Jeden by řekl, že taková magnetka je veskrze známý, prozkoumaný a tak nějak jasně definovaný předmět každodenní potřeby. Jenže to bychom nebyli my, lidé, aby nás i ty magnety nezačaly nudit a tím pádem vyzývat k akci. Dnes už je magnetkový svět plný rozličných obrázků, tvarů a dokonce i materiálů. A tak přidávám do vaší sbírky návod na hned dva velmi odlišné typy těchto malých pomocníčků, které si se mnou zvládnete vyrobit raz a dva a sami a ještě budete mít super magnetickou stavebnici (nejen? ;-) pro děti. A to se hodí!

Hadříkové

Potřebujeme:

  • malý kus jakékoliv barevné látky, úpletové šňůrky z odřezků, stuhy,
  • nůžky, silné magnety, duté vlákno,
  • šicí stroj a špendlík (nemusí být)

Z látky vystřihneme kolečko. Stříháme přeloženou látku, neboť potřebujeme stejná kolečka dvě. Taktéž nastříháme stuhy a šňůrky na různé délky. Velikost kolečka určuje velikost magnetu, střihněte cca o 2-3 cm větší.

Přejdeme k samotnému ušití květiny. Vystřižená kolečka k sobě přiložíme rub k rubu (koukáme na lícovou, pohledovou stranu) a můžeme uprostřed přišpendlit. Po obvodu kolečka začínáme k sobě přišívat, vždy mezi ně vkládáme šňůrky a stužky, až poté prošijeme strojem. Vsuňte vždy do hloubky nejméně 0,5 cm.

Zhruba v polovině vložíme magnet a trošku dutého vlákna. Pokračujeme vkládáním stužek a jejich přišívání. Pak nejméně 3x prošijeme dokola, zafixujeme tak řádně stužky.

Hotovo!Úsměv

TIP:
Textilní magnetky si můžete vyrobit pomocí potahovacích knoflíků (použijete ty bez očka). Na obrázku jsou použité výkroje z již potištěných látek a dětmi malované pomocí pera na textil.

Na zadní stranu přilepte magnet, já použila truhlářské lepidlo. Mám ověřeno, magnet opravdu drží.

 

Dřívkové

V první fázi potřebujeme:

  • tenká dřívka (já použila odřezky z truhlárny),
  • pilu a smirkový papír

Pilou z odřezků nařežeme různé tvary a délky dřívek. Poté důkladně začistíme smirkovým papírem. Pokud použijete i odřezek dubový, počítejte s tím, že je to dřevo tvrdé, hůře se zahlazuje než borovice nebo smrk.V druhé fázi potřebujeme:

  • barvy (já použila akrylové), štětce,
  • nalepovací magnet (koupíte ve výtvarných potřebách) a nůžky


Začneme nanášet barvy. První nátěr jsem použila černý, jen místy. Po zaschnutí obruste smirkovým papírem.

Další vrstvu naneste už silnější a barvou, jakou si vyberete. Po zaschnutí opět obrousíme. V místech původního černého nátěru přitlačte, dostane to patinu.


S vytvořenou plochou můžete pracovat dle vlastní fantazie. Já malovala střechy k budoucím domečkům. Po zaschnutí opět lehce přebruste, povrch se zjemní.


TIP:
Pomocí lepicí pásky si vytvoříte na již nabarveném prkýnku proužky, volná místa přetřete jinou barvou. Po zaschnutí opět přebruste.

Vzniklý tvar si obkreslete na nalepovací magnetickou folii, zmenšete, vystřihněte a nalepte.


Vaše domečky jsou na světě. Palec nahoru

A protože mým záměrem bylo vytvořit hravou magnetickou stavebnici pro děti, použila jsem i další materiál z truhlárny, a to zátky (ve třech velikostech) - nevím, zda používám správný termín, ale při výrobě se používají na místa suků.

Nakonec jsem právě díky dětem objevila i krásnou variabilitu použití domečků... Tak ať vám dělají také takovou radost :-)