Dnešní článek bych ráda věnovala palčivému tématu většiny parádivých žen, a sice nošení sukní v zimě. Ty z vás, které považují sukně za oděv nepohodlný, příliš usedlý nebo naopak nestoudně odvážný, tento článek vynechají...

Naopak ty z vás, které si mohou oči vyplakat, když s postupným klesáním teploty a ranními mrazíky odkládáte své oblíbené sukně a šaty, a zajímají je tipy, jak nosit své oblíbené oblečení i v chladném počasí, zůstaňte. Mám pro vás pár nápadů.

Sukní a šatů se v zimním období totiž není třeba vzdávat. Stačí sebe a svou garderobu alespoň minimálně přizpůsobit povětrnostním podmínkám...

<- foto: http://www.hel-looks.com

Tip #1: Materiál

Samozřejmě vám nic nebrání nosit i v zimě svou zásobu letních sukní, zvlášť v případě lnu by to nemuselo být vůbec na škodu, pokud však chcete, aby vám bylo opravdu teplo, pořiďte/ušijte si sukni z nějakého hřejivějšího materiálu než je bavlna. Tvíd, krul, úplet nebo vlastně jakákoliv směsovka s podílem vlny (čím víc, tím tepleji) vám zaručí nejen daleko vyšší tepelný komort, ale i to, že váš outfit bude konzistentní v rámci materiálů. Přeci jen působí tak trochu nepatřičně, když si k vlněnému kabátu vezmete plátěné šatičky.

dole: Vlněná sukně vzor žakár a Černá dlouhá vlněná sukně, vše JAROSLAVA Procházková

Z Fler nabídky se hodí třeba roztomilá petrolejová sukně do Áčka se zajímavou aplikací nebo excentrická maxisukně, která bude nejspíš k dostatečnému zateplení stačit sama o sobě.

Potrpíte-li si na řádné sladění a snesete trochu extravagantnější model, co zkusit vlněný kostýmek?

Pokud jste naopak v ladění oblečení začátečník, jednoduchá tmavomodrá vlněná sukně nic nezkazí.

sukně kolekce URBANFOLK od NAVARILA-DESIGN

vlevo: FOR HOME, vpravo: JAROSLAVA Procházková


Tip #2: Spodnička

Máte vlněnou sukni, ale stejně vám pod ni fouká ledový vítr? Není nic jednoduššího, než si pořídit spodničku.

Spousta zimních (i letních) sukní má spodničku “integrovanou”, aby se svrchní látka sukně nekasala, ale pokud zrovna té vaší chybí, můžete si pořídit jednu univerzální, kterou budete střídat pod více sukní. Už je na vás, jestli jednoduchou přiléhavou jako na obrázku, nebo nějakou bohatší s více vrstvami, případně s tylovým okrajem, který bude vykukovat ze spodního lemu sukně a vytvářet tak zajímavý efekt.

<- Spodní - čka II. | cha


Tip #3: Vlněné punčocháče

Záměrně nepíšu punčochy, protože punčochy na podvazkový pás, byť vlněné, jsou pouze pro velmi otužilé jedince. Vlněné punčocháče seženete v prakticky každé galanterii – a nebojte se, vyrábí se už v podstatně lákavějším a modernějším designu než ty rýžkované s vypleteným sedem, které si všichni pamatujeme (a hluboce nenávidíme) ze školky.

Pokud se bojíte, že vás bude vlna na nohou škrábat, můžete zkusit pod ty vlněné podvléct obyčejné silonky – pak ale počítejte s tím, že jakmile vejdete do vytápěné místnosti, začnete se takřka okamžitě potit. K metodě dvou vrstev punčocháčů se obvykle uchyluji, teprve když venkovní teploty klesnou pod -15 °C, takové teplo v nich je.

(A ještě jeden interní a přísně tajný tip: Nedávno jsem v obchodě objevila tzv. Termopunčocháče, které zvenku vypadají jako obyčejné tlusté vlněné punčocháče, ale zevnitř mají vrstvu tenkého fleece. V těch se opravdu v počasí s teplotami okolo nuly nedá vydržet:-))


Tip #4: Pod/nadkolenky


Je-li vám nepříjemná představa dvou vrstev punčocháčů, zateplete selektivně jenom nohy od kolen dolů – ostatně od zmrzlých chodidel bývá zima největší. Nadkolenky mírně shrnuté a koukající z kozaček podtrhnou celý styl vašeho oblečení. Barev, provedení a materiálů je i na Fleru již na výběr nepočítaně.

ručně pletené nadkolenky od Zuzinick

vlevo: jituš.k, vpravo: Ju-Ki´s

vlevo: Babička ovečka, vpravo: petrakot


Tip #5: Pletené ponožky

Tento tip museli snad všichni čekat – v dětství tolikrát proklínané, v dospělosti milované pletené ponožky od babičky – kdo trpí na studené nohy nejen venku, ale i doma, jistě mi dá za pravdu, že pletené ponožky jako od babičky (nebo dokonce přímo od ní) jsou ideální řešení na ledová chodidla.

Barevné ponožky | Chatula

vlevo: Galerie Eva, vpravo: HanulkaH

vlevo: mišudka, vpravo: Bejczula


Tip #6: Návleky

Nevejdete-li se do svých oblíbených zimních bot s tlustými ponožkami nebo více vrstvami čehokoliv na chodidle, oblékněte aspoň návleky na lýtka – přece jen trochu odcloní mráz od vašich končetin a pokud je barevně sladíte s ostatními bojovníky proti chladu – šálou, čepicí či rukavicemi, nebude to mít chybu ;)

návleky od PLETENCE

Slečna baletka | blanka winterova

Dámské návleky Jawoll | Zuzinick

Návleky červené | JaPr

 

Ponožek, podkolenek a návleků je na Fleru skutečně nepřeberné množství, takže si můžete vybírat podle svých nejrůznějších požadavků. Zkuste to třeba pro jednou od těch nejdelších a jen si nahoře ve vyhledávacím formuláři měňte barvy.


A nakonec něco obecných rad:

  • Doplníte-li sukni vysokými botami s kožíškem a teplým kabátem s vysokým podílem vlny, není jediný důvod, proč by vám nemělo být teplo. Ostatně – sama jsem živým důkazem, že se sukně v zimě nosit dají – a to nejsem přes pravidelné navštěvování sauny kdovíjaký otužilec!
  • Vlněné punčochy a mikrovrstva vzduchu mezi nimi a vašimi nohami (a případně další vrstvy ohřátého vzduchu ve vrstvách spodniček a pod sukní) vás zahřejí jistě daleko více než vyzmrazené džíny, pod které vám na nohy fouká ledový vichr.

foto: http://www.hel-looks.com

 

Redakční dovětek: Autorka článku píše módní (a cestovatelský blog) "Far away from magic land". Kromě toho studuje medicínu a ráda se originálně obléká. Ve pro spolupráci s MAGem pro vás vybírá  zajímavé módní trendy a ilustruje je tipy z Fleru.

 

Úvodní foto: http://redfraction.deviantart.com/