Hrníčky, šálky, misky… Bílý porcelán vyrobený v Beskydech zdobí kouzelné ilustrace. Trošku poetické, trošku snové, trošku humorné. Ale kvalitní a funkční, ideální na horký čaj při prodlužujících se podzimních večerech. Jak výrobky vznikají a co je jejich inspirací, to nám prozradila Markéta z Atelieru Dorda.

Řekněte nám na úvod něco o sobě. Jak jste se dostala k tvoření?
Pocházím z Beskyd, z keramické rodiny. Na pražské UMPRUM jsem vystudovala obory keramika a sklo v architektuře. Pracovala jsem s různými materiály, abych se nakonec našla v ilustraci. Protože mám ale stále vztah k řemeslu, hlíně a užitkovým předmětům, zvolila jsem pro své ilustrace domov na dokonalém a ušlechtilém povrchu bílého českého porcelánu. Velkou inspirací je mi dětské vnímání světa, které jsem znovuobjevila se svými dětmi. Děti nevidí rozdíl mezi životy lidí, zvířat a rostlin, vše je propojeno, vše je dovoleno, a to mě baví. Těší mě brnkat na dětské strunky v dospělém světě.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Momentálně svůj čas dělím mezi dvě profese. Část týdne učím na základní škole dějepis a výtvarku a zbylý čas věnuji své tvorbě.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála? 
Baví mě zkoumat možnosti, které různé materiály umožňují, a ráda objevuji nové techniky. Dlouho jsem malovala přímo na kameninu, ale s výsledkem, který neumožňoval zpracování detailů, jsem nebyla úplně spokojená. Nyní se pokouším zaznamenat obrazy z mých snových představ na papír. Z nich potom vznikají dekory, které formou tisků nanáším na kvalitní porcelán od českých výrobců.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Neuspokojuje mě vyrábět více identických výrobků. Proto se snažím pracovat tak, aby každý kousek, který mi projde rukama, byl originál. Dekor je většinou složen z mnoha částí, které mohu mezi sebou různě kombinovat. Líbí se mi, kolik možností skýtá tato technika, a pořád jsem ještě na začátku v jejich zkoumání.

 

 

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Důležitý je pro mě názor mého táty (který je druhou polovinou Atelieru, poz. red.), i když je občas těžké si ho vyslechnout. Postupem času ale zjišťuji, že nejlepším rádcem si je člověk sám, zvláště v něčem tak osobním, jako je vlastní tvorba.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
To není snadné, je jich hodně a spoustu jsem jich ještě neobjevila. Za všechny třeba tito: Stellion, and…, tuitui.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Asi bych vybrala čajový šálek s názvem „Poslové dobrých zpráv“. Nejen proto, že dobrých zpráv není nikdy dost, ale také určitě proto, že to je jeden z mých novějších obrázků, který se mnou momentálně souzní.

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
V naší keramické rodině jsme už dlouho uživateli všech ne(zcela)povedených kousků nádobí, takže se nám v kuchyních časem vytvořila pořádná sbírka originálů. Má to své kouzlo a já tuto tradici ctím, takže jsem taková poloviční kovářova kobylka.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Mám pocit, že už jsem dlouho žádný volný čas neměla. Ale pokud se přeci jen naskytne, trávím ho ráda se svými dětmi v lese.

Jak vypadá váš ideální den?
Ideální den je takový, kdy nemusím hlídat hodinky a jsem jen tady a teď.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Mám spoustu nápadů, které nestačím realizovat. Takže se těším, že se mi podaří alespoň některé zhmotnit. A doufám, že vznikne nová kolekce ilustrací.