Kupujete si cínové šperky? Milujete je? Pak už určitě i díky MAGu rozlišujete, jak jsou kvalitní, a víte, že jejich výroba chce skutečně hafo znalostí, mj. například z chemie. Cínařky se také nesmí bát žhavých, létajících kousků a tím pádem ovládají slušně i ošetřování drobných ran :-) I takové příběhy jsou schované ve vašem cínovém šperku. A my jsme pro vás natočili i to, jak cínový šperk vzniká. Vítejte v ateliéru u Terezy O.

"Při své tvorbě používám techniku cínování. Je to technika, která vychází z tiffany techniky. V podstatě jde o to, že se kamínek nebo sklíčko oblepí měděnou páskou a dále se šperk pájí. Pomocí drátků se vytvoří konstrukce, která se dál vyplňuje cínem."

"Inspiruje mě především příroda, mám ráda florální motivy, draky... Jsem ale trošku kovářova kobyla, protože všechno hned posílám do světa. Ale doufám, že jednou si šperk udělám :-)"

"Připravila jsem si pro vás výrobu šperku, který je pro mne typický. Na začátku každého šperku je kámen, drát a cín. Kromě pájky a nářadí ještě potřebujeme také měděnou pásku a pájecí gel. To mě na tom fascinuje, že z tak mála materiálu jdou vytvořit tak úžasné věci..."

"Kamínek očistím lihem a oblepím měděnou páskou. Ta je základem celé techniky a slouží k uchycení kamene. Další a v podstatě nejdůležitější krok je, že pásku zpevním drátkem.

Drátek má při výrobě dvě funkce:

  • technickou - zpevní nám pásku tak, aby nedošlo k poškození šperku,
  • estetickou - pásku pěkně zakryje, zkulatí a šperk vypadá mnohem lépe."

"Drátek se v tiffany technice používá odjakživa. Nejde ani říct, kdo s tím první začal, protože je to naprosto přirozená věc. Pokud je kamínek oblepený pouze měděnou páskou,  po velmi krátké době může dojít k jejímu odlomení."

"Pásku tedy zafixujeme drátkem, který po obvodu kapkami cínu postupně přichytíme. Důežité je, aby drátek přesně kopíroval obvod pásky. Musí to být čisté a přesné. Pak celou obroučku pocínujeme a cín na ní "vyžehlíme", aby byla hezky rovná a čistá."

"Ani bych si nedovolila zákaznicím nabídnout šperk, který by nebyl takto zpevněný. Měl by totiž malou životnost."

"Spirála vznikne úplně stejným způsobem, jakým jsem zpracovala první část šperku, jaspis. Pomocí drátku vytvoříme spirálu, kterou posléze vyplníme cínem a přicínujeme ke šperku."

"Zbývá už jen přicínovat očka, šperk umýt, napatinovat, potřít antioxidačním olejem - a můžeme vyrazit :-) "

Krásné příběhy našich cínařek si můžete přečíst ještě třeba v článku "Jak mě potkal cín".

 

Náš TIP:

Chcete-li se na cín podívat zblízka, doporučujeme vám návštěvu Sbírky cínu Uměleckoprůmyslového musea v Praze, je velmi rozsáhlá a jsou zde zastoupeny ukázky prací jednotlivých historických období od 14. do 20. století.