Baví vás hravá móda? Pak jste tu správně! Dnes vám totiž prostřednictvím rozhovoru představíme autorku značky HAPPY HELEN, která si ráda hraje s barvami, šňůrkami, korálky a dalšími vtipnými detaily. Jak totiž sama říká, to pak stačí úplně obyčejné triko ozdobit nápaditým nákrčníkem a můžete hnedle vyrazit třeba do města na kafe s kamarádkou :) 

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Kdybych byla zvířetem, byla bych asi kočkou nebo motýlem, kdybych byla místem, byla bych Paříží, útesem na mořském pobřeží nebo samotou u lesa, kdybych byla barvou, byla bych zelená, žlutá a tyrkysová… a fialová… a červená… a pink… a možná bych měla spíš říct, jakou barvou bych nebyla… nebyla bych béžovou. Ale to snad ani není barva, ne? ;-)
No, nejsem ani jedním. Jsem máma tří malých dětí a macecha tří dětí teď už velkých, jsem žena báječného muže, jsem nezdolně optimistický realista, jsem pracovitý lenoch, jsem milovník výhledů do daleka, lenivých chvil a hořké čokolády s marcipánem, jsem nenasytný nasávač doteků, jsem Helen - HAPPY HELEN.

Jak jste se dostala k tvoření?
Co si pamatuji, vždycky jsem chtěla mít něco trochu extra, a tak jsem nebyla líná si v pubertě přivstat, abych si obarvila síťované punčocháče na brčálově zeleno, ušila klobouk, vyrobila z moduritu náušnice, které byly tak těžké, že mi rvaly uši, a mohla bych pokračovat, ale to podstatné je asi to, že mě "odjakživa" fascinuje ten proces, kdy vezmete něco do ruky a vaším přičiněním se z toho stane něco nového a jedinečného. Tvoření mi zpříjemňuje každodennost, nabíjí mě, rozechvívá… Je to moje voda živá.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
HAPPY HELEN vznikla na podzim roku 2013 po 1500 nocích přerušovaného spaní, 2000 dnech přebalování plen, 2700 vypraných pračkách prádla jako projekt "jak se nezbláznit". A i když se stal opak a já se "zbláznila" do látek a špagátů, pořád byl můj život hlavně ve znamení počátků tří nových příběhů a na šití bylo času jen málo. Nafukovala jsem jeho množství nadšením a pracovala, jak mi péče o děti dovolila. Celou dobu mě vydatně podporoval můj muž. Teď mi navrch ještě k tomu všemu daroval i kus svého pracovního času, kus své kariéry, abych se mohla HAPPY HELEN začít věnovat naplno. Startuji právě teď, jste u toho, držte mi palce!

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
V knihovně mám knížky o háčkování, pletení, drhání, vyšívání, malování na hedvábí, uzlování, ke všemu jsem si trochu přičichla, ale chcete-li něco rozvíjet, musíte si vybrat. A u mě zvítězilo šití. Možná i proto, že jsem další v rodinné linii amatérských švadlenek. Líbí se mi, jak z ploché látky může vzniknout něco prostorového, co si obléknete, co díky vám ožije, co mění to, jak vypadáte, co vás dokáže potěšit, když se zahlédnete v zrcadle.


Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Ve většině případů jsou na začátku látky, které mě zaujmou, a já pak vymýšlím, jak by se jim asi nejlíp dál žilo - udělají víc parády jako sukně, triko, nebo budou super kolem krku, s čím by se daly dát dohromady, aby to jiskřilo. Miluji vzory a barvy, jsem jimi asi až posedlá, baví mě jejich míchání, hledání neotřelých a odvážných kombinací. Látky jednobarevné oživuji stužkami a šňůrami. Pracuji především s prémiovou bavlnou z dílen světových designérů a bavlněnými úplety. V zimě pak se sezónními materiály, které mají zajímavou strukturu.Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Jsou to moji zákazníci. Bez nich by moje tvorba byla poněkud planá a taky bych se jí těžko mohla živit, kdyby nedošla svého naplnění v šatníku někoho dalšího. Vždycky se úplně tetelím blahem, když si zákazníci najdou čas a napíší mi nějakou milou zprávu, podělí se se mnou o svoji radost z nákupu.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Fandím všem, kteří jsou inovativní a jdou si vlastní cestou. Po Fleru bohužel nemám moc času brouzdat, paměť na jména mám špatnou, ale když se podíváte do mých oblíbených, najdete je tam.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Tak určitě nákrčník Fred, který vznikl z mého poblouznění vzory a bavlněnými špagáty, což je odpad textilního průmyslu, který se navíjí do klubek, háčkují se z něj interiérové doplňky, dělají se z nich náhrdelníky. HAPPY HELEN je spojila s látkou a vznikl Fred, originální nápad, moje designové dítě. A tak jako moje lidské děti ovlivňují to, jak žiji, Fred nasměroval, kudy se bude ubírat moje práce. Motá se kolem špagátů :-)


 

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Myslím, že spousta mých zákaznic má těch mých šál víc než já, ale pár kousků mám a nosím je moc ráda. Fred je ohromně praktický - když se potřebujete rychle vypravit na kafe s kamarádkou, hupsnete do něčeho jednoduchého, kolem krku Freda (nebo jiný parádní kousek z nabídky) a rázem máte jedinečný outfit. Určitě si na příští léto pořídím aspoň jedny šaty, které to letošní léto přibyly v nabídce a pro sebe už jsem si je nestihla ušít.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Já většinu volného času tvořím, je to moje vášeň… Ale když si chci odpočinout, koukám se ráda kolem sebe, nechávám myšlenky plynout, vyrazím si s mým mužem nebo s kamarádkou, ráda se nechám unést příběhem knihy nebo filmu.

Jak vypadá váš ideální den?
Mám za sebou docela náročný rok, přibyl nám do rodiny pětiměsíční chlapeček, kterého jsme si adoptovali, můj nápad jsem objevila ve výrobě jiných rukou, umíral mi táta… To mi všechno dalo zabrat, tak první, co mě napadá, je, že bych ten den klidně prospala, ale hned jak to vyslovím, už mi to přijde škoda, celý ho prospat, co kdyby byl poslední! Mám ráda dny, kdy nikam nespěchám, děti jsou v dobrém rozmaru, napadne mě něco nového, vyrazím někam ven, zavolá mi kamarádka, práce mi jde od ruky, mám čas jen tak být… A spousta dní vlastně taková více či méně je. Žiju fajn život, dostala jsem spoustu darů, jsem vděčná za to, co mám, a snažím se to vracet zpátky do oběhu.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Mým přáním je pokračovat dál v tom, co jsem tady na Fleru před necelými třemi lety započala, zařídit si dílnu - ateliér, vytvořit si kolem sebe tým lidí, kterým bude dělat radost spolupracovat na tom, aby se HAPPY HELEN dařilo. Chci rozšiřovat nabídku, aby to zákazníky u HAPPY HELEN stále bavilo…