Mysleli jste si, že beadweaving, česky šití z korálků, je celkem jednoduchá věc? Že stačí pár korálků, jehla, nit a vše je hotovo? Dovolte mi přesvědčit vás o opaku a rozšířit zdejší už slušnou řádku článků o beadweavingu něčím opravdu výjimečným.

Battle of the Beadsmith!

Začátkem června vypuklo již druhé kolo celosvětové korálkářské soutěže neuvěřitelných rozměrů pořádané americkou firmou The Beadsmith. Soutěž tak nese název Battle of the Beadsmith a rozhodně stojí za to! Její základní princip spočívá v tom, že každý soutěžící vyrobí korálkový šperk či doplněk, se kterým soutěží po celou dobu soutěže. V každém kole jsou soutěžící rozlosováni do dvojic, z nichž jeden vždy vypadne a druhý postupuje do dalšího kola. A takto to pokračuje až do doby, kdy zůstává na bitevním poli poslední soutěžící a tím pádem vítěz.

V roce 2012 se stala vítězkou, takzvanou "Queen", Alla Maslennikova z Ruska s náhrdelníkem "Baroque":

Baroque - Alla Maslennikova

Několik fakt o letošním ročníku

  • celkem se účastní 192 soutěžících z celého světa, kteří jsou rozděleni do třech skupin
  • na vytvoření šperku měli soutěžící dva měsíce
  • soutěžními výrobky mohly být náhrdelníky, náramky, náušnice, pásky, čelenky, kabelky i další doplňky
  • soutěž má několik kol, v každém jsou vytvořeny náhodné dvojice a hlasováním vítěz postupuje dál, až zůstane finální dvojice
  • Českou republiku tentokrát zastupuje 15 účastnic


Dvanáct z 15 účastnic je zároveň členkami místního Fler Beadweaving Teamu: mischka, Leela, kat-ja, Bijioux, andělika, lucank, Portokali, Luuthien, TheTerezkaD, medvedice, Lillian Bann a Nat_AV.


Loni 1. ročník - jaký byl?

Už v loňském prvním ročníku jsme měli svá želízka v ohni. Leč v takovéto soutěži je skutečně hodně těžké obstát. Mimo jiné při vás musí stát štěstí při losování dvojic. Především se ale této soutěže účastní největší světová jména korálkového světa a profesionální korálkářky (a korálkáři), kteří se tvorbou šperků profesionálně živí. Což ovšem nijak nesnižuje výkony našich holek :). Překonaly se a vytvořily jedinečné a originální šperky, které nám rozhodně ve světě neudělaly ostudu, ačkoli žádný z nich nepostoupil do dalšího kola. Pojďme si loňské zdejší soutěžící a jejich soupeře představit:

1) Lea Paličková vs. Alla Maslennikova

Leu můžete znát z Fleru pod nickem Leela. Zúčastnila se s podzimně laděným náhrdelníkem "Karpó" a hned v prvním kole narazila na budoucí vítězku Allu Maslennikovou a její "Baroque", viz výše.

Karpó | Leela

2) Denisa Kangas vs. Ibolya Ingesne Barkoczi

Denisa se nechala inspirovat levandulovými tóny a vytvořila náhrdelník jménem "A Walk Through Fields Of Lavender". Proti ní stála Ibolya Ingesne Barkoczi se svým náhrdelníkem "Victoria".

Denisa Kangas - klokee

Ibolya Ingesne Barkoczi

3) Andělika vs. Christian V. Rodriguez

Anděliku můžete znát třeba z klubu korálkové výšivky "Tisíc stehů". To, že tvoří touto technikou velmi ráda, předvedla na svém náhrdelníku "I had a dream". Její soupeřkou byla Christian V. Rodriguez s náhrdelníkem "Antigua".

Měla jsem sen | andělika

Christian V. Rodriguez

4) Bijioux vs. Olga Petterson

U Bijioux nebudu vychvalovat její šperkařské dovednosti, posuďte je sami na jejím nápaditém náhrdelníku jménem "Touch of the Jellyfish", počesku Mezi sasankou a medúzou. Její soupeřkou byla Olga Petterson s neobvyklým soutěžním kouskem pojmenovaným "Freya".

Mezi sasankou a medúzou | Bijioux

Olga Petterson

5) Katka Václavíková vs. Guzialia Reed

Pod rukama Katky korálky vskutku ožívají. Působí na Fleru pod nickem kat-ja a loňského BOTB se zúčastnila s náhrdelníkem "Purple". Proti ní stála Guzialia Reed s náhrdelníkem "Texas Spirit".

Purple | kat-ja

Guzialia Reed

 

V příštím článku vám představíme podrobněji letošní ročník BOTB a české výrobky, které se ho účastní. Těšte se!

 

Titulní foto: "Baroque" - Alla Maslennikova