Barevnost nového vánočního čísla Korálků není vyloženě vánoční, spíš taková medová. Podtitul "Vintage" k ní díky tomu "sedí" a vůni vanilky a teplo domova ucítíte hned. Nahlédněte s námi do obsahu a pojďte si podle návodu z tohoto čísla časopisu vyrobit náušnice Ledové květy.

Časopis Korálki 6/2011

dvouměsíčník (nejen) o korálkování

Vánoční číslo časopisu na téma Vintage obsahuje 21 návodů na projekty tvořené různými technikami vhodné pro začátečníky i pro pokročilé.

Mezi návody jsou i články jako Korálek se kutálí světem ze Severní Ameriky, reportáž z Afriky, u Nejstarších bytostí si přečtete o kameni záhněda a další.

Z obsahu vybíráme:

  • Zamrzla v rozkvětu – brož složená z plátků tkaných na stávku
  • Vánoce bez zvonečku? – jemným drátkováním je vytvořen zvoneček, který může být ozdobou vašich uší i stromečku
  • Sněhová vločka – jemná vločka ušitá z bílých a transparentních korálků
  • Mňam! – miniaturní vánoční cukroví z Fimo hmoty
  • Starožitné perly – náhrdelník z minulého století, šitý čtyřkorálkemLedové květy
Obtížnost: 2

Občas hledám inspiraci na internetu a zkouším, zda bych něco podobného zvládla udělat také. Většinou to dopadne tak, že po pár korálcích zjistím, že když je poskládám trochu jinak, bude to hezčí a moje. A tak vznikla i tato ledová květina. Podle ročního období můžete přizpůsobovat její barvy.

Materiál a pomůcky:
Miyuki Delica 10/0 - můžete nahradit Toho 11 (v textu pro zjednodušení nazýván "delikami")
Toho 15/0
10 perliček o průměru 4 mm,
3 sluníčka Swarovski o průměru 5 mm
nit Nymo, jehla
2 afroháčky

Ustřihněte si 1 m dlouhou nit. Navlékněte si 3 deliky a 10 cm od konce svažte dvěma uzlíky (obr. 1a). Mezi každou deliku navlékněte další 2 deliky (obr. 1b). Naposledy provlékněte dvě deliky, jednu ze základního trojúhelníku a jednu přidanou v právě vytvořené řadě (obr. 1c).

Navlékněte 2 deliky a provlékněte hned následující delikou. Navlékněte 1 deliku a provlékněte následující delikou. Stejně udělejte další dvě strany trojúhelníku. Naposledy provlékněte 2 deliky, jednu ze základního trojúhelníku a jednu přidanou v právě vytvořené řadě (obr. 1d). Navlékněte 2 deliky a provlékněte hned následující delikou. Navlékněte 1 deliku a provlékněte následující delikou. Navlékněte 1 deliku a provlékněte následující delikou. Stejně udělejte další 2 strany trojúhelníku.

Naposledy provlékněte 2 deliky, jednu ze základního trojúhelníku a jednu přidanou v právě vytvořené řadě (obr. 1e).Mezi každé 2 deliky navlékněte 2 deliky. Takto navlékněte deliky po celém obvodu trojúhelníku (obr. 2a). Ušijte 1 řadu po obvodu stehem herringbone (obr. 2b). 

Navlékněte 2 deliky a provlékněte 2 deliky směrem dolů a 2 deliky nahoru.

Šijete steh herringbone, ale o řadu níž než je klasicky zvykem. Navlékněte 1 deliku, provlékněte 2 deliky dolů a 2 nahoru. Takto navlékněte korálky po celém obvodu.

Naposledy provlékněte 3 deliky (obr. 3).

 

Navlékněte 2 deliky, provlékněte dvě deliky (obr. 4).

Navlékněte 2 deliky, provlékněte 2 deliky (obr. 5). Navlékněte 1 deliku a provlékněte 4 deliky. Provlékněte další deliky, až do dalšího nezakončeného paprsku. Navlékněte 2 deliky, provlékněte 2 deliky (obr. 6). Navlékněte 1 deliku, provlékněte další deliky, až do dalšího nezakončeného paprsku. Takto dotvořte všechny paprsky (obr. 7).Provlékněte 10 delik z nejdelšího paprsku, navlékněte 1 Toho, 1 perličku a 1 Toho a provlékněte prostřední delikou. Na druhém nejdelším paprsku nejkratší paprsky vynecháváte, neprovlékají se (obr. 8A). Pro větší názornost i foto (obr. 8B). Takto navlékněte perličky po celém obvodu.Provlékněte nit do středu trojúhelníku a navlékněte perličku a 1 Toho a nit perličkou a trojúhelníkem provlékněte (obr. 9).

Takto můžete navléknout libovolný počet korálků do středu. Nit zapošijte a do jednoho paprsku provlékněte afroháček.
Text, foto a schéma: Drahomíra Darí Fejtková
Návod byl otištěn v časopisu Korálki 6/2011