Když mi zakladatel Adventoru, Michal Roškaňuk, zavolal a požádal mě, zda bych byla ochotna namalovat obraz pro prezidentku Jižní Koreje, začala jsem se smát, jelikož jsem si myslela, že si ze mě dělá blázna :) Po chvíli vysvětlování mi bylo zřejmé, že se nejedná o vtip, ale že skutečně paní prezidentka Pak Kun-hje hodlá navštívit začátkem prosince 2015 Českou republiku a jedním z bodů jejího nabitého pracovního programu má být plánované setkání s organizací Adventor a Denisem Szalbotem. Denis je 13letý geniální pianista s Aspergerovým syndromem, který se v roce 2014 zúčastnil festivalu Special Music and Arts Festival Pyeongchang v Jižní Koreji a dostalo se mu vzácné příležitosti paní prezidentce osobně poděkovat a předat onen zmíněný dar – můj obraz.

Velmi si vážím toho, že jsem byla oslovena pro tento úkol zrovna já. Je to pro mě velká pocta, příležitost a výzva. Musím ovšem přiznat, že to nebyla žádná legrace. Přemýšlení nad tématem, motivem obrazu bylo velmi velmi dlouhé. S Lénou jsme nejprve přemýšlely nad velikostí plátna, aby nebylo malé, a také ne příliš velké a okázalé. Prostě tak akorát :) Zda zvolit obdélníkový či čtvercový tvar, a to kvůli symetrii a vyváženosti malby.

Jako motiv se nabízela Praha, pohled na tu naši krásnou, stověžatou ... od toho jsme ovšem ihned upustily, protože to by bylo téma málo originální, takové, které by téměř každý očekával. Určitě ne proto, že prahu málo milujeme, ale protože jsme se chtěly vyhnout prvoplánovitému předpokladu, co na obraze asi bude. Michal mi kladl na srdce, aby to byl obraz na míru, takže jsme trávily dlouhý čas na internetu vyhledáváním informací o historii Jižní Koreje, o paní prezidentce a jejím životě. Ne z důvodu, abychom namalovaly něco, co je paní prezidentce blízké a známé (korejská příroda, zvyky, národní barvy atd.), ale abychom se alespoň částečně naladily na její osobu. 

Po dlouhém bádání, dohadech a vysvětlování jsme nakonec jako motiv zvolily sněžnou sovu, která symbolizuje moudrost, jemnost a ochranu. Je silná a vznešená, čistá v úmyslech a pevná v cílech. Vyhlíží křehce a citlivě, ale vidí vše, co je nutné pro ochranu jejího stromu. Zimní vítr přináší mrazivý sníh, ale sova dobře ví, že každá zima je následována jarem a pak pokvetou nejen jižní větve, ale i severní, protože všechny větve tohoto stromu vyrůstají ze stejných kořenů. Možná první vizuální dojem působí jednoduše, nicméně právě to bylo záměrem - aby obraz působil jednoduše a především čistě.

Na fotografiích je vidět, jak obraz vznikal. Příprava a práce trvala dlouhé hodiny.

Obraz předal paní prezidentce Denis Szalbot a celou děkovací a darovací řeč se naučil v korejštině. Paní prezidentka byla mile potěšena dárkem i nadšena z Denisovy korejštiny :) Jelikož tyto fotografie oblétly zahraniční média i tisk, ale v naší republice byly málo k vidění, tak jsme se s vámi zde na Fleru chtěly o tento jedinečný zážitek podělit.

Foto: Úřad vlády ČR
Fotografie obrazu: soukromý archiv

 

Redakční dovětek:
Jak jsme vám v MAGu slíbili, když budete pilně psát pěkné blogy, budeme ty nejzajímavější z nich vytahovat na oči širokému obecenstvu do MAGu. A jak jsme slíbili, plníme :-) Takže - pište blogy!