"Začínalo to jako letmé setkání a postupně se z toho vyvinul hluboký cit." Tak popisuje Kateřina Slabíková, kterou na Fleru najdete pod značkou ARANŽOVÁNÍ, vývoj svého vztahu k přírodě. A ještě že tak, chtělo by se dodat. Květiny totiž aranžuje náramně :)

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Pocházím z malé vesnice na Valašsku, kde bydlím v domečku obklopená přírodou, mým manželem, dvěma dětmi a dvěma psy. Jsem obyčejná žena, optimistka, ráda se směju, žiji život naplno a ve věcech, které mě baví, mám výdrž. Občas neřízená střela a občas žena, která bojuje se spoustou problémů jako většina z nás. Nejraději chodím do našich lesů načerpat novou energii a za odpočinkem. Příroda mě inspiruje v každém ročním období svou rozmanitostí a krásou.

Jak jste se dostala k tvoření?
Je to asi zvláštní, ale květiny mě oslovily až v dospělosti, když jsme se nastěhovali před deseti lety do nového bydlení. Dům jsem si chtěla vyzdobit podle své představy, proto jsem zkusila nejdříve vyrobit kytičku z lučních květin. A to byl ten první impuls, který nastartoval mou práci s květinami. Jelikož můj tatínek a dědeček byli myslivci, láska k přírodě a květinám mě provází už odmalička. Začínalo to jako letmé setkání se zvěří a přírodou a postupně se z tohoto setkání vyvinul hluboký cit.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Je to můj koníček, kterému se věnuji po večerech a o víkendech. Doma mám svou dílničku, kde pracuji. Když jsem byla na rodičovské dovolené s dětmi, měla jsem na tvoření více času. Teď jsem se vrátila do původního zaměstnání, kde pracuji jako vedoucí školní jídelny. Květiny jsou všude se mnou, podle ročního období si sama zdobím školní jídelnu. Tato práce je zároveň mým koníčkem, moc mě baví a naplňuje.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Nemám žádnou speciální techniku. Pokaždé, když se pouštím do nového tvoření, tak nespěchám, nechám se vést materiálem, pocity a užívám si to.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Nejraději vyrábím věnce. Věnce mě odjakživa lákaly a fascinovaly. Stačí zahlédnout věnec zavěšený na dveřích nebo nad krbem, a mám pocit, jakoby mě vítal a usmíval se na mě. Korpusy na věnce, na kytice, na štoly si vyrábím z našeho sena, pak vážu, lepím a zdobím. Vytvoření základu, přidání ozdob a radost z hotového díla jsou pro mě příjemnými kroky na cestě k výsledku. Tvořím jak ze sušených květin, tak z umělých a látkových květin, dřevěného a přírodního materiálu. Nikdy dopředu nevím, jak bude konečný výsledek vypadat.

 

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Důležitá je pro mě zpětná vazba od zákaznic. Poslouchám i názory jiných, ale ovlivnit se nenechám. Nejdůležitější je můj pocit z výsledné práce. Jedu si svou vlastní cestou…

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Nerada bych někoho opomněla, proto se na všechny oblíbené můžete podívat na mém profilu.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Po pravdě řečeno mám tolik výrobků, že mi každý přijde něčím zvláštní a výjimečný. Poslední dobou jsem se zaměřila na focení kytic a věnečků s dětmi. A jsem nadšená z toho, že se mi daří prezentovat některé dekorace tak, že mají svůj příběh.

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Náš dům je ozdoben všemi mými dekoracemi. Kromě nich mám i živé květiny. V zimě mám zvenku na parapetech truhlíky s čerstvou chvojkou dozdobenou sušinou. Po celé jaro, léto a podzim zase živé květiny.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Kreativita se ve mně nezapře, takže se ve volném čase věnuji tomu, co mě baví. Mám spoustu koníčků, mezi které patří například myslivost, řezbářství, ráda fotografuji, vařím, jezdím na kole, pracuji na zahradě, chodím do přírody a také ráda medituji.

Jak vypadá váš ideální den?
Každý den s mojí rodinou.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Nerada plánuji. Jsem vděčná za každý den, který končí pohodovým večerem.