Na jednom bleším trhu jsem zahlédla tuto krásnou táru. Teda pro mne krásnou. Lékárenská tára nebyla vůbec levná, zato to byla láska na první pohled (teda bylo mi jasné, že to bude spousty práce, ji dát znovu dohromady), ale je to pro nás výzva. A výzvy s Tomášem milujeme. 

Po dlouhé době jsem na trhu našla Tomáše a ukázala jsem mu komodu. Líbila se mu, zvedl obočí, zhluboka se nadechl a řekl: "Jestli se ti líbí, tak ji kup, ale tý práce..."

Komodu už drahnou chvíli prohlížel a o ceně pořád smlouval jistý pán. Ze strany jsem přistoupila k prodávajícímu a nabídla sumu. Když onen pán konečně prohlásil, že ji bere, byla již prodaná. Na bleších trzích se nesmí dlouho váhat, i my jsme mnohokrát prokufrovali :-). Rozhodně stojí za záchranu. Táhneme ji daleko po parkovišti až do auta. Pronese se, ruce mám až na zem vytahané, o zádech ani nemluvě, ale mám velkou radost z tohoto úlovku, krásný kousek.

Doma naše malá Berunka prozkoumává šuplíčky, které jsou plné haraburdí, takže vlastně pokladů. Přidává se Tomáš a nakonec i já :-).

Většinou, když objevíme nějaký pěkný kousek nábytku, hned se pustíme do práce. Nedá nám to, ale na komodu jsme si museli našetřit spoustu času.

A po několika týdnech se konečně dostává na řadu...

Rozebíráme všechny šuplíčky - a že jich je!

Pečlivě značíme, rozebíráme, doděláváme, brousíme, lepíme, skládáme, ...

Na řadu přišla čílka šuplíků, ta jsme do hloubky ručně vykartáčovali.

Původní úchytky jsme zbavili rzi, obrousili a nakonec nastříkali černou barvou. Kovové rámečky na štítky jsme dali nové.

Vyrobili jsme novou desku komody z tvrdého dřeva. Deska je dohladka obroušená, namořená a nastříkaná polomatným polyuretanovým lakem. Nově jsme vyrobili nožičky a různé lištičky, které komodě dodávají šmrnc.

Šuplíky a boky komody jsme obrousili a ručně vykartáčovali do hloubky ocelovým a nylonovým kartáčem, abychom docílili zajímavého plastického vzhledu. Měkká léta dřeva se odstraní a tvrdá léta zůstanou a opticky vyniknou. Nastříkali jsme komodu bílou, velmi kvalitní emailovou barvou s atesty na nábytek a dětské hračky. Na závěr jsme udělali komodě slušivou patinu.

Po více než týdnu práce máme hotovo.

Nyní je komoda v novém kabátku, voňavá, zrenovovaná a novému majiteli bude sloužit spoustu dalších let.

Krásný podzimní čas přejí Martina a Tomáš alias CVIKR.

 

 

 

Redakční dovětek:
Jak jsme vám v MAGu slíbili, když budete pilně psát pěkné blogy, budeme ty nejzajímavější z nich vytahovat na oči širokému obecenstvu do MAGu. A jak jsme slíbili, plníme :-) Takže - pište blogy!