Když zazní jméno Jules Verne (1828 - 1905), každému z vás se určitě vybaví název alespoň jednoho jeho díla. 20 000 mil pod mořem, Cesta kolem světa za 80 dní, Vynález zkázy, Cesta do středu Země, Tajuplný ostrov, Patnáctiletý kapitán a další a další. Při sepisování tohoto článku mě překvapilo, že ty známé tvoří pouhý zlomek autorových knih, které se dají počítat na desítky.

Přiznávám, že já si jako první vzpomněla na kreslený seriál Willy Fog na cestě kolem světa. Úplně v hlavě slyším písničku na začátku, kdy jsem jako malá seděla před televizí a celá nedočkavá napětím ani nedýchala Velký úsměv

TV seriál Willy Fog na cestě kolem světa 

A další Dva roky prázdnin. Protože které dítě o něčem takovém nesní? Úvodní znělka stejnojmenného seriálu v podání Karla Černocha je prostě nezapomenutelná. "Vzhůru na palubu dálky volají..." Schválně, komu se vybavila hned při prvních tónech? Velký úsměv

Filmový svět Julese Vernea 

V Karpatském království stojí nad vesnicí Vyšné Vlkodlaky tajemný hrad, jehož majitelem je baron Gorc z Gorců. Na jeho objednávku sestrojil šílený vědec Orfanik zvláštní přístroj, který pomocí světelných paprsků vytváří iluzi skutečnosti. Tento "dálkovid", zrozený ve fantazii spisovatele Julesa Vernea, předběhl o sto let vznik televize. Jak to bylo vlastně s prvním filmovým představením a s objevem televize, odhalí po mnoha dobrodružstvích při pátrání ve strašidelném hradním labyrintu hrabě Felix Teleke z Tölökö, hlavní postava filmového příběhu, který je třetí společnou prací scenáristy Jiřího Brdečky a režiséra Oldřicha Lipského.

Je vám to povědomé? Aby ne. Ale málokdo ví, že dnes již kultovní sci-fi komedie Tajemství hradu v Karpatech je inspirována pozapomenutým Verneovým dílem Tajemný hrad v Karpatech a obohacena o nové prvky, například o "karpatský" folklór, pro nějž byl vytvořen i vlastní jazyk.

Michal Dočolomanský, Vlastimil Brodský © Tajemství hradu v Karpatech, 1981

Další známé československé filmy inspirované Verneovými knihami jsou pod taktovkou režiséra Karla Zemana natočené Vynález zkázy (1958), Ukradená vzducholoď (1967) a Na kometě (1970).

Podle knihy Ocelové město natočil v roce 1978 film Tajemství ocelového města režisér Ludvík Ráža.

Z filmu Ukradená vzducholoď 

Prostě nelze jinak, než obdivovat autorovu bezbřehou fantazii, která poletuje od středu Země přes hlubiny moře až do nekonečného vesmíru. Právem je považován za jednoho ze zakladatelů vědecko-fantastické literatury. 

Když je řeč o nekonečném vesmíru, na jižní hemisféře na odvrácené straně Měsíce se nachází kráter o průměru 146 km, který je na počest slavného spisovatele pojmenován "Jules Verne". Je to jeden z mála měsíčních kráterů, které obsahují celé jméno osoby, nejen příjmení. Atypické je i to, že nese jméno spisovatele fikce, velká většina ostatních kráterů je pojmenována po vědcích či badatelích.

Na letošní rok připadá 150 let výročí od vydání knihy Okolo měsíce. Jde o první Verneovou knihu, která vyšla česky. Jiné názvy českých vydání jsou Kolem měsíce nebo Cesta kolem Měsíce.

Ke stejnému výročí, tedy 150 let, ale tentokrát od Verneova narození, vyšla v roce 1978 kniha Ondřeje Neffa Podivuhodný svět Julese Verna, což je monografie o životě a díle tohoto nezapomenutelného spisovatele.

Práce inspirované díly Julese Vernea mají sklony tíhnout ke steampunku a použití kovových komponentů, což se přímo nabízí. Vzducholodě, ocelové město, ponorka. To přímo evokuje něco mechanického, že?

Inspirace z Fleru

Gabrielle Taroka - Křišťálový časostroj

 

Blue Carraro - Steampunk Five

Smu - Dvacet tisíc mil pod mořem

Merlini - Podmořský svět

Nočni.obloha - Ponorka z fantaskních příběhů

 

Dle šperků, které se sešly od nás, členek Fler beadweaving team, překvapivě spíše prodléváme na dně mořském, než abychom létaly v oblacích. Ale snad si zde každý přijde na své Mrkáček

Který z našich verneovských kousků se vám líbí nejvíce?

Hlasujte pro 5 šperků, čas máte do 15. února 2020.

Obrázky v anketě jsou proklikávací, můžete si tedy všechny šperky prohlédnout detailně a samozřejmě si některý z nich i zakoupit.

  #fler-anketa:3940#

 

 

Zdroje: CSFD.cz, Wikipedia, Youtube
Úvodní foto: kat-ja