Láska na celý život. Tu pociťují Allon nejen k tvorbě, ale především k sobě navzájem. :) Tohle manželské duo funguje perfektně v osobním životě, skvěle se ale doplňuje i v dílně. Ona malířka zbožňující perokresbu, on mistr brusič, který se našel v šití. Spojení, díky kterému si můžete dopřát třeba rolovací batohy z autorské látky, ale i pohlednice, sešity nebo šperky. Jejich tvorba je zkrátka tak pestrá, jako jejich příběh.

Řekněte nám něco o sobě. Jaká byla vaše cesta k tvoření?
Jsme manželé a rodiče dvou úžasných kluků. Tvoříme a na Fleru prodáváme pod naší společnou značkou Allon, která se skládá z našich jmen – Alice a Ondra.

Já jsem začala tvořit již jako malá v lidové škole umění a přetrvávající zájem o umění určil také mé další kroky, které mířily ke studiu užité malby na střední uměleckoprůmyslové škole. Od dětství se nepřetržitě věnuji malování, kreslení, ale především perokresbě, která se stala mou vášní a podepsala se snad na každém kousku, který projde našima rukama.
Ondra se s uměleckým prostředím poprvé setkal jako středoškolák studující uměleckořemeslný obor zaměřený na broušení skla a jeho designu se věnoval také během dalšího studia. Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské zůstal věrný dodnes – svůj um a odborné znalosti předává jako pedagog a mistr brusič.
Obchůdek Allon jsem otevřela, když jsem byla na mateřské dovolené s prvním synem. Šlo vlastně o jakýsi pokus – chtěla jsem si trochu přivydělat a zároveň neopouštět to, co mě baví. S větším návalem objednávek přišla také touha rozšířit sortiment, a tak se ke mně přidal manžel a mohli jsme si potvrdit, že jsme skvělou dvojkou nejen v životě, ale také v našem společném tvoření.

Jakou technikou nejraději tvoříte? Proč to u vás vyhrála?
U mě to na plné čáře vyhrála perokresba, u manžela zase šití. Právě perokresba je viditelná téměř na každém kousku, který u nás v obchůdku můžete najít. Jde o techniku, kterou opravdu miluji, a myslím, že právě díky ní je naše tvorba specifická a rozpoznatelná, což mě velmi těší.

Kde čerpáte inspiraci? Vyrábíte rádi na zakázku?
Inspiraci nacházíme všude kolem nás. Já miluji barvy, vzory, struktury, zvířata, což je patrné ze všech našich motivů. Výroba na zakázku pro nás nepředstavuje problém. Zákazníkovi se vždy snažíme vyjít vstříc a věříme, že vzhledem k široké nabídce motivů a vzorů si u nás skoro každý najde to své.

Kdy a kde se vám tvoří nejlíp?
Nejlépe se nám tvoří, když jsme s Ondrou sami v našem ateliéru a můžeme se nerušeně věnovat práci. Když se v ateliéru rozvoní káva, ticho narušuje jen rádio a my se můžeme ponořit do naší tvorby. Ondra pak zasedne k šití a já se pustím do vyrábění a balení objednávek. To mě totiž moc baví.

Popište moment, kdy jste si uvědomili, že vaše tvorba už není „jen“ koníček.
Malování a veškerá naše výroba zpočátku probíhaly u nás doma. Všude po pohovce byly rozložené rozmalované tašky, protože nebylo jiné místo, kde by mohly malby schnout. Když náš obývák začal vypadat jako pracovna, rozhodli jsme se pronajmout dílnu a vytvořit si vlastní ateliér. Ten se stal odrazovým můstkem, který nám umožnil pustit se do větších věcí a projektů. Už nás nelimitoval prostor, a tak jsme se odhodlali ke koupi šicích strojů a jiných potřebných mašinek a hromady látek. Konečně jsme tak mohli začít realizovat své sny a po svém.

Co vám na vaší tvůrčí cestě nejvíce pomohlo?
Za sebe můžu říct, že největší oporou a „nakopávačem“ byl můj manžel. Neustále mě podporoval – ať už v malování nebo zařazením nového produktu.

Na který svůj výrobek jste nejvíce pyšní a proč?
Největší radost máme ze svých vlastních autorských látek, z nichž šijeme úplně úžasné rolovací batohy, polštáře a toaletky.
Dříve jsem všechen textil malovala, ale s příchodem našeho syna Františka už na malování nebyl vůbec čas, a tak jsme malované zboží stáhli z prodeje. Každý den nám však chodily dotazy od zákazníků, kteří marně hledali naše textilní výrobky. To nás motivovalo k realizaci společného snu, který byl do té doby jen předmětem našich debat, a já jsem začala pracovat na vlastních látkách.
Na dezénech jsme pracovali neuvěřitelně dlouho – celý proces designování, zkoušek a testování vzorků nám trval skoro rok. Ale vyplatilo se a nyní je konečně vše podle našich představ. Máme úžasné látky, ze kterých Ondra šije promyšlené batohy.

Když se ohlédnete zpátky za svojí kariérou, udělali byste něco jinak?
Jinak bych neudělala asi nic. Řekla bych ale, že je důležité sledovat progres obchodu a tvoření a jejich proměny v čase. Člověk se tak může ohlédnout a kouknout, co by mohl zlepšit. I kdyby mělo jít jen o posun v produktové fotografii, mrknout občas zpět je fajn.

Do kterých Fler obchůdků chodíte potěšit oko?
Na Fleru je tak velká skupina úžasných lidí, že je velmi těžké vytáhnout naše oblíbence. A že je jich hodně! Vypíchneme tedy ty, které známe z větší části osobně a pro jejichž tvorbu máme fakt slabost. Jsou to třeba ízypízy, která šije úžasné oblečení pro naše děti, nebo dvojice skvělých žen, které pod značkou vous-koberce ručně vyrábí jedinečné koberce z ovčí vlny. Dále skvělé botičky ŤapŤapky či originální plakáty od Obrázky Tom a kouzelné ilustrace od MIHA illustration. Ale je jich daleko víc, a tak se omlouváme, že není místo pro všechny.

Jak nejraději trávíte čas, když zrovna netvoříte?
Máme dvě malé děti a veškerý náš volný čas rádi věnujeme rodině. Milujeme výlety, procházky po kopcích, ale i bloudění po městech zpestřené hledáním dobrých kaváren, v nichž si můžeme dát kousek kvalitního dortu.

Kde se ve své tvůrčí dráze vidíte za rok a kde za deset let?
Mě osobně hrozně láká ilustrace nějaké dětské knihy.

Jakou radu byste dali začínajícím prodejcům na Fleru?
Radu? Hlavně vydržet. Ne vždy se vše podaří na první dobrou a člověk musí najít to, co jej baví a zároveň osloví zákazníka natolik, že se rozhodne nakoupit. Také nám chvilku trvalo, než jsme našli produkt, který nejen zaujme, ale povede také k vytvoření objednávky. Do všeho je potřeba dát srdce, to je znát vždy a bez toho to nejde, alespoň nám.