 16. a 17. století. Dlouho se stromečku říkalo výhradně Christbaum, tedy Kristův stromek. A dlouho byl spjat s evangelíky a elitami. Od uzavřených prostor se dostával do domácností, ovšem katolíci v ozdobeném stromečku viděli spíš znaky pohanství, a proto země, kde převažovala katolická víra, oblažují vánoční stromky až od přelomu 18. a 19. století.

V roce 1843 došlo v Praze k otevření prvního obchodu s vánočními stromky a teprve v 60. letech 19. století se tradice rozšířila z měst i na periferie a na venkov, kde se do té doby hlavně vyráběly betlémy. Obyvatelům měst i venkovských oblastí se líbila myšlenka spojení přírody s domácností.

                                                                                      PALETKA PRO TVOŘENÍ

                                                                              

- na výrobku jsou povinné alespoň dva odstíny z nabízených barev : bílá, šedá nebo stříbrná, tmavě zelená, zlatá

- pozadí výrobku na hl. fotografii v barvách paletky

Posuďte sami, jak se nám naše soutěžní výrobky povedly a oceňte svými hlasy ty nejlepší z nich.

                                                                           Hlasovat můžete do 20. 12. 2024

Anketa se načítá ...