Pojďte si doplnit chybějící energii! Petra Janečková, kterou z Fleru znáte pod značkou BOGY, má totiž elánu na rozdávání - a je to nakažlivé. V dnešním rozhovoru tak dostanete minimálně 3v1 - zlepšíte si náladu, seznámíte se se sympatickou Petrou a ještě se něco dozvíte o tvorbě z džínsoviny.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jelikož jsem typický blíženec, dělám spoustu věcí naráz. Všude kolem mne panuje pravý a nefalšovaný chaos a tzv. pracovní nepořádek. Momentálně zrovna koukám na televizní zprávy, u toho přemýšlím, co mám o sobě napsat, a jaký plán mám na zítřek. Mám ráda změnu a velice rychle se začnu nudit. To mě stále nutí něco dělat a vymýšlet.
Zjistila jsem, že ty nejlepší nápady přicházejí těsně před spaním. Samozřejmě nemám vždy po ruce papír a tužku na zaznamenání, takže se pokaždé modlím, abych je do rána udržela v hlavě. Bohužel skoro všechny zajímavé myšlenky většinou zůstávají ukryty někde hluboko v mozku. Považuji za nutné též zmínit, že jsem dost zapomnětlivá (pro svou velkou vytíženost mám v poslední době v hlavě opravdu nepořádek), proto jsem si založila sešit zvaný „blbníček“. Je plný nákresů, návodů, popisků a poznámek. Spousta z nich je, díky škrabopisu a špatné čitelnosti, nevhodná pro další použití. Jsem paličák – musela jsem se naučit krotit tuto svou tvrdohlavost a naslouchat jiným názorům. I tak mám ale stále problém s nutkáním prosadit si to „své“. Když jsem z něčeho nadšená, jdu do toho. Pokud se mi něco hodně nelíbí a mám k tomu již od začátku odpor, tak to prostě neudělám, byť to pro mne může být hodně důležité. Partner už, myslím, rezignoval a do ničeho mě nenutí. Ví, že by to bylo zbytečné a výsledek by nestál za nic. Vypadá to sice, že mám samá negativa, ale na svou obhajobu musím říct, že jsem pracovitá. :-)

Jak jste se dostala k tvoření?
Vše mělo klasický průběh. Začala jsem šitím na panenky, pokračovala výrobou oblečení pro mě a moje kamarádky a nakonec skončila u šití džínového oblečení, které mne momentálně i živí. Mohu říci, že v současné době je práce mým velkým „koněm“. Tvořím od malička – háčkování, vyšívání, pletení, drhání, šití, kreslení; to vše mne provázelo dětstvím i pubertou. Bavila mne jakákoliv ruční tvorba, tedy krom takových těch ručních domácích aktivit, jako bylo mytí nádobí nebo vysávání.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Jak už jsem naznačila v předchozí otázce: ano. Tvoření je můj život a věnuji tomu veškerý svůj čas. Možná by bylo dobré říci i něco z historie.
S partnerem jsme začínali v roce 2004 a hned poté, co jsme se asi týden dohadovali, jaký nejlepší název zvolit pro naši společnost, jsme si stejnojmenný název značky nechali zaregistrovat. Aby se naše výrobky nedaly na trhu lehce přehlédnout a byly na profesionální úrovni, bylo nutné obstarat si textilní etikety, nášivky, druky, knoflíky a nýtky s naším logem BOGY®. Mimochodem, název BOGY je převzat z anglického jazyka a v překladu znamená „strašák“, lepší název pro dětskou oděvní značku jsme si vybrat nemohli :-)

Záhy jsme si otevřeli obchod v Brně, kde jsme nabízeli dětské džínové oblečení, právě odsud nás může znát většina našich zákazníků. Od začátku jsme se snažili vytvářet originální, neokoukané a hlavně kvalitní džíny pro děti. Pracovali jsme 7 dní v týdnu, od rána do pozdního večera, naše tempo bylo „vražedné“ (stejně jako dnes). Vyráběli jsme limitované série, převážně kalhoty v různých šířkách. Časem jsme nabídku rozšířili o šití na míru pro atypické postavy. Po 6 letech bylo však nutné, kvůli zvýšeným nákladům a klesající poptávce, výrobu přeorientovat a místo dětí nyní oblékáme jejich rodiče.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Jednoznačně u mne vyhrálo šití. Výsledek je vidět rychleji než všechny ostatní výše jmenované techniky, a to mě baví. Velmi jsem si oblíbila riflovinu, ze všech materiálů jsem k ní vždy měla nejblíže. Jak jsem ale záhy zjistila, je to jeden z nejnáročnějších materiálů na zpracování, jaký jsem kdy poznala. Zato se ale nabízí mnoho variant, jak výrobek upravit, výsledný vzhled tak může být díky efektům různý, a to i přesto, že je použit stejný materiál. Mnohdy je to opravdu nevyzpytatelné, každá várka objednávek nám přináší spoustu překvapení v podobě skrytých kazů, skladů, přehybů či jiného vysrážení a také změn předpokládaného odstínu; po praní najednou tyto vady vyplavou na povrch. Je to proces zdlouhavý a zákazník si musí na svoje zboží počkat 4 až 6 týdnů.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Samozřejmě první přichází nápad. Důležité ale je rychle ho převést na papír, jinak je tu velké riziko, že jakmile na mě někdo promluví, zapomenu ho. Pokud je to možné, nejlépe hned vzít do ruky nůžky a nastřihnout zkušební vzorek. Střih se zazálohuje, vystaví se k prodeji a čeká se na reakce zákazníků. Podle poptávky pak vyrábíme dál, případně se během opětovné výroby upraví nějaké drobnosti. Pokud má model úspěch, udělá se střih ve více velikostech. Skladem zatím moc nešijeme, více se věnujeme šití na míru.

Výroba džínového zboží má ve zkratce asi tento průběh: Než se nějaký kousek dostane k zákazníkovi domů, je na něm hodně práce. Po zhotovení střihu se výrobek napolohuje tak, aby bylo co nejméně odstřihů a zbytků, materiál se nařeže a model ušije. Dál probíhá předpříprava (efekty), praní, změkčování, posléze i úpravy v podobě šisování, broušení, mačkané a párané efekty. Po těchto procesech přichází na řadu přeměřování, kontrola rozměrů a dokončovací práce – musí se vyšít dírky, dát knoflíky a nýtky, odstříhat a zapravit přebytečné a trčící nitě. V konečné fázi se výrobek žehlí a předává k balení zakázky.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Mého partnera, on jediný má výsadní právo mi do všeho mluvit a kritizovat mé výtvory a pracovní postupy. Většinou mu to ale není nic platné. A protože jsme oba paličáci, je u nás někdy docela hukot. :-)

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Po dobu mého působení zde jsem si oblíbila pár tvůrců, konkrétně je ale jmenovat nebudu. Co ale říci mohu, je fakt, že se jedná o osobnosti, u kterých je vidět růst a vývoj. Jsou to prodejci, ke kterým se ráda vracím, protože je znát určitý posun v jejich tvorbě a nabídce. To, co mě totiž děsí, je fakt, že se jednoho dne probudím a zjistím, že mě opouští inspirace, stojím zaseknutá na místě a nemám co nového nabídnout. Jsem ráda, že se mě stále drží jakési tvůrčí pnutí, byť to možná není vidět, jelikož mnoho věcí zůstává pouze na papíře a čeká na svůj správný čas.


Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?

Hitem minulého podzimu i letošního jara jsou džíny se šikmým puntem na knoflíky a sníženým sedem. Jsou z elastického denimu ve dvou barevných variantách, světlé a tmavé. Kalhoty jsou ležérní, pohodlné a dobře kombinovatelné.


Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?

Poslušně hlásím, že už nejsem kobyla. Minulý rok jsem si uháčkovala nákrčník, který kupodivu neskončil nikde u mých známých ani v prodaných věcech a stále ho nosím. :-)


Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?

Tak to je zajímavá otázka (smích). Od doby, co podnikám, se mi volný čas někde zcela úmyslně skrývá. Stále ho hledám a nenacházím. Zřejmě odcestoval k sousedům, nezbývá mi tedy nic jiného, než doufat, že se tam má dobře. Že se o něj dobře starají, má pravidelnou stravu a velké kapesné. : -)) A teď vážně, když se večer před spaním najde chvilka, ráda háčkuji nebo pletu. Ostatně je to vidět i na sortimentu, který nabízíme - alespoň ten džínový svět není moc smutný.

Jak vypadá váš ideální den?
Další zajímavá otázka (úšklebek)... Spím, lenoším a jím. Nevím, jak vypadá můj ideální den, ale představuji si ho asi takto: Probudím se, až se mi chce. Pomalu otevírám levé oko, kterým zachytím stůl prohýbající se jídlem. Oko zavírám a ještě chvilku sním o obsahu toho stolu. Hlavou mi proletí pečené kuřátko, které si dává rande se smaženým řízkem (v troubě na sádle). Samozřejmě za ním v závěsu si to sviští svíčková na smetaně s brusinkami (zelenina musí být pasírovaná), kterou míjí vykrmená česká kačena s knedlíkem a se zelím. Na vysněném stole nesmí chybět čokoládový větrník, vícepatrový čokodort s čokokrémem či domácí bábovka. Nepohrdnu ani čerstvým jablečným závinem z padaných jablek, politý horkým vanilkovým pudinkem – k tomu si prosím meltu. Vzhledem k tomu, že budu s velkou pravděpodobností vstávat velmi pozdě, jsou to jídla obědová a poobědově svačinová. Než se projím k poslednímu soustu, je skoro půlnoc. Zívnu si, a protože jsem z toho všeho dost unavená, jdu si zas lehnout a odpočívat. Do rána pak pěkně vytrávím a bez pohybu spálím všechny přebytečné kalorie. Probudím se, pomalu otevírám levé oko... A dál už to znáte.

Jaké máte pracovní plány pro příští týden a jaké pro příští rok?
Zítra ráno vstanu a opařím se čajem (sice je to myšleno jako vtip, ale u mne je možné vše). Mohla bych si udělat ten ideální den, ne? Trochu jsem se jeho popisováním navnadila. :-) Na nějaké další větší plánování nezbývá čas. Denně mne napadá spoustu nových věcí, ale jak už jsem psala, stejně rychle, jak mi myšlenka vleze do hlavy, tak mi i vyleze. Možná přeci jen něco prozradím, obohatila jsem svůj strojový park o jeden nový kousek, a tak letos chystám zpestřit naši nabídku o... (můžete si domyslet - riflovina ani příze to nebude).