Nastává období, kdy se můžeme zbavit kabátů a oteplených bund, nicméně jen na tričko to ještě není a tak ke slovu přichází třeba i stará dobrá klasika - pletený svetr.

Informace o historii pletení se různí, ale pravděpodobně provázelo člověka už od Egypta. Patří tak mezi jeden z nejstarších "vynálezů" provázejících lidstvo až dodneška. Ruční techniky pletení se nijak dramaticky nezměnily, a tak jednou z největších revolucí v oblasti pletenin byl vynález pletacího stroje, který přinesl rozvoj celé řady modifikací pletenin - a později úpletů.

Nejstarší dochované nálezy pletených výrobků vypadají např takto:

Ale přeskočme nyní pár tisíciletí, přesuňme se do současnosti a podívejme se, kam až jsme se dopletli.

Současná pletenina je nejen praktickou záležitostí všedního dne, ale jelikož ji lze zajímavě formovat do roztodivných tvarů i bez použití švů, svádí oděvní výtvarníky i k tomu, zkoumat její možnosti až do krajnosti. Vznikají tak kreace, které lze těžko používat na běžné nošení, nebo které ani k všednímu odívání určeny nejsou, ale které i tak stojí za pozornost, protože nás inspirují a odhalují nám nové směry, kterými se lze vydat. Netýká se to samozřejmě jen pletení, ale i kombinací pletení a jiných textilních technik, třeba háčkování apod. A tak se pojďme na další várku inspirace podívat.

Nové cesty pleteniny

Největší ikonou designu pletených oděvů je Sandra Backlund ze Švédska. Její výtvory jsou nadčasovými pletenými artefakty, které otevírají úplně nový pohled na estetiku pletené módy. Sandřiny oděvy mají kvality sochařských prostorových kompozic a díky tomu jsou nezávislé na módních trendech.

http://www.sandrabacklund.com/

Pletené sculptury

Mladý asijský designér Johan Ku svoje modely nazývá "emocionálními sculpturami". Jde o velmi hrubé pleteniny nepravidelných vzorů a struktur, které zajímavě kontrastují s lidským tělem a většinou jdou obléct rozličným způsobem.

zajímavá kombinace technik: http://www.johanku.com/

Divoké a bláznivé

Trochu šíleně vypadá pletená kolekce kuwaitského designéra Tahira Sultana, světoběžníka, který studoval v Itálii, Londýně, může se pochlubit i stáží u Johna Galliana, pracoval v Indii, chystá se dobýt Paříž a zkusit štěstí i v Riu.

Pokud si krásně bláznivé fotografie prohlédnete pozorněji, zjistíte, že "ulítlý" je především způsob, jakým jsou použité oděvy nafoceny a prezentovány, ale že Tahirovy "svetry" jako takové nositelné jsou.

http://www.tahirsultan.com/

Kontrasty

Na kontrastech hutné hmotné pleteniny a průhledně neviditelné textilie postavila svou kolekci Irina Shaposhnikova, mladá návrhářka, která pochází z Moskvy a vystudovala v Belgii. Nápad je to vskutku originální a efektní.


http://en-gb.facebook.com/people/Irina-Shaposhnikova/601452011

Pletenina z netradičních materiálů

Elin Johansson původem ze Sýrie dnes žijící v Brooklynu je autorkou zajímavých futuristických modelů. Jejich fantastický vzhled není dán jen netradičním střihem, ale hlavně použitím atypického materiálu, který vytváří velmi zajímavou strukturu.

http://elinj.com/

Pletené svatební šaty

Háčkované společenské šaty asi nikoho nepřekvapí, ale pletené? Ano, i to je možné, jak se můžete přesvědčit při pohledu na smyčkované růžové šaty, které pro firmu Butcher Couture vytvořila Jemma Sykes. K šatům vznikl i zajímavý provokativní fotoeditorial, kdy modelka v těchto šatech pózovala v jehličnatém lese - taky se divíte, jak to ty šaty mohly přežít?

http://www.jemmasykes.co.uk/index.html

http://www.butchercouture.com/

Andělské šaty

Pozoruhodné pletené šaty vytvořil také slavný návrhář haute couture J.P. Gaultier.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Jean-Paul_Gaultier

Něžně i drsně

Další autorkou pletených svatebních nebo společenských modelů je Julia Ramsey z Brooklynu. Kromě jemných sexy modelů umí ale vytvořit i hutnou hrubou pleteninu ze silného vlákna.

http://juliaramseyknitwear.com/

Šaty jako ornát

Pletené šaty můžete najít i v kolekcích návrháře Igora Galaše z Chorvatska. Kromě módy se věnuje i historii odívání - konkrétně historii liturgických oděvů, které i vytváří a které patří k reálné výbavě některých vysoce postavených duchovních. Odraz tohoto jeho zájmu se promítá i do jeho módní tvorby.

http://www.fashion.hr/galas/fhrvz09.html

Variabilita

Uma Wang je světově proslulou čínskou designérkou, která jako řada jiných studovala v Londýně. Její puristické oděvy mají osobitou nezdobnou a nelíbeznou estetiku. Krom jiného Uma ráda vytváří kousky, které lze oblékat na více způsobů.

http://www.umawang.com/

Oblečená neoblečená

Jak z pohádky O chytré horákyni vypadají některé neotřelé oděvy litevské rodačky Laury Theiss, ale jak se můžete přesvědčit na posledním obrázku nebo na jejích stránkách, umí vytvářet i pleteniny méně "děravé". Laura totiž ráda používá pleteniny všeho druhu nebo je i kombinuje mezi sebou.

http://www.lauratheiss.com/splash.html

Ekologický přístup

Julia Knüpfer je mladá návrhářka z Berlína, která má velký zájem o ekologii a trvalou udržitelnost zdrojů. Proto svoje modely pod značkou ica watermelon vytváří pouze z materiálů, které s těmito principy nejsou v rozporu, takže pracuje s bio bavlnou a vlnou z bio chovů, které dbají krom jiného i na dobré životní podmínky zvířat. Julia umí dobře využívat i pouze drobný pletený nebo háčkovaný detail, který kombinuje s jiným druhem textilu.

http://www.icawatermelon.com/

Ale moderní pletáž nemusí nutně být jen extravagantní a pro všední nošení nepoužitelná:

Nápadité - ale nositelné

Moderní, originální, ale běžně nositelné jsou pletené modely Nihan Altuntas z Turecka. Její doménou jsou hlavně důmyslně používané plastické vzory.

http://www.nihanaltuntas.com/

Asijská rafinovanost

Návrhářka lisa T z Hong Kongu je potomkem anglicko-čínských rodičů, díky čemuž může v životě i tvorbě čerpat z obou tak rozdílných kultur. Jako mnozí jiní studovala i ona v Londýně a o jejích kvalitách svědčí také to, že po studiích dostala příležitost stát se asistentkou světoznámého módního návrháře Issey Miyake. I ona našla zalíbení v plastických vzorech, vytvářejících měkkou geometrickou strukturu.

http://www.lisat-cashmere.com/

Pletenina může najít uplatnění nejen v odívání, ale dokonce i v oblasti bytového designu:

MAXI pletenina

I pletařku, která si ozkoušela pletení na velkých jehlicích, mohou překvapit tyto jehlice, kterým už by asi lépe příslušelo označení "tyčky". Christien Meindertsma z  Nizozemska na nich plete různé bytové doplňky, např. taburetky nebo koberečky.

http://www.christienmeindertsma.com/

Pletené posezení

Irská rodačka Claire-Anne O´Bryen se zaměřila na výrobu sedacího nábytku za pomocí pletáže. Asi netřeba podotýkat, že se inspiruje v přírodních tvarech, např. ve vzhledu podmořských korálů. Na poslední ukázce její tvorby pak najdete prima nápad, jak obléct židli do svetříku.

http://www.claireanneobrien.com/

Pletené lenošení

Bauke knottnerus je designérské studio založené stejnojmenným designérem z Nizozemí, které ohromilo svět designu kolekcí nábytku pleteného z obřích špaget.

http://baukeknottnerus.nl/

Nové oblečky pro starý nábytek

Pletení lze využít nejen pro koncepci nového designu nábytku, ale třeba i pro zhotovení nového potahu pro nábytek starý. Na výrobcích Melanie Porter z Anglie se můžete přesvědčit, že pletenina zútulní nejen staré křeslo, ale dá nový náboj i staré lampě nebo hodinám.


http://melanieporter.co.uk/

A ještě jedna lampa

A o tom, že pletenina na stínidle lampy může vypadat i moderně, nás přesvědčí třeba i výrobky firmy Prodotti Casamania.

http://www.casamania.it/index.php

A na závěr zahraniční exkurse malý pohled do světa šperků

Pletenina může sloužit i jako technika k výrobě šperků, protože ji lze snadno tvarovat a nabízí zajímavé rastry a struktury. Právě jejich efekt na jednoduchém náramku využívá Elizabeth Yarborough.

http://www.yarboroughjewelry.com/index.html

 

Anna Nuvoluni pleteninu využívá nejen k výrobě náramků, ale i mohutných náhrdelníků. Když se podíváte do její fotogalerie, můžete se pokochat, jak umí rafinovaně využívat i jednoduché uzly.

http://www.annanuvoloni.com/

A určitě vás zajímá, co na to Fler?

Tradiční závěr Inspiromatu, samozřejmě i dnes nakonec zalovíme v domácích vodách.

Při surfování pletenými výrobky na Fleru se neubráním postesknutí, že byť zde máme plno zručných a pilných pletařek, tak esteticky jsme v oblasti ručního pletení trochu ustrnuli v dobách minulých a trochu invence nebo odvahy by zde opravdu nezaškodilo. Lepší výběr je v oblasti pletených doplňků, a nejvíce trendy je pak Fler v oblasti strojní pletáže a úpletů.

Ale nyní už několik ukázek:

Pléd NOSTRA - kolekce URBANFOLK | NAVARILA - DESIGN

Huňáč okoun | bačuta

...pončo...| Yellow.Jacket.Angel

Černý vlněný svetr bez rukávů | JAROSLAVA Procházková

PLETENÝ SVETR | 333fashion

Svetr šedý | Atelier D13

Ručně pletený kabátek | Ululé

Šáločapka | Leptospiroza

Pletená tunika For Ever | fashionmartina

Lelisin pončo-svetr | Lelisa

jarní zachumlání 2 | chumelka

Svetr s červenými rukávy | MAYDA fashion

Khaki čepice | Dana Vrbova

say when| franzee

pletená vesta z řady "tlusťoch" | petrakot

 

A jakou budoucnost prorokujete pletenině v Čechách? Viděli jste nějaký obdivuhodný pletený výrobek, víte o nějakém zajímavém autorovi pletáže? Pište, zajímají nás vaše názory.