Domů Profil prodejce FíbaH
  • aktivní prodejce od r. 2010
    Reaguje na objednávky obvykle do 3 hodin.
  • Bystřice pod Hostýnem, ČR
  • 134 prodaných kusů
  • 100% kladných hodnocení
Hodnocení: (31) 100%
Nadšenci: 223
Aktivita: aktivní
Prodáno: 134
Registrace: 23.10.2010
Město: Bystřice pod Hostýnem
Stát: ČR

FíbaH

/ Prodávající
Novinky
Žádné aktuální informace.

Jmenuju se Jan Fibiger, většinou jsem ale známý pod přezdívkou Fíba, jedná se o zkomoleninu příjmení. Tuto přezdívku jsem získal už před mnoha lety ještě v dětství. Už v dětství jsem zkoušel kreslit a nebo vyřezávat loďky z borové kůry. Později, když jsem se začal zajímat o mytologii, jsem společně s kamarády postavil kamenný kruh u Zlaté Koruny na jihu Čech. Nedalo mi to a zkusil jsem kameny potesat a tak jsem svojí tvorbu zase trochu rozšířil. Nebudu zde ukazovat  kameny v kruhu, koho to zajímá, může mi napsat zprávu a já se podělím víc. Na první fotografii je k vidění celý kruh po jarním úklidu v roce 2012. Kolem roku 2000 jsem si "odskočil" k Vltavě a vytesal zde runový a obrazový kámen Fuldaha, což je jeden ze starých názvů pro Vltavu. Na druhé fotografii je k vidění tento kámen s vytesanou dívčí podobou, personifikací řeky Vltavy. Z velkých kamenů jsem postupně přešel k rytí malých kamenů, které mám k vidění i zde v galerii.

Poslední dobou jsem se začal věnovat hlavně ruční výrobě vosků na přívěšky, brože a spony. Inspiruju se hlavně v historii, archeologii, ale někdy vymyslím i něco úplně vlastního. Pro bronzové výrobky co zde vystavuji jsem tedy vždy ručně vyráběl voskový vzor. Souběžně s tím ale začínám znovu kreslit, jednak kreslím propiskou a pastelkami, jednak zkouším akvarelové pastelky a také mám v plánu zkusit olejomalby. První olejomalby jsem už vyzkoušel. Pokud jde  o kreslení, pár lidí zná moje starší kresby propiskou a pastelkami, ty jsou ale v originále neprodejné, pouze jako kopie. Těchto obrázků jsem nakreslil víc, zde dávám na ukázku jeden z nich. Jak mnozí možná poznali, jedná se o sidhe, bájné kouzelné bytosti irských mohyl. Skutečná velikost těchto kreseb je A4.

Zajímám se o naši domácí historii už od doby kamenné, přes dobu bronzovou, halštatskou kulturu, Kelty, Germány, Slovany. Poslední dobou mě také hodně zaujalo Pobaltí, hlavně Litva a Lotyšsko. Inspirován Pobaltím, vyřezal jsem podobu baltské dívky s věncem z květin na hlavě. Jak je k vidění na poslední fotografii, kolem dívčí hlavy jsou vyřezané geometrické baltoslovanské vzory, po stranách je pásek z opakujícího se symbolu nebeských koní a nad hlavou dívky jsou sluneční symboly.

V mojí tvorbě lze najít mnohou symboliku, zde bych rád zdůraznil, že se vždy jedná o duchovní a kulturní souvislosti, nic z mojí tvorby nemá politický význam. Tématu symbolů se věnuji zde. V mojí práci, kromě různého historického období a lidové kultury, vycházím i z těchto tří základních motivů: geometrický vzor, spirály a propletence. Pokud by někoho zajímaly další souvislosti co se týče mojí tvorby, třeba pokud jde o historii, archeologii, mytologii, lidovou kulturu a pod., může se klidně zeptat. Rád odpovím, budu-li odpověď znát :-)

Komentáře
Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Fler kluby
Uživatel nevlastní žádný Fler klub.
Top nominace
Uživatel nevytvořil žádnou Top nominaci.
Fotogalerie
Žádná fotografie ve Fler fotogalerii.
Zboží

Další zboží od FíbaH

Oznámit porušení pravidel tímto uživatelem.
Provozovatel jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Více informací. Souhlasím
Menu
--