S vinutkářkou Katkou alias Cat jste se mohli potkat ve Fler TV před více než rokem. Vždycky náš potěší, když můžeme představit člověka, pro kterého se tvorba stala profesí, a Katka je krásným příkladem takového osudu.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jmenuji se Kateřina, mám dva syny, dva psy a jednoho manžela. Jednoduché a nudné? Ale nebojte, budeme pokračovat!
Před lety jsem si na vysoké škole vybojovala titul inženýr, pak jsem uznala, že je mi vlastně k ničemu, schovala ho do šuplíku a vyrazila hledat to správné svobodné povolání, které by vyhovovalo mé povaze. Po několika letech podnikání ve více či méně kreativních oborech jsem na mateřské dovolené objevila Fler a začala zkoušet různé řemeslné techniky. V tu dobu jsem poprvé “přičichla” k vinutým perlám a sklu, ale to jsem ještě netušila, že za pár let ze mě bude vinutkářka na plný úvazek. Dnes mě sklo živí a já jsem moc ráda, že mám to své “svobodné” povolání.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Když už se do něčeho pustím, tak mám ve zvyku dělat to naplno, takže ano, tvorbě se věnuji profesionálně. S tím časem je to dost těžko měřitelné, někdy více a někdy méně, podle toho, kolik je potřeba a na kolik je chuť.
Tvorba na profesionální úrovni také přináší spoustu “vedlejších” povinností a činností, takže často si večer uvědomím, že pro samou práci jsem se vlastně za celý den k tvorbě samotné ani nedostala. Navíc kam zařadit čas strávený třeba studiem nových technik, hledáním nových informací atd. ? Je to ještě pracovní čas anebo soukromý? Být na volné noze a živit se tvorbou je podle mě spíše životní styl než práce a ten čas se tam moc měřit nedá.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
O tom jsem vlastně nikdy nepřemýšlela. Ale asi to bude tou čistotou a přímočarostí skla. Práce se sklem je rychlá, přesná, jasná. Není tu prostor pro kompromisy. Nic se neschová, nic se nedá dodatečně opravit, zamaskovat, předělat. Sklo vám nic neodpustí a každou chybu nebo nedbalost na vás vykřičí. Oproti tomu, kvalitně odvedená práce je také znát na první pohled a opravdu podařená vinutka zrovna vytažená z chladícího granulátu udělá ohromnou radost.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Já mám typické průběhy dva. Pokud pracuji na vinutkách, které patří do mého stálého sortimentu, nemůže mě v podstatě, kromě vlastní chyby z nepozornosti, nic překvapit. Sednu ke kahanu, vím, co mám vytvořit, a ve většině případů to také vytvořím.
Daleko zajímavější je průběh při výrobě naprosto nového kousku. Ten začíná tím, že mě upoutá nová barevná kombinace (v přírodě, na ulici, v reklamním letáku místního supermarketu anebo třeba leží vedle sebe na stole dvě “správně barevné” skleněné tyčky), nový vzor, nová technika... a prostě vznikne nápad. Při realizaci nápadu většinou přijde první přehodnocení, to když v průběhu práce zjistím, co všechno vlastně nejde, co se musí změnit a že ty barvy jsou v reálu společně vlastně divné. Další přehodnocení nastane při vytažení hotové a vychladlé vinutky z granulátu, kdy přijdu na to, že vzniklo něco úplně jiného, než byl ten prvotní záměr. V takovém případě prostě přehodnotím prvotní záměr a nastává spokojenost.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Hlavním kritikem mé práce je můj manžel a je to kritik poměrně přísný. Na druhou stranu lampworkingu rozumí a má dobrý cit pro barvu a pro detaily, takže jsem ráda, když mi poradí.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Těch by bylo! Mám tady na Fleru spoustu oblíbených tvůrců, ke kterým se chodím kochat jak precizní řemeslnou prací, tak perfektním designem nebo neotřelými nápady.
Ale pokud mám vzpomenout ty, které mám nejraději a jsou mi nejbližší, tak musím jmenovat mé milé kolegyně a přítelkyně Zdenu (Zde.na), Magdu (Sin), Sašu (Sanstyle) a Danu (Oskeruse).

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
To by asi nešlo. Anebo šlo, ale bylo by to aktuální nejdéle asi tak měsíc. Střídám oblíbené kousky jako ponožky. Téměř každá nová barevná kombinace nebo nový tvar se na chvíli pyšní titulem „můj favorit“, jenže pak se objeví nová barvička nebo technika a jde se dál. Pravdou ovšem je, že jakákoli kombinace svěží modré a zelené má už předem tak trochu vyhráno. :)

Nosíte své výrobky nebo jste kovářova kobyla?
Kobyla kobylovatá! Naprostá a úplná! Ale je to dáno tím, že já šperky vlastně téměř vůbec nenosím. Líbí se mi, ráda si je prohlížím, tvořím, vybírám i vlastním, ale nenosím. Možná to prostě jen neumím, šperky mi překážejí, omezují mě, ztrácejí se mi a vůbec mi tropí všemožné neplechy. Ale přiznávám, že pokud už si nějaký šperk vezmu, pochází samozřejmě z mé dílny.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Já myslím, že pro člověka mého ražení neexistuje nic takového jako „volný čas“. Pracuji doma, vlastně pracujeme (společně s manželem) a nestanovujeme si žádnou pevnou pracovní dobu, takže rodinný život a práce se plynule a nenásilně prolínají. Navíc mám to štěstí, že má práce je zároveň mým koníčkem (klišé, že?), takže na rodinném výletě klidně řešíme pracovní záležitosti a doma při vinutí si zase vyprávíme s dětmi zážitky uplynulého dne. Volný čas v tom pravém slova smyslu vlastně nemám, ale neschází mi, takže to asi bude v pořádku. :)

Jak vypadá váš ideální den?
Ideální den? Dlouhý spánek, spousta sluníčka, dobrého jídla a pití, smíchu a pohody. Nikdo mě nenervuje a nevznáší nesplnitelné požadavky, děti nemají žádnou ze svých oblíbených školkových chorob, městem se dá projet bez rizika srdeční příhody, nemusím přijít do styku s žádným úřadem nebo úředníkem a jednání s kýmkoli o čemkoli probíhají plynule a bez zádrhelů. Vlastně to nejsou až tak vysoké požadavky, ale všechno najednou se mi to asi jen tak nesplní.

Jaké máte pracovní plány pro příští týden a jaké pro příští rok?
Neplánuju. Dříve jsem plánovala, ale ony ty plány mají tendenci nevycházet a všemožně se komplikovat, takže raději neplánuju a ušetřím si tím spoustu stresu. Mám samozřejmě zcela konkrétní představu, kam a jak by měla má práce pokračovat, ale nedávám si žádné termíny a časové rozvrhy.

Tip redakce: Katku a její vinutky můžete osobně potkat už tuto neděli 27. 11. na Fler Offline. Přijďte!