Máte rádi barevné a veselé oblečení? Pak by se vám mohlo líbit na profilu Petry, která navrhuje a šije pod značkou Caramilla. Momentálně si dává krátkou tvůrčí pauzu, aby měla čas věnovat se novému přírůstku do rodiny. A my jsme moc rádi, že si i přesto udělala čas na náš rozhovor. Tak si ho považujte :)

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jmenuji se Petra, v současné době jsem především maminka čtyřleté Jasmínky a půlročního Kryštůfka. Mateřství mne velmi naplňuje a děti jsou mi velkou inspirací. Nicméně mi to k seberealizaci nestačí, a tak mám neustále roupy a něco nového tvořím. Pro sebe, pro své děti i pro zákaznice zde na Fleru. Už když se narodila Jasmínka, tak mi každodenní kolotoč péče o dítě k seberealizaci nestačil a začala jsem tvořit. A vydrželo mi to dodnes, kdy už mám děti dvě, času daleko méně a nápadů více a více :-).

Vystudovala jsem evangelickou teologii a po škole jsem pracovala šest let v Podblanickém ekocentru. Miluji přírodní zahrady a to tak, že ta moje je v současné době tak přírodní, že tam roste prakticky jen plevel. A levandule, moje nejoblíbenější bylina. Miluji dobrou, čerstvě praženou a mletou fair trade kávu s trochou smetany, byť poslední měsíce jen bezkofeinovou. Mám tři sourozence, což považuji za velký dar, který nám rodiče do života dali, a jednou bych chtěla mít také velkou rodinu, pokud Pán Bůh dá. Narodila jsem se jako sova, nejradši tvořím v noci, když je v domě klid a všichni spí, ale Kryštůfek je malý skřivánek, který švitoří už mezi pátou a šestou ranní. A tak má tvorba je už delší dobu tou sovou a spíše spí.

Jak jste se dostala k tvoření?
Ještě před pár lety, kdy jsem na Fleru jen nakupovala, jsem ani nepomyslela na to, že bych někdy mohla být i já prodejkyně, která by v tak velké konkurenci překrásných věcí mohla něco prodat. Tvoření mám asi v genech. Nedávno jsem se probírala starým fotoalbem po své prababičce a zjistila jsem, že už její maminka - moje praprababička - háčkovala úžasné drobné kraječky, které si, mimochodem, střežím jako poklad. Nicméně je mi líto tu nádheru nechávat jen v krabici, a tak je zapracovávám do svých modelů. Moje prababička pak obšívala své dvě dcery sourozeneckými komplety a moje maminka obšívala za komunismu nás. Začínala jsem jako mnohé holčičky obšíváním svých panenek, sobě jsem šila na střední a vysoké škole, kdy bylo hluboko do kapsy, a chtěla jsem něco originálního na sebe, šila jsem si jednoduché svatební šaty, ale šití jsem úplně propadla až ve chvíli, kdy se mi narodila Jasmínka. Mou prvotinou byly látkové plenky. Ty mě ale brzy přestaly bavit a naplňovat. Před třemi lety jsem se osmělila, a jako splnění svého tajného snu jsem na Fler vložila mikinu pro malé skřítky a pak hned první barevné sukně. Tím byl zpečetěn osud můj a také Jasmínky - mé dvorní modelky :-).

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Momentálně jsem na mateřské dovolené a tvořím nárazově, ale před narozením Kryštůfka jsem se tvorbě věnovala víc jak osm hodin denně (v mém případě spíš nočně) a víceméně mě tvorba uživila. Až děti odrostou, plánuji u tvoření zůstat, věřím, že mne to bude i nadále bavit a doufám, že bude o mou tvorbu zájem. Výhody práce z domova s dětmi jsou k nezaplacení, i když má samozřejmě i svá proti.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Vždy jsem záviděla kamarádkám a kamarádům, kteří uměli dobře kreslit a malovat, protože já musela volit spíše hudebku :-). Až díky šití jsem v sobě objevila ten kus výtvarného talentu, který jsem neuměla realizovat tužkou nebo štětcem, a zjistila jsem, že mi to jde prostřednictvím nůžek a jehly. Brzy po plenkách jsem propadla našívání drobných obrázků a tvorbě zajímavých aplikací. Vlastně jsem ten talent objevila tak, že jsem potřebovala pro tehdy roční dcerku obleček na ven do bahna. Nemám ráda fádní sportovní oblečení z běžné obchodní sítě - chtěla jsem zkrátka mít svou holčičku i v bahně za princeznu, a tak vznikla moje první softshellová souprava pošitá desítkami různých kytiček.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Na počátku všeho je nápad nebo nějaký jiný podnět, někdy to může být třeba i neobvyklá zakázka nebo přání mé dcery. Někdy jen projdu pracovnou a zrak mi padne na látku, která tam leží už měsíce a najednou „to mám“. Pak je to většinou hodně rychlé, nápad musí ven, v hlavě totiž hodně tlačí a stávám se neklidnou, dokud není realizován. Rozložím pestré látky na zem, vezmu do ruky křídu a nůžky, přestávám vnímat čas, ponořím se někam hluboko do sebe a začínám čarovat. V celém tom tvůrčím procesu mě baví vlastně všechno včetně konstrukce střihu a jeho úpravy, ale nejvíc ze všeho mne baví vybírat kombinace látek, které použiji. Důležitou tečkou za výsledným výrobkem je vždy fotografie, prostřednictvím té totiž dávám svému výrobku duši a život. Vlastně celou tu dobu pracuji s neživým materiálem, vymýšlím a šiji a dávám tomu obrysy a tvar, jakési tělo, a ta fotka, to je vlastně to první nadechnutí. Moje tvorba a moje fotografie patří neodmyslitelně k sobě, jsou to mé dvě největší vášně.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Největší zpětnou vazbu mi poskytují kamarádky, které také šijí buď na Fleru nebo jen pro svou radost. Konstruktivní kritika je jednou z velmi důležitých aspektů mé tvorby, posouvá mne dál. Někdy dostávám krutou zpětnou vazbu od Jasmínky, která už si tvoří svůj vlastní názor na to, jak chce chodit oblékaná a některé mé dětské modely jí přijdou málo princeznovské, zkrátka málo žužu :). Reálné zrcadlo „bez zbytečné chvály“ mi poskytuje můj manžel, který kritizuje zejména fotografie, čímž mě samozřejmě vždy rozčílí :-).

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Suverénně nejvíc utratím na Fleru u adelaide design. Pletu už výhradně z úžasně barevných vln od Decida. A bezmezně obdivuji LucLac a IngK. Miluji minimalismus Leebee a pravidelně nakupuji výukové pomůcky u Scully. Často se výborně bavím u re-ce-se. Každý týden objevím další a další skvostné profily, o jejichž existenci jsem zatím neměla ani potuchy, Fler je totiž nekonečný…

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Tak to je nejtěžší otázka ze všech. Ale vypíchnu asi poslední tvorbu. V létě jsem uklízela pracovnu a našla obrovskou krabici s odstřižky, ze kterých vznikla pestrobarevná kolekce sešívaných nabíraných sukní. Mimochodem, měla jsem obrovský problém se s nimi loučit, protože jsem měla chuť si je nechat všechny.

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Donedávna jsem byla spíš kovářova kobyla, ale v době těhotenství jsem se zahojila. Těhotenské oblečení v obchodech je totiž pytlovité, mdlé, šedé nebo černé cosi, přičemž těhotná maminka zažívá spíš veselé a radostné, zkrátka barevné období. Zastávám názor, že barvy, které si oblékáme, hodně ovlivňují to, jak se cítíme, a já jsem jako těhotná šťastná maminka chtěla chodit v jasných a pestrých barvách. Proto jsem se obšila těhotenskými triky i mikinou. Nyní prakticky nosím pouze svá kojicí trička a také mikinu a bundu uzpůsobenou pro nošení miminka v šátku. Každý rok si nechám minimálně jednu sukni ze své produkce. Svými výrobky obdarovávám své blízké pod stromeček a k narozeninám, sestra nosí moje legíny a šaty, maminka sukně, bratr a synovci trička, Jasmínka sukénky, trička a softshell a Kryštůfek bodýčka, tepláčky, mikinky a v neposlední řadě plenky.

Oblečení, které prodávám, musí nejen hezky vypadat, ale musí být praktické a funkční, proto než něco pustím do prodeje, tak to testujeme v provozu. Ukáže se, co je vhodné do šátku, co je vhodné do sněhu, co je vhodné do školky. Co nefunguje, do prodeje nejde.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Od šití, kterým se živím, odpočívám u pletení :-). Relaxuji na výletech a procházkách s rodinou. Mým největším a nejdražším koníčkem je fotografování. V posledních týdnech jsem propadla sušení ovoce a hub.

Jak vypadá váš ideální den?
Každý večer děkuji Bohu, když usínáme všichni čtyři v posteli vedle sebe. A po té pracovní stránce? Vrním si, když se podaří, že Kryštůfek dopoledne dlouho spí a já zvládnu vytvořit model od začátku až do úplného konce, což je vystavení na Fler.

Jaké máte pracovní plány pro příští týden a jaké pro příští rok?
V současné době je pro mne priorita užít si společný čas se svými dětmi: děláme výlety, pečeme, vyrábíme sýry, užíváme si návštěvy… Pracovní plány moc nemám, s Kryštůfkem zatím nejde moc práci dopředu plánovat, když spí, tak šiji to, co mne zrovna napadne nebo to, co zrovna potřebujeme. V nejbližších dnech musím vyrobit zásobu funkčního oblečení pro Jasmínku do školky. Na podzim budu muset vyrobit pro sebe nosící bundu na zimu, aby mi Kryštůfek v šátku nezasněžil. Chtěla bych přinést i menší kolekci podzimního softshellu, kojicího a těhotenského oblečení pro své zákaznice. Už teď se těším ale na jaro a novou letní kolekci, kterou mám v hlavě od tohoto července, ale letos nebyl čas všechny nápady realizovat.