Profil uživatele
keramikaguber
Prodávající
Albrechtice
Registrace: 21.2.2018

Ke keramice jsem se dostal náhodou asi před 25-ti lety. Známi odjeli na dovolenou a požádali mě abych jim zašel občas zalít kytky. V koupelně jsem  našel zabalený kousek hlíny. Nikam jsem nepospíchal, takže jsem si kousek utrhnul. Nevěděl jsem co s ní, jen jsem si chtěl sáhnout.Nakonec jsem vymodeloval ruku.Ani jsem se moc nesnažil, ruka byla přesto perfektní. Co na té keramice mají, vždyd´je to jednoduché, pomyslel jsem si. Ruku jsem nechal ležet na umyvadle. Tím to pro mě skončilo. Když známí přijeli, spustil se poprask. Koho jsem tam měl a kdo dělal tu ruku. Neměl jsem tam nikoho a ruku jsem dělal já. Známá dělala z keramiky takové drobnosti.Knoflíky,korálky květinky. Říkala-dělám keramiku 10let,ale toto bych nedokázala.

Říkám tomu sice moje první setkání s hlínou, ale až mnohem později jsem pochopil že toto žádné setkání nebylo.

Uběhly asi 3roky. Pozvali jsme k nám na chalupu stařenku, se kterou jsme se seznámili na nějaké akci. Byla taková milá, uměvavá, optimistická. Takže jsme jí přivezli k nám na chalupu. Když vytahovala svoje věci z auta, poprosila mě abych jí pomohl s jednou taškou, že prý je moc těžká.V tašce byla 10-ti kilová kostka hlíny. Prý dělala celý život keramiku, takové drobné dárkové předněty pro jednu velkou firmu. Keramice se vyučila ve Vídni na nějaké umělecké škole.Ještě před první světovou válkou

Druhý den vytáhla hlínu a začala modelovat a že si to můžu zkusit také.Moc se mi nechtělo, ale musel jsem se jí věnovat, takže jsem modeloval s ní. Dělala malé asi 10-15 cm vysoké figurky.váleček na to kuličku jako hlavu,oči jen tečka špejlí, nos malý snad jako zrnko máku.Chvíly jsem se v tom babral a vůbec to nešlo.Všechno bylo takové prtavé. Tak jsem jí poprosil jestli si můžu udělat něco sám podle sebe. Nevěděl jsem co, tak jsem dělal podle ní, ale asi 5x větší. Dělala nějakou sedící postavičku.Takže jsem vzal kus dřeva a na něj posadil postavu chlapa.Žádné botičky jako ona, ale bosá, rozpláclá noha, obrovský palec, kostnaté kolena, velké ruka s dlouhýma prstama, hlava neforemná,ale přesto tam byl takový zvláštní výraz. A protože jsem nevěděl co s rukama, položil jsem sošce na klín velký modrý kámen.Ruce jsem upravil tak, kámen objímaly. Babral jsem se s tím asi dvě hodiny. Pak jsme odešli.To jsem ještě nevěděl, že se událo něco, co změnilo můj život zásadním způsobem.

Příští den ráno jsem se šel na sochu podívat……..tady jsem zažil PRVNí  setkání s hlínou….Myslím že jsem zůstal stát s otevřenou pusou a pomyslel jsem si že socha je živá. Když jsem večer odcházel socha seděla zpříma, hlavu nahoře. Hlína byla asi moc měkká a tak se pomalu ohýbala až hlava narazila bradou na kámen, který jsem položil sošce do klína.Takže jsem viděl úplně jinou sochu něž včera když jsem odcházel. Prsty, jak hlína sesychala, křečovitě držely kámen a výraz obličeje jako by křičel-už to déle neunesu!!

NIKDY JSEM LEPŠÍ SOCHU NEUDĚLAL!

Celé roky jsem se snažil.Desítky a desítky soch a všechny MRTVÉ.

Začal jsem se tvářit že ta sedící socha neexistuje.

Začal jsem se tvářit že tváře které dělám se mi líbí.

Začal jsem hlínu nenávidět, že je taková vzpurná, nepoddajná. Ironii bylo, že když jsem už měl hlíny plné zuby a chtěl jsem skončit, jedna se povedla.Pak zase 20,30 soch a zase nic jen obličeje bez výrazu, bez života. Nikdy jsem to nepočítal, ale musel jsem udělat 500 -600 soch než začaly OŽÍVAT.

Zase jednou sedím po práci v obyváku obklopený sochama. Občas si udělám radost a každé soše dám do misky čajovou svíčku. V plápolavám světle svíček sochy ožívají. Tyto chvíle jsou pro mě moc důležité, ujištují mě že každé dokážu předat něco ze sebe, kousek své duše. Jsou lidé a je jich hodně, kteří to cítí stejně jako já. Není jim to k smíchu, naopak poznají to okamžitě. Nejsou to dekorace, které časem zevšední a pak už jen překáží. Naopak s časem jejich hodnota stoupá. Žijí s rodinou, jsou součástí různých událostí, lidé se s nima baví, stěžujou si před nima. Socha se mění podle nálad majitele. Když mi to říkají, bojí se že budou k smíchu, ale nemusí vím,že to tak funguje.

Každá socha vyjadřuje určitý pocit…..smutek, radost, něhu, zklamání, očekávání, zmatek. Je nádherné že každý to může vidět jinak. Asi podle toho co právě prožívají. Říkají že socha se mění s nimi.Proto jim nezevšední. A když jim k soše ještě přidám příběh-třeba o prodavači hvězd,nebo o vykladači snů tak taková socha je pro ně moc důležitá.

Štefan Gúber

Způsob dopravy
Osobní odběr nebo po domluvě. U sošek preferuji osobní odběr kupujícího nebo dohodou. Sošky poštou ani jiným dopravcem neposílám. Sošky jsou křehké a nechci, aby se při přepravě poškodily.
Komentáře
Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Blog
Žádný záznam v blogu.
Fler Boxy
Žádný veřejný FlerBox.
Fler kluby
Uživatel nevlastní žádný Fler klub.
Top nominace
Uživatel nevytvořil žádnou Top nominaci.
Fotogalerie
Žádná fotografie ve Fler fotogalerii.
 
Novinky
Zboží
Načítá se zboží ...
Oblíbení uživatelé
Žádní oblíbení uživatelé.
Oznámit porušení pravidel tímto uživatelem.
Provozovatel jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Více informací. Souhlasím