Lubor Baum: Tvorba je vždycky velkým tajemstvím, dobrodružstvím i záhadou

Lubor BaumPod značkou Lubor Baum naleznete originální autorskou kolekci stříbrných šperků. Pod jménem Lubor Baum pak sympatického šperkaře, který umí vyrobit i nůž, jak se můžete přesvědčit v jeho profilu. Nezapomeňte si ale nejdřív přečíst dnešní rozhovor.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Pocházím z Ledče nad Sázavou, malého města na Vysočině, a zlatnickému řemeslu se věnuji 16 let. Mám obrovské štěstí, že mi je práce zároveň velkým koníčkem. Bydlíme v rodinném domě po babičce, takže když netvořím v dílně, tak se většinou věnuji zvelebování našeho skromného obydlí. Se ženou máme 3 dcery. V poslední době jsem se začal věnovat i výrobě a upravování nožů jako šperků pro muže. Odreagováním je pro mě jízda na horském kole a v zimě na snowboardu.

Lubor BaumZe kterých materiálu nejraději tvoříte, případně jakou techniku máte nejraději?
Nejraději tvořím rozhodně ze stříbra. Kombinoval jsem ve špercích také stříbro s exotickým dřevem, mědí nebo titanem. Zkoušel jsem také vyrábět nové slitiny a japonskou techniku mokume gane. Hodně rád mám drahé i ty zdánlivě úplně obyčejné kameny a samozřejmostí je práce se zlatem, jak žlutým, tak bílým.

Jaké materiály a techniky jsou pro vás naopak záhadou?
Pokaždé, když něco nového a povedeného vytvořím, mám silný a příjemný pocit, že jsem znovu na začátku a obzor se dále otevírá. Tak snad mohu říci, že tvorba je vždycky velkým tajemstvím, dobrodružstvím i záhadou.

Jak jste se ocitl na Fleru a jaké tu máte plány?
Za kuriozitu považuji to, jak jsem se mezi nadšence Fleru dostal. Mám kamaráda, který je již delší dobu v Austrálii. Občas mi napíše. V poslední zprávě se o Fleru zmínil, tak jsem to zkusil, zaregistroval se a jsem velice nadšen jak profesionalitou a zpracováním stránek, tak obrovskou návštěvností a popularitou, které jistě Fler má a která mu geometrickou řadou stoupá.

Lubor BaumCo se vám na Fleru nejvíce líbí a co byste vylepšil?
Znovu opakuji: dokonale promyšlený způsob prezentace a objednávek. Prostě to báječně funguje. Mým cílem není pouze prodávat. Potěší každý pozitivní komentář. Poznal jsem tu také další velmi kreativní lidičky a doufám, že i návštěvníci Fleru se pokochají pěknými, kvalitními, ale především ručně zpracovanými výrobky, které tu rozhodně jsou. Vždyť komerčního, někdy ne příliš kvalitního zboží je v obchodech plno. Spousta lidí přece oceňuje originalitu a pro ně já tvořím.
Vylepšovat snad není ani co!

Co zajímavého jste naposled četl / viděl / objevil na internetu, doporučte.
Na čtení mi příliš času nezbývá. Když už, tak jsou to většinou knihy z oblasti výtvarného umění. Sleduji také rád nožířské servery na netu a obdivuji práci některých nožířů z celého světa.

Jak propagujete svoji tvorbu?
Mám své vlastní, myslím, že povedené, webové stránky a vystavuji na velkých mineralogických burzách (Praha, Brno, Tišnov).

Jak si představujete svůj život za deset let?
Doufám, že budu stále tvořit. Nápady a inspirace stále přicházejí. Nepracovně se těším na dům plný vnoučat.

Děkujeme Luborovi za rozhovor.

Provozovatel jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Více informací. Souhlasím
Menu
--