Hloubka ostrosti

Hloubka ostrosti určuje, kolik toho na fotce bude ostrého. Jinými slovy je to rozsah vzdáleností na fotografované scéně, která se na výsledné fotografii zdá jako ostrá. Ostře vykreslená může být vzdálenost třeba jen od 5 do 10 cm od nás, nebo třeba od 1 m do nekonečna.

Velká hloubka ostrosti je vhodná např. u focení krajin, architektury, interiérů, atd. Malá hloubka ostrosti např.

u portrétů, makra,... záleží ale, jakého efektu chceme dosáhnout.
Hloubka ostrosti závisí na cloně, aktuální ohniskové vzdálenosti objektivu a vzdálenosti, z jaké scénu fotografujeme.

Clona

Clona je zařízení, kterým můžeme měnit množství světla, které prochází objektivem fotoaparátu. Funguje stejně jako lidské oko. Ve dne, když je světla moc, zornice se stáhne a do oka tedy prochází méně světla. Stejně tak u clony a fotocitlivého materiálu - clonu můžeme více zaclonit (nastavit větší clonové číslo), když  je venku dostatek světla.

Pokud je světla málo, lidské oko zornice roztáhne, aby do oka mohlo vniknout více světla. Opět to stejně funguje i se clonou na fotoaparátu. Nastavíme menší clonové číslo a tím pádem se do objektivu a na fotocitlivý materiál může dostat světla víc.


Ohnisková vzdálenost


Ohnisková vzdálenost je vzdálenost čočky objektivu od jejího ohniska. Je to pomyslná vzdálenost za objektivem, ve které objektiv vykreslí ostrý obraz. Ohnisková vzdálenost se udává v milimetrech.
Pokud máme širokoúhlý objektiv nebo prostě jen na objektivu ?zazoomujeme? na ohniskovou vzdálenost např. 28 mm, budeme mít za prvé velmi široký úhel záběru (např. hodně krajiny okolo, celý pokoj...) a na fotce toho bude ostrého víc - pozadí i popředí - větší hloubka ostrosti.

Naopak při ohniskové vzdálenosti např. 210 mm, uvidíme v hledáčku jen malou část okolí, jen takový výřez a ostrého toho bude méně - menší hloubka ostrosti. Za "normální" objektiv se považuje objektiv s ohniskovou vzdáleností 50mm.

Ohniskové vzdálenosti v praxi

20 mm - velmi širokoúhlý záběr (94°), ideální např. na krajinu
28 mm - běžný širokoúhlý záběr (75°), např. pro focení interiérů
35 - 50 mm - středně široké až normální ohnisko (63°), běžné fotografování
80 - 100 mm - tzv. krátké teleobjektivy (30°-24°)
135 mm - klasické "portrétní sklo" (18°),
180 - 200 mm - střední teleobjektivy (cca 12°-14°)
300 mm a více - teleobjektivy (od 8°), velmi úzký úhel záběru


Vše závisí na všem


Příklad, kdy fotografovaný objekt bude na fotce stejně velký, ale jednou bude pozadí ostré, podruhé rozmazané: Pokud budeme stát blízko fotografovanému předmětu a nastavíme si kratší ohniskovou vzdálenost (zoomem si objekt oddálíme) tím bude hloubka ostrosti větší - ostré pozadí i popředí nebo alespoň ne tolik rozmazané pozadí - obr. a. Naopak, když si poodstoupíme a zoomem objekt přiblížíme, bude hloubka ostrosti menší - ostrý jen předmět a hodně rozmazané pozadí - obr. b.
Hloubka ostrosti versus clona


Čím menší clonu nastavíme, tím bude hloubka ostrosti menší a naopak čím větší clonu nastavíme, tím bude hloubka ostrosti větší. Je to dané tím, že když je clona zavřená (vyšší clonové číslo) světlo prochází pouze středem čočky. Ve středu čočky je vykreslení obrazu nejostřejší a pokud tedy světlo prochází pouze středem čočky, obraz bude vykreslený ostře všude nebo alespoň téměř všude.

Pokud je clona otevřená (menší clonové číslo) - světlo prochází celou plochou čočky a ostré kresby je méně.
Tabulka pro příklad, jak se bude měnit hloubka ostrosti v závislosti na ohniskové vzdálenosti objektivu a cloně.

 
Děkujeme prodejci Dareen za článek