Zajímalo by vás, kde nakupuje kabelky Bára Špotáková? Dobře, úplně přesně to nevíme, ale proslýchá se, že minimálně jednu má od značky galajana, jejíž obchůdek najdete tady na Fleru :) A dnes vám moc rádi přinášíme rozhovor s Janou, zakladatelkou této značky...

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Zdravím všechny. Jmenuji se Jana, na Fleru jsem od roku 2011 jako galajana.
Mám dvě dospívající dcery, manžela, psa a obchůdek s galanterním zbožím a malou dílnou, kde vznikají mé kabelky. V dílně trávím většinu svého času. I návštěvy tam za mnou chodí na kafčo, protože doma moc nejsem. Mám ráda bílé víno a mléčnou čokoládu s oříšky. Nerada vařím, naštěstí manžel jo a ještě k tomu dobře, co víc si přát :-)

Jak jste se dostala k tvoření?
Kabelky jsem začala šít úplnou náhodou. Dělám opravy a úpravy oděvů, a když práce ubývala, hledala jsem něco, čím bych tu mezeru zaplnila. A našla! Mezi zákaznicemi mého obchodu se objevila poptávka po nákupních taškách, tak jsem se chopila šance. A od nich už to byl jen krůček k ostatním kabelkám. Ale nákupkám zůstávám i nadále věrná. Opravám se věnuji už jen okrajově, protože kabelky mi zabírají hodně času.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Ano, šití se věnuji profesionálně už dvacet let. Šiji skoro pořád. Nedávno jsem si koupila nový stroj, který umí i vyšívat. Zatím ho mám doma a sžívám se s ním.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Technika je jasná, jde o práci s textilem. Snažím se, aby kabelky byly něčím zajímavé, ať už materiálem nebo zajímavou aplikací. Ze začátku jsem šila hlavně látkové kabelky, v posledních letech kombinuji látku s koženkou. Hodně využívám látkové panely, kterých je v nabídce nepřeberné množství. Je radost vybírat nové a nové látky a těšit se, co z nich vytvořím.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Každá látka si sama řekne, co z ní má být, takže vyberu látku a pak už to jde samo. Někdy mám totiž představu a nakonec kabelka stejně vypadá úplně jinak, než byla původní představa. Mám předpřipravené šablony, ale když vymýšlím nový střih, tak vezmu nůžky a prostě střihnu. Vždycky to nějak dopadne.

A hlavně, když už začnu, nemůžu přestat. Neexistuje, abych novou kabelku dodělávala až druhý den, nemohla bych spát, protože jsem zvědavá, jak to dopadne. Nejspokojenější jsem, když mám na každý den jednu novinku.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Nejprve se ptám manžela, který mi pomáhá v dílně, protože sama nestíhám - díky :-). A pak samozřejmě dcer, ale ty moc pochopení pro moje barevné kabelky nemají. Jejich představa krásné kabelky je jednoduchá, nejlépe celá černá. Ale nejdůležitější je, abych měla z výrobku dobrý pocit já. I když se samozřejmě stane, že kabelka, se kterou nejsem spokojená, má u zákazníků úspěch a naopak.


Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Zajímavých tvůrců je tu spousta. A pořád nacházím nové. Určitě nakoukněte do obchodu mé kamarádky baruru, líbí se mi také drátěné věci od kramářky, dále třeba von Hanke, Mia Moo, Proutěný domov, moje sestra mitynka, a další jsou v mých oblíbených.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
To je těžké. Mám ráda všechny kabelky, které dělám. Ale za zmínku stojí například Olivie s dřevěnými uchy, která se stále líbí. Ucha mi vyrábí šikovný truhlář, takže jsou opravdu kvalitní.

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Pár svých kabelek mám, ale každý den je nestřídám. Kabelku pro sebe jsem si ušila asi až po dvou letech od začátku mojí tvorby. Takovou chodící reklamou je ale moje rodina. Všichni, včetně malého synovce, mají alespoň jeden můj výtvor.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Volného času moc není. Dcera říká, že jsem trošku workoholik, ale tak hrozné to nebude. Mám obchod s dílnou, takže když se nevěnuji šití, najde se nějaká práce v obchodě. A Fler už je pro mě tak trochu závislostí a velkým žroutem času. Jinak ráda čtu nebo chodím na procházky. U nás v městečku jsem členkou spolku, ve kterém připravujeme různé akce pro děti.

Jak vypadá váš ideální den?
Ideální den? Ležet u moře se skleničkou něčeho dobrého a číst si pěknou knihu, stejně jako moje starší dcera. Manžel s mladší dcerou dělají blbosti v moři. Večer procházka po pláži, dobrá večeře.

Jaké máte pracovní plány pro příští týden a jaké pro příští rok?
Žádné konkrétní plány nemám. Jsem teď spokojená, a pokud se budou zákaznice i nadále vracet (a nové přibývat), budu jen ráda, že pro ně mohu šít nové a nové kabelky.