Pokud sháníte výbavičku na miminko a chcete se vyhnout neosobním kouskům z přeplněných regálů nebo byste ráda oprášila základy šití, nechte si pomoct od A BA BU. Vymýšlí střihy hraček i dalších potřeb pro maminky, švadlenky–začátečnice. A kromě látek s vyznačenými střihy nabízí i krásné (a certifikované) hračky pro nejmenší.

Řekněte nám na úvod něco o sobě. Jak jste se dostala k tvoření?
Jsem vystudovaná grafička. Tuto profesi jsem dělala přes 10 let různě po agenturách. Žiju v Praze a mám doma dva italské chrtíky. Před dvěma lety jsem takzvaně vyhořela v práci a řekla si, že chci zkusit ještě nějaké dobrodružství. Musím stále něco vymýšlet a vyrábět. Od malička mě táhly ruční práce, ale nikdy jsem nezkusila šít na stroji. Když mi pak přítel koupil šicí stroj k Vánocům, našla jsem svoji skrytou vášeň. Nyní vytvářím předtištěné střihy na látce pro švadlenky začátečnice. Snažím se vymýšlet stále něco nového, mám v nabídce i již ušité hračky pro miminka, na ty jsem minulý rok získala certifikát.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Dělám svoji značku Ababu (dříve Co budu dneska šít?) už dva roky jako hlavní činnost. Tedy fulltime dream job. :) Strašně mě to baví a vážím si toho štěstí, že se můžu živit něčím, co je můj koníček a vlastně si místo práce hraju.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Šití mě fascinuje hlavně z toho důvodu, že člověk potřebuje velkou představivost. Vždy něco vymyslím v počítači, ale to, jak výsledek vypadá po protočení látky na líc, je úplně jako kouzlo. Výsledek je vždy naprosto jiný než grafika v počítači. To mě strašně baví! Když si všechny ty uši sednou tak, jak mají, mám vždy šťastný úsměv jako blbeček.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Nemám zatím svoje děti, takže hledám nejdříve inspiraci na různých inspiračních webech a v nabídce prodejců dětského sortimentu. Snažím se najít něco, co ještě nikdo nezkusil udělat jinak. Hledám ty takzvané díry na trhu, zboží, co je snadné na výrobu a je zábavné si ho sám vytvořit. Potom nápad kreslím do bloku a v počítači překresluji na vzorky. Nechám si natisknout vzorky na látku a zkouším šít. Většinou to dopadne tak, že něco nesedí nebo se špatně šije. Jelikož jsem sama začátečník, dokážu odhadnout slabiny střihu pro někoho, kdo teprve začíná šít. Pokud je vše už odzkoušené, nafotím a prezentuji zákaznicím.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Určitě je to můj přítel Josef. Ve všem mě podporuje a tráví nemálo času u mého podnikání. Stojí se mnou na prodejních marketech a fotí mi produkty. Všechny novinky mi kriticky (ne)schvaluje :)

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Je jich spoustu. Amélka, bajkajlaj, Z lesa, Lumpka, Utukutu, For Kids, the little story, Břichopas toys,

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Je to látka Kamarádi z lesa. Je to panel látky, z kterého si maminka může ušít hnízdečko, dva polštářky, klip na dudlík a hračku. To všechno najdete na 1 metru látky. Je to látka ideální na první šití a švadlenka může mít dobrý pocit z krásné výbavičky do postýlky pro miminko, kterou vytvořila sama.

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Jelikož sama ještě nejsem máma, užívám si své plyšáky a polštářky zatím pouze v dílně. Jsou na každé volné poličce a zlepšují mi tam náladu. :)

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Chodím si pročistit hlavu s holkama (chrtice) do lesa/parku, koukám na seriály a filmy s přítelem, ráda čtu nebo zajdu na nějaký super koncert.

Jak vypadá váš ideální den?
Ráno cestou do práce projdu ještě prázdnou Stromovkou, v dílně si udělám kafe. Otevřu počítač, vyřídím objednávky a e-maily. Když mě začne počítač štvát, zavřu ho a najdu si manuální práci. Té je v dílně nekonečné množství. Zapnu si nějaký podcast nebo jiné mluvené slovo do sluchátek a stříhám, skládám nebo balím látky. Večer se vracím opět skoro prázdným parkem domů. Uvařím nějaké dobré vege jídlo Josefovi a koukneme na něco na Netflixu.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Tento rok jsem si dala za cíl vytvořit na všechny své věci nové obaly. Látky a kousátka už mají nový kabát, teď to čeká muchláčky a kamarády. Mám ve svém bloku tolik nápadů na nové látky a jsem sama zvědavá, co se tento rok dostane do regálu!