Ja.Ne je dalším zástupcem těch Fler tvůrců, kteří se své tvorbě mohou věnovat, teprve když skončí ve svém zaměstnání. Pracuje totiž jako architektka, takže umění je jejím každodenním chlebem. Svoji tvorbu popisuje jako "šperky na hranici architektury". Ale víc už neprozradíme, všechno důležité o této zajímavé osobnosti se dozvíte v dnešním rozhovoru.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Kde začít… Moje jméno je Jana Hamrová. Vystudovala jsem Fakultu architektury a jako architekt pracuji v pražském atelieru Schindler Seko.
Mám povahu, která mi nedovolí nečinně sedět a koukat. Z toho pak plyne nutkavá potřeba neustále něco dělat, vymýšlet, tvořit…

Jak jste se dostala k tvoření?
Tvoření šperků nebo něčeho ke zdobení mě vždycky bavilo. Jako dítě jsem modelovala z porcelánu v dílně mého strýce, pak jsem si ohýbala stříbrné vidličky a nosila je jako náramky.
V jednu chvíli mě uchvátila práce s polymerovou hmotou. To bylo stále tvoření jen pro mě. O fimo šperky byl zájem mezi kolegyněmi a známými a ve stejnou dobu mě na mém webu oslovil nově vznikající server Fler s nabídkou prodejního kanálu. Kupodivu to dobře fungovalo.
Letní workshopy a další kurzy mi otevřely cestu ke zpracování stříbra a zlata. Díky Fleru a tomu, že můj profil už fungoval, jsem hned své první výtvory prodala, a tak mohla dále investovat do tvorby a dílny. Tímto bych také Fleru chtěla poděkovat. :)

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Tvorbě šperků věnuji hodně času, ale přesto je mojí hlavní činností architektura, navrhování domů i jejich interiérů. To mi dává volnost dělat šperky takové, jaké chci, nemusejí se líbit každému.
Stejně tak mi to ale v mé profesi pomáhá, protože velké projekty, na kterých pracuji, jsou během na dlouhou trať. Je běžné pracovat několik let na projektu, jehož výsledek pak nevidíte, třeba se vůbec nepostaví nebo se od základu změní. To pak vymyslet šperk a hned mít výsledek, funguje jako terapie.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Používám klasické zlatnické techniky, které se zásadně nezměnily už po staletí. Vždy mě lákala práce s kovem a líbí se mi, že drahé kovy mají dlouhodobou hodnotu. Při použití nerezu nebo plastu může být výsledek také krásný, ale mně se líbí, jak šperky z drahých kovů dědí vnučky po babičkách.
Často se setkávám s tím, že si lidé o mých špercích myslí, že jsou průmyslově vyráběné. Na veletrhu ve Frankfurtu, kde jsem je letos prezentovala, si dokonce mysleli, že jsem najatá hosteska. Přitom každý kus je poctivě ručně vyrobený – s použitím pilky, pilníku, brusných papírů, lešticí pasty, a jsou za ním špinavé, někdy i bolavé, ruce.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Šperky navrhuji podobně jako domy. Kudy chodím, tudy o nich přemýšlím, pak skicuji na všechno, co je po ruce. Dělám dokonce i papírové modely. U náušnic si tím ověřuji, jestli sedí na uchu a jak mají být velké. Pak přijde samotné vyřezání z plechu a další opracování.
Nabízím také šperky přímo na míru např. ke svatebním šatům. Tam potom potřebuji vidět šaty, účes, jaký nevěsta plánuje, a znát její představu. Na základě toho udělám několik návrhů, vybrané zpracuji, odzkouší se k šatům a po doladění se zrealizuje.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Cením si každého názoru, ráda se občas na prodejních akcích setkávám se zákazníky a dívám se, jak reagují, co jim sluší, a těší mě, když se vracejí.
Největší čest pro mě je, když můj šperk začne nové manželství díky zásnubnímu prstenu nebo se ho pár dokonce rozhodne nosit jako snubní prsteny na celý život.
Jinak jsem ale asi trochu tvrdohlavá a nenechám si příliš radit.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Je jich hodně, první, co mě napadne, jsou asi věci od Cetky a stala jsem se závislá na marmeládách Dobroty Loty.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Asi by to byly náušnice Loops. Mají šroubovací uzávěr, díky němuž je výsledek úplně čistý jednoduchý tvar, který je ale zároveň jemný.

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Svoje šperky nosím. Nevyrábím nic, co bych si na sebe nevzala, musím se s výsledkem ztotožnit.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Volný čas je pro mě právě tvoření, které ale musí doprovázet dobrá hudba.
Psychickou i fyzickou energii doplňuji ranním během. Baví mě dělat lidem radost pečením sladkostí.
A když už mám všeho moc, odjedu někam daleko poznat novou kulturu a uvědomit si, že naše středoevropské problémy jsou vlastně malicherné.

Jak vypadá váš ideální den?
V mém ideálním dnu svítí sluníčko, hraje skvělá hudba, je okolo mě spousta blízkých lidí. Podaří se mi stihnout ranní běh, vytvořím něco, co má smysl a mám úsměv na tváři.

Jaké máte pracovní plány pro příští týden a jaké pro příští rok?
Chtěla bych připravit výrazně ženskou, smyslnou kolekci, kde nebudou dominovat ostré hrany.