Čtvrteční ráno rozespalí Olomoučané pospíchali do práce,vedli přes Horní náměstí ještě spící děti do školek a udivenými pohledy sledovali rodící se dřevěné stánky u orloje. Zvedali překvapeně obočí… Byl čtvrtek 6. června. Stánky, které každý pátek zaplňují místní farmáři svými dobrotami, byly tentokrát plné barev, vzorů, rukodělných výrobků a uměleckých děl. Historicky první Fler jarmark v těchto místech začínal…

U AJDONYHO: PLÁCEK POD ORLOJEM, POČASÍ OBJEDNÁNO, LIDÍ ZÁSTUPY, POJÍZDNÝ KAFE STÁNEK, MILÁ SETKÁNÍ VŠEHO DRUHU, UPŘÍMNÝ ZÁJEM O ZBOŽÍ, NADŠENÍ CIZINCI, DALŠÍ PŘIDRUŽENÉ KULTURNÍ AKCE, KRÁSNÉ STÁNKY, NEJVÍCE ORIGINÁLŮ NA CENTIMETR ČTVEREČNÍ,  MOŘE VZPOMÍNEK A ZÁŽITKŮ...

Lidi pospíchající do práce vystřídaly maminky a babičky s ratolestmi v kočárcích, turisté, školáci, …voněla káva, cinkaly drobné… Jarmark, zrozený z nápadu jedné ženy, žil svým životem a bylo zřejmé, že bude úžasný. A jak to začalo?

Někdy v půlce března byl na Fleru založen klub "Jarmark v Olomouci". Přes počáteční tápání, kdy a kde jarmark uskutečnit, se věci daly do pohybu a rázem tu byl náš první olomoucký flérjarmarkový počin. Klub se rychle plnil členy, vyměňovaly se nápady, sdílely se rady. Nakonec nastal doslova boj o poslední volná místa k prodeji. Ještě dřív, než první jarmark v Olomouci vůbec začal, už se sepisovaly pořadníky na následující akce.

Simona (Mašličky) se ukázala jako výtečná organizátorka, myslící na možné i nemožné. Díky její péči, píli a nesmírnému nasazení se zrodil 1. Olomoucký Fler jarmark. A my všechny ostatní jsme nadšeně roznášely letáky, rozesílaly odkazy všem známým a každého zvaly na náš velký den.

  • Místem pro tuto srdeční záležitost všech přihlášených tvůrců se stalo, jak jinak, srdce Olomouce – Horní náměstí.
  • Datum 6. června  –  na prahu oslav města a jeden z festivalových dnů pěveckých sborů.
  • Zúčastnilo se přes 60 majitelů tvůrčích duší a šikovných rukou.

Blue Jane:
"1. Fler Jarmark byla báječná akce, kde se sešlo plno zajímavých tvůrců z Fleru se svými neopakovatelnými handmade výrobky. Myslím, že díky vydařenému počasí byli spokojení nejen prodejci a pořadatelé, ale především zákazníci, kteří si určitě přišli na své a každý si koupil ten "svůj" originál, kterým se jistě může chlubit :)."

V improvizovaných uličkách jarmarečního městečka byli k vidění barevné exotické a místní druhy plstěných ptáků, pavoučci, kteří nebudili hrůzu, ale nutili k pohlazení (nana).

Kouzelně sladké pletené myšky různých barev i jmen, které vás jen mohou napadnout… (Marcela303).
Barevné pletené kočky na tulení, na kterých si vypěstujete závislost (Valerie.atd).
Mohli jste pocítit velkou lásku ke knoflíkům, která udělala z této obyčejné věci skoro drahokam na náramcích, prstenech a náušnicích (stará tráva).
Něhu s vůní levandule na krabičkách, obrázcích a konvičkách v starobylém provensálském stylu (Vank).
Být svědky dobrodružného „zápasu“ s materiálem a technologií při tvoření smaltovaných šperků…  (Josef N.).
A přeměny spousty času a práce v nádherné dílo - Šité šperky (AndyBori).
Uvidět svět plný šperků, pestrých barev a zasněného tvoření (Orofärnë).
Jemnou krásu nepostradatelných drobností do bytu z černého drátu, které vykouzlí úsměv i na nejzamračenější tváři (Drátule).

tunika od Hančači

Nakouknout do holčičího světa plného barev a roztomilých květů na sponečkách, prstýnkách, čelenkách atd. (Hančača).
Poznat, jak plné citu dokážou být papírová přání, když mluvíte řečí papíru a máte šikovné prsty (Dankafoto, U AJDONYHO).

Z ohlasů: "Moje první návštěva jarmarku vůbec jako prodejce a bylo to úžasné, příště moc ráda přijedu znovu, tentokrát už s přesnou představou, jaké zboží je vhodné pro náhodnou koupi... díky :-)."

Vidět, jak se nejen sluníčko odráží a třpytí v kouzelném „andělském mlsání“ – nádherných světlohrách z křišťálového skla (Blue Jane).
Kdo chtěl originální pozdrav z Olomouce, mohl si koupit originální přání s dobovou fotografií olomoucké radnice nebo keramické drobnůstky pro štěstí (crazy-izi).
Mohli jste se dotknout kouzelné síly, která vdechuje nový život starším věcem… A  staré džíny se stanou exkluzivní taškou (jarama).
Nejen pokochat se, ale hlavně nakoupit jste mohli i vinutky ve všech možných barevných kombinacích (Qitko) nebo zajímavé šperky z fima (Lucie005).
Něžné a jemné šperky z minerálů a polodrahokamů dělané s láskou a nadšením (Hamame).
Nebo odnést límeček, mašli i mašličku, které vás zaručeně učiní šťastnými (U Štěstí dam).
Na svetříky, kabelky a kdoví kam ještě putovali sobíci, ptáčci a sloníci (brože), aby mohli rozdávat radost (evadan).
Mohli jste doplnit garderobu vašich ratolestí originálními kalhotkami a kloboučky (gabuša-kvítko) nebo nazdobit  malé slečny pletenými čepičkami (kobobos).
A svůj šatník oživit – svěžími kousky v neotřelém stylu (OK:KO, JIMIČEK, Hančača).
„Nakažení tvůrčím duchem“ si mohli návštěvníci odnést plné hrsti korálků, aby zkusili svoji inspiraci přeměnit na skvost (Zdislava-korálky).
Dárek od srdce jste mohli odnést v nádherných dárkových krabičkách (evka-jurca).

Vlevo: AndyBori, vpravo: OK:KO.

Úsměvy se rozdávaly ke každému nákupu i každému slovu a vzduch byl nasáklý tvořivostí, nadšením a radostí… Asi největším „ziskem“ účastníků bylo setkání a seznamování spřízněných duší a sdílení úžasně příjemné atmosféry. I počasí se nad námi smilovalo a navzdory předchozím propršeným a zamračeným dnům se stejný scénář neopakoval, ba naopak odpoledne i sluníčko vysvitlo. Nebo možná nad námi drželi ochrannou ruku hadroví andělíčci s kouzelnou mocí (JaVi).

svetluszka
"Jarmark byl výbornou příležitostí vidět se se svými zákazníky osobně a potěšit se navzájem radostí z rukodělné tvorby."

Atmosféra jarmarku byla úžasná, doslova hmatatelná, radostná, oplývající všemi superlativy. A to jak ze strany samotných prodejců, tak i ze strany nakupujících a nakupujících. Své potěšení si zde našli nejen obyvatelé Olomouce, ale i turisté téměř z celého světa, mluvící všemi možnými jazyky. Občas se i přepočítávalo z korun na eura, protože někteří cizinci neměli naši českou měnu. Oprášili jsme své jazykové znalosti a kde angličtina nestačila, tam pomohly ruce a úsměvy.

Když něco skončí, něco nového začíná. Již dnes je plný seznam účastníků 2. Fler jarmarku. Spřádají se plány, úročí zkušenosti. V klubu máme plné ruce práce. Všichni se těšíme na další setkání na podzim. A vy? :-)

 

Úvodní foto: Orofärnë noble - blanc set od Orofärnë