Když sestry Veronika a Táňa chtěly svým ratolestem vyzdobit dětské pokojíčky, zjistily, že na trhu postrádají jednoduché a vkusné dekorace ze dřeva. Tak neváhaly vzít lupénkovou pilku, překližku, akrylové barvy a založit si vlastní značku Alexxi Home Design. A o té nám dnes budou vyprávět... :)

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jsme sestry, každá jiná, ale spojuje nás chuť tvořit a podnikat. Vždycky jsme toužily mít práci jako koníček a zároveň mít volnou pracovní dobu kvůli dětem. Rodičovskou dovolenou, která se nám sešla ve stejnou dobu, jsme obě využily k přemýšlení a plánování a nakonec sebraly odvahu uskutečnit svůj sen o vlastní firmě. Díky Fleru to bylo vše snazší.

Jak jste se dostaly k tvoření?
K tvorbě nás inspirovala vlastní potřeba dekorací. Chtěly jsme zařídit pokoj dětem, ale nabídka trhu nás neuspokojila. Tak jsme si vytvořily vlastní dekorace :-) Naše tvorba tedy byla původně zaměřena na děti a zútulnění jejich pokojíčků.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
V podstatě již ano a je to práce na plný úvazek. S tím rozdílem, že si přeci jenom můžeme rozvrhnout pracovní dobu podle potřeby. I víkendy jsou často pracovní, jelikož zákazníci je často využívají k brouzdání po internetu a nakupování :-) Naše tvorba už zdaleka není jen pro radost, jak tomu bylo zpočátku. Výrobky se snažíme neustále zdokonalovat po technické i praktické stránce.

 

vizualizace interiéru

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Základem naší techniky je malování na dřevo a překližku akrylovými barvami a mořidly. Dřevo máme rády, dřevěné dekorace jsou pro nás mnohem zajímavější než dekorace papírové, plastové či samolepky z fólie. Základem tvorby je však jednoduchost, kterou jsme zvláště u běžně prodávaných dětských dekorací postrádaly. Zpočátku jsme si vše vyřezávaly samy na lupínkové pile, časem jsme však přešly k řezání laserem. Otevřel nám možnosti k tvorbě složitějších a na přesnost náročných doplňků a dekorací. Znalost grafických programů nám usnadnila realizovat se v bytovém designu.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Když jednu z nás políbí múza, povídáme si o tom. Nejprve zvažujeme, zda to má smysl, tedy jestli si výrobek najde své zákazníky. Následně zvažujeme technické kroky, jak nápad zrealizovat, a samozřejmě náklady. Pak je třeba vše v počítači nakreslit, přesně rozměřit a konečně vyrobit, tedy vyřezat, opracovat, namalovat a otestovat. Tím však dlouhá cesta nekončí. Význam má marketing produktu, tedy fotografie, vizualizace a popis výrobku, tak, aby výrobek inspiroval zákazníky ke koupi.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Vždy začínáme u sebe navzájem. Nikdy nevyrábíme něco, s čím druhá nesouhlasí. Pak teprve přijdou na řadu naši muži, mají na věc praktický pohled a cenné technické rady. Důležité jsou i děti, především pokud je výrobek zamýšlen právě pro naše nejmenší.

Doporučte Fler tvůrce, které máte rády.
Takových tvůrců je víc, momentálně však máme čerstvou zkušenost s prodejcem Hafdecor, který nás okouzlil svými nápaditými a precizně zpracovanými cedulkami.

Kdybyste měly upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Věšák Bubliny, je jednoznačně nejprodávanější. Dokazuje nám, že moderní, jednoduchý a praktický design je žádaný a utvrzuje nás, že jsme se vydaly tou správnou cestou.

Používáte své výrobky, nebo jste kovářovy kobyly?
Spíše bychom řekly, že používáme vlastní prototypy :-) Zpočátku jsme vyráběly pro sebe, teď na to není čas, takže spíše využíváme první pokusné výrobky. Ale v širší rodině naše dekorace a doplňky často nacházejí uplatnění.

Čemu se rády věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Veronika: Volného času je málo a tak připadá téměř celý na rodinu. Nedávno jsme se s manželem rozhodli pořídit dětem psího kamaráda, takže nyní navíc část volného času vyplňuje výchova štěněte.
Táňa: Momentálně svůj volný čas věnuji vybavování domu, který jsme si právě postavili. A samozřejmě mým dvěma synům. Ráda s nimi dělám něco smysluplného. Čteme si, něco si vyrábíme, jdeme do přírody.

Jak vypadá váš ideální den?
Pokud bereme v úvahu ideální pracovní den, pak se obě shodneme na tom, že musí být bohatý na objednávky a chudý na reklamace a potíže technologického charakteru. Zákazníci jsou spokojeni, stroje fungují, jak mají, a podaří se v rozumnou odpolední hodinu skončit.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Rozšíření portofolia. V hlavě máme spoustu nápadů, méně už však času je všechny realizovat. Také přemýšlíme o vlastních zaměstnancích, momentálně máme spíše pomocníky, což však nelze praktikovat dlouhodobě s přibývajícími objednávkami.