Věříte v magickou moc kamenů? JaninaVoda, která s kameny pracuje při výrobě svých cínových šperků, ano. Každý kamínek má podle ní nějakou sílu a každý (nebo každá) si může najít intuitivně ten svůj. Stačí dát na první dojem, protože prvotní nadšení je to správné.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jmenuji se Jana, ale šperky tvořím pod značkou JaninaVoda (Janina mi říkali doma a Voda byla moje přezdívka „Vóďa”). Nejvíce se věnuji tvorbě cínovaných šperků (tiffany technika), tepaných šperků, do kterých vkládám drahé kameny – minerály a skla. Ruční činnost je moje terapie a relax. Dává mi smysl, přináší radost a uvolňuje mě. V běžném životě působím na vysoké manažerské pozici a vždy se těším na pátek, kdy zasednu do svého koutku a vytvořím něco, co dává smysl, co potěší a někoho rozzáří.

Jak jste se dostala k tvoření?
Tvoření a ruční práce jsou mojí neoddělitelnou součástí od dětství. Již na základní škole jsem vyšívala, pletla nebo háčkovala. Ráda vzpomínám na krásné období, kdy mě jedna babička učila základům pletení, jak nahodit očka, a druhá babička se mi věnovala při šití. Když jsem byla na mateřské dovolené, vedla jsem k ručním činnostem také své děti – decoupage, keramika, zvířátka z korálků a spoustu jiných. V té době jsem velmi intenzivně vyšívala obrazy.
Po pár letech mě uchvátily šperky a jejich tvorba. Začala jsem s korálky, jako hodně holek, ale to mě příliš neuspokojilo, následovalo fimo a poté přišly složitější techniky: u ROOYA jsem se učila vinuté perle a postupně si oblíbila krásu kamenů, minerálů. Po kurzu cínování „jsem do toho spadla” a od té doby s láskou tvořím cínované šperky a ostatní techniky a aktivity jsem upozadila.

     

     

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Šperky tvořím spíše poloprofesionálně. Proč tak? Věnuji tvorbě hodně času a velmi pravidelně, ale není to moje hlavní práce… A kolik času jí věnuji? Tvořím nárazově, nedokážu si na povel sednout a tvořit, ale když mě to chytne, sednu a „jedu” několik hodin, klidně celý den. Nebo pokud mě čeká nějaká neoblíbená domácí činnost, zapnu pájku a střídám to. A hned mi jde vše lépe od ruky…

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Tvořím technikou měkkého pájení, to znamená usadit kamínek, vzít drátky, cín a pájku a tvořit… A proč vyhrála? Každý kus je originál, každá šperkařka má svůj osobitý nezaměnitelný styl. Kamínky, které používám při této technice, mají různou sílu a účinky a to je na nich krásné. Pozitivně na mě působí.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Pokaždé je to trošku jiné. Někdy mám jasnou představu, co přesně budu dělat, a hledám pro to vhodné kamínky, korálky, barevně ladím. Jindy si vezmu kamínek a tvořím dle citu, co mi kamínek říká. Miluji srdíčka, kytičky a lístečky, tak velmi často využívám ve špercích tyto motivy. Když jsem ve velkém stresu nebo hodně naštvaná na práci nebo okolní svět, tak vznikají nejkrásnější kousky… Mnohokrát večer před spaním, když mi nejde spát, si v hlavě v myšlenkách cíleně tvořím návrhy, co budu dělat – načrtnu si rysy na papír a pak je dále dotvářím, až spokojeně usnu. Bohužel se mi i stane, že ráno ani nevím, jak jsem si šperk v myšlenkách vyprecizovala… Vždy se mi kamarádky a kolegyně smějí poté, když mi přibyde větší množství novinek na Fleru najednou, že „to” muselo být hodně silné a muselo „to” ven… A já… Jsem vyklidněná a v pohodě…

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Pro mě jsou důležité reakce okolí a zákazníků na vytvořené šperky obecně. Když mi přijde e-mail nebo dokonce i přáníčko k novému roku od zákaznice, to tak hřeje a těší… Bude to proto možná znít nehezky, ale v první řadě se musí šperky líbit mně, musím s nimi být v souladu. Čas od času si procházím starší kousky, a pokud se pro mě stanou nedokonalé, z nabídky je vyřadím. Kdyby se takový šperk prodal, nebyla bych za to ráda. Šperk musí vycházet ze mě. Ráda vytvářím šperky i na zakázku, pokud je zadání dostatečně volné a představa je v souladu s mým stylem.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Ráda koukám na tvořivé lidi všech oborů. Nejednou jsem byla překvapena milým přístupem některých lidí, které jsem potkala osobně.
Určitě bych chtěla zmínit Klárčiny doplňky a její přenádherné něžné plstěné vílenky, rodinky. Dále bych ráda zmínila Atelier stříbra, Janiny šperky a kurzy jsou inspirující a mám je moc ráda.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
To je velmi těžké…
Dovolte mi upozornit na šperk, který zde nikdy nebyl a je skryt na čestném místě – jedná se o šperk náhrdelník, který jsem vytvořila na kurzu. Jsem na něj pyšná, byl prostě první! Řekla bych, je takový až řekněme „historický”… Pokud by to měl opravdu být šperk z Fleru, pak by to byl náhrdelník THALIS a náramek THASA. A proč? Byl to první pokus velkých složitých šperků plný lístečků, který jsem připravovala pro výstavu a těžce jsem se s nimi loučila.

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Své šperky nosím. Nenosím šperky, které nabízím k prodeji, vždy si pro sebe vytvořím extra kousek. Čím více kameny poznávám, věřím v jejich sílu a moc. Vidím, že obliba šperků (kamenů) se u mě mění v závislosti na životním období, co zrovna prožívám. Věřím, že když žena uvidí šperk a osloví ji, je to láska na první pohled. První dotek, první nadšení je to správné. Takový šperk k ní prostě patří. A pokud si nakonec vybere jiný, vždy lituje nebo se k tomu prvnímu myšlenkami vrací.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Většinu volného času věnuji tvorbě šperků. Nejdůležitější je však pro mě rodina. A abych s nimi byla stále v kontaktu a přitom mohla tvořit, mám stoleček s vybavením mezi jídelnou a obývacím pokojem. Takže koukám se všemi na telku a přitom si dělám to své. A protože se moc roztahuji, není to udržitelné, tak si připravuji svůj vlastní kout – takový malý ateliér.
Pokud netvořím, rádi se potkáváme s přáteli, pravidelně cvičím, plavu, jezdíme na lyže nebo na výlety. Ráda poznávám jak krásy Česka, tak i krásy Evropy.

Jak vypadá váš ideální den?
Ráno si chvilku přispat, udělat něco dobrého na zub a věnovat se rodině, přátelům, něco fajn zažít…

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
A co chystám letos? Chodím na kurzy práce se stříbrem s hmotou Art Clay Silver a moc se těším, jak se v technice zdokonalím a budu moct představit své nové kousky, případně propojím vlastnoručně vytvořené komponenty z mědi se stávající technikou cínování. Dále připravuji složitější náhrdelníky z minerálů, sady. A mimo tyto všechny plány se moc těším na tulipány do Holandska za kamarádkou a na toulky všude tam, kam mě vítr zavane…