Na samotě ve valašských kopcích se skrývá Dílna Končiny, kde vznikají krásné kožené produkty. Jejich autoři říkají, že jsou to výrobky na celý život. Jak je dnes ještě možné dosáhnout takové kvality, popisuje Tereza Genzerová, polovina autorského a řemeslného dua.

Končiny pohledem místního fotografa pana Pavla Sušně.

Řekněte nám na úvod něco o sobě. Jak jste se dostala k tvoření?
Na úvod bych ráda uvedla, že všechny výrobky z Končin vznikají ve spolupráci s mým manželem. Před 13 lety jsme se přestěhovali z města na valašskou samotu, a protože se nám nechtělo zpátky do civilizace za prací, rozhodli jsme se pro společné podnikání. Sedlařina a brašnařina u nás vyhrála hlavně z toho důvodu, že toto řemeslo má v našem kraji obrovskou a mnohaletou tradici. Měli jsme to štěstí, že jsme mohli přihlížet práci Pánů sedlářů (opravdu Pánů s velkým P, vyučených v „baťovském“ Zlíně). Odnesli jsme si od nich spousty rad a zkušeností, byli rádi, že můžou své dovednosti předat dál.

Jinak jsme rodina s dvěma dětmi a dvěma psy mající blízký vztah k přírodě a všemu přírodnímu a přirozenému. Snažíme se žít co nejvíc ekologicky a soběstačně, proto i naše kožené výrobky vyrábíme tak, aby byly k našemu prostředí co nejvíce šetrné. Jako jedni z mála výrobců používáme přírodně činěnou kůži, kterou odebíráme v místní malé rodinné firmě a která pochází z tuzemské produkce jako vedlejší produkt masného průmyslu.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Máme to obrovské štěstí, že se nám podařilo, aby nás řemeslo uživilo. Oba dva s manželem se věnujeme kůži profesionálně a jinou práci nemáme. Během roku se práci věnujeme těch klasických 6–8 pracovních hodin, v předvánočním období je to ovšem práce dlouho do noci a odpracované hodiny raději nepočítáme.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Proč pracujeme s kůží, už jsem zmínila, možná bych ještě doplnila, že manžel za svých „mladých“ let jezdil s partou kluků, kteří si oblíbili svět severoamerických indiánů. Naučil se zpracovávat kůži od úplného začátku včetně činění surových kůží. Naučil se, jak si ušít mokasíny, oblečení, různá pouzdra na každodenní potřeby. Naučil se i základy ručního šití, které pak předal i mně, a to je jedna z technik, kterou používáme a kterou bych ráda vyzdvihla.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
I když ruční šití máme nejraději, většinou vyrábíme opasky. Tvůrčí proces zahajujeme řezáním celé kůže – krupónu na jednotlivé pásky. Následně se upraví konec a začátek opasku, vyrazí se dírky na zapínání a na uchycení opaskové spony. Upraví se (zkosí) hrany. Takto nachystaný opasek ručně barvíme a zdobíme, případně prošíváme. Opět se upravují hrany, zalešťují se a pak se fixuje barva. Pak je opasek hotový, nachystaný k odeslání zákazníkovi. S manželem máme v tomto procesu každý své úkony, jsme taková malá manufaktura, kdy si jeden opasek předáváme z ruky do ruky, až vznikne finální podoba.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Nejdůležitější jsou pro nás spokojení a vracející se zákazníci. Když jdeme na konzultaci například s ručně šitou ohlávkou pro koníka do vesnice k sedlářům, je pro nás důležité jejich spokojené pokyvování hlavou. :)

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Jsou to většinou lidé, se kterými se osobně známe a víme, že za svou prací si stojí sami a nenechávají si své produkty vyrábět druhými, či jen minimálně přetvářejí nakoupený materiál. Takových tvůrců si ceníme nejvíc a bohužel jich ubývá. Výborní kamarádi jsou Atelier Koira Kissa, kteří vyrábějí recy kamarády pro naše děti. Já si ráda na Fleru nakupuji něco na sebe, a protože jsem typ, co nosí sukně, vlastním jich několik od Sluší ti to. Parádní trička má Baroo a jedinečné a originální kousky do chaloupky najdete u Marcelky v Makovém světě. Spolupracujeme s Abraka Gabra, která vyrábí opaskové spony, které pak používáme na naše opasky.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Ráda bych upozornila na naši novinku, opasky pro alergiky. Přímo pro Končiny vyrábí náš kamarád nerezové spony, jedná se o atestovaný nerez. Bohužel ani tohle není pravidlem, spousta lidí vyrábí potřeby pro alergiky, které jsou ale z obyčejného nerezu nebo z jiných materiálů, které můžou alergickou reakci způsobit. Naše spony jsou označené naší značkou, jsou ručně obráběné a my jsme rádi, že můžeme nabídnout výrobek, který je kompletně vyráběný v České republice.

Nosíte či používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Ano, mám ve sbírce pár barevných opasků, manžel má jeden památeční z časů našich začátků. Ale nejvíc mě těší, že jsem majitelkou podle mě naší nejpovedenější kabelky v krásném červeném melíru.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Volný čas věnuji zahrádce nebo práci na našem domě. Nejraději jsem však v lese, na procházkách či výletech. Na skalách či na řece, večery s kamarády u ohně, spaní pod hvězdnou oblohou. Občas vyrazíme na koncert či festival.

Jak vypadá váš ideální den?
V podstatě jsem ho popsala v předchozí otázce, jen doplním, že musí svítit sluníčko a teplota nad 25 stupňů. :)

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Nejsme moc plánovací, žijeme ze dne na den. Ale určitě bychom chtěli uspokojit všechny naše zákazníky a vyrábět dle jejich přání. A určitě budou i nějaké novinky.