Začínala u kuchyňského stolu, teď už má v domě vlastní dílnu a rok od roku se dostává blíž ke svému snu – živit se tvořením a vyrábět šperky na plný úvazek. Janyko propadla cínování a materiál, který jí teče pod rukama, se stal její vášní. Inspiruje se všude kolem a každý nápad přetaví ve šperk. Doslova! :) A tak ji najdete buď s hlavou v náčrtcích, tvořící… nebo jak chodí po světě, objevuje a hledá.

Řekněte nám něco o sobě. Jaká byla vaše cesta k tvoření?
Tvořím odjakživa. Tak nějak to patří ke mně a naší rodině. Jako malá jsem sledovala dědečka akademického malíře a grafika při práci, můj táta maloval a vyřezával dřevěné šperky a plastiky, mamka skvěle šila.
Nápadů mám vždycky do zásoby. Navíc mě baví zkoušet stále nové techniky – je to vždy výzva. Mám v sobě cosi, co mě nutí pustit se čas od času do něčeho nového a neprobádaného. Vyzkoušet si, jestli to dokážu. Nejdéle se zabývám tvorbou šperků – prodávám je na profilu Janyko, mám také ráda akvarel – nedávno jsem začala na profilu Svatby od Janyko nabízet svatební tiskoviny.

Jakou technikou nejraději tvoříte? Proč to u vás vyhrála?
Ze všeho, co jsem kdy zkusila, mi učarovala technika cínování. Možná právě proto, že není úplně jednoduchá. Pracuji s materiálem, který vlastně „teče“ pod rukama, a chce to spoustu času a ještě více trpělivosti, než dokážete odhadnout, kdy je ten správný okamžik přestat materiál zahřívat, aby se vám šperk nerozpadl pod rukama.
A potom ta kouzelná chvíle a radost, když cín začne „poslouchat“, doteče tam, kam má, a vytvoří přesně ten tvar, který jsem zamýšlela. Šperk tu najednou je, tak, jak jsem jej nosila v hlavě nebo načrtla. Nakonec se malý kousek mého světa houpe na uších či krku jiné ženy, doplňuje její svět i to, jak ji vnímají lidé okolo ní.

Kde čerpáte inspiraci? Vyrábíte ráda na zakázku?
Postupem času moje šperky ovládly květiny a přírodní motivy. Vlastně chodím světem, dívám se okolo sebe, pozoruji detaily, barvy a nad každým kvítkem přemýšlím, jestli bych ho mohla vytvořit z cínu. A když mám pocit, že to půjde, tak mě to cosi žene do dílny, většinou rovnou vytvořím i variance na dané téma. Náušnice dlouhé, krátké, náramek, přívěsek, náhrdelník, prsten…
Moje tvorba je úzce svázaná s naší zahradou a přírodou obecně. Většinou platí, že co se objeví na našich záhonech, objeví se dříve nebo později doslova přetaveno do podoby šperku. Mám také speciální zápisníček pro nápady, které někdy přicházejí těsně před usnutím – ty se snadno zapomenou.

Na zakázku tvořím poměrně často, někdy ráda a spolupráce mě inspiruje a posune k něčemu, co bych třeba sama nezkusila, někdy při tvorbě zakázky postrádám to prvotní nadšení, ale vždy se snažím, aby i každý šperk na přání byl o maličko jiný a jedinečný. Originalita je pro mě důležitá, zakládám si na tom, že šperk na fotografii je ten, který zákaznici nebo zákazníkovi také pošlu.
Nejhezčí zakázkou byla souprava cínových šperků inspirovaných květy fuchsie k cínové svatbě – krásný nápad od manžela, nemyslíte?

Kdy a kde se vám tvoří nejlíp?
Kde? Mám svoji malou dílnu se střešním oknem přímo nad stolem (takže dobře vidím a výpary z pájení mohu snadno odvětrávat). Jsem šťastná, že na ni v našem domě zbylo místo, protože jako mnoho ostatních jsem ke svým výtvarným činnostem v začátcích využívala kuchyňský stůl…
Nahoře v dílně se zavřu, pustím si k tvoření nějaké mluvené slovo a nakonec sedím, prohlížím si právě upájené kousky a zároveň v sobě ukládám třeba zážitek z četby na Vltavě. Často se mi pak stane, že balím zakoupený šperk do krabičky, kouknu na něj a vybaví se mi příběh i hlas, který provázel jeho vznik.
A kdy? Pokud mám opravdu tvořit něco nového, musím být odpočatá a v té správné náladě, optimálním časem je dopoledne – to je také nejlepší světlo.

Popište moment, kdy jste si uvědomila, že vaše tvorba už není „jen“ koníček.
No vlastně jsem si dlouho přála a stále přeji, aby se šperky a tvoření vůbec stalo mým povoláním na plný úvazek. Zatím se mi to daří jen částečně, ale věřím, že postupnými kroky se k tomu dopracuji, každý rok se dostávám o kousek blíž svému snu.

Co vám na vaší tvůrčí cestě nejvíce pomohlo?
Prostor pro tvorbu nejen do šuplíku, ale i pro zákazníky, mi poskytl právě Fler, jsem prodejcem od roku 2009, tedy skoro od začátku, tehdy moc prostoru prodávat své výtvory nikdo neměl a působení na Fleru mi otevřelo nové možnosti.
Pomohly mi i kurzy, nejvíce asi kurz cínového šperku. V začátcích podnikání pro mě byly velmi užitečné i rady prodejcům ve Fler MAGu. A stále mi pomáhají členové rodiny, kterým předkládám všechny svoje novinky, ptám se jich na názor nebo se prostě jen chlubím, co se mi zrovna povedlo. Kamarádka mi radí ohledně daní a moje kolegyně, které mi k narozeninám koupily kurz stříbrného šperku u Kalino, mi poskytly možnost vyzkoušet další techniku, takže možná…

Na který svůj výrobek jste nejvíce pyšná a proč?
Moje oblíbené šperky jsou ty s motivem levandule. Ráda vytvářím variace – jak tvarové, tak barevné. Levandule je pro takovou tvorbu ideální. Opravdu pyšná jsem na všechny svoje náramky, nejrůznější cínové kvítky už zdobí mnohá zápěstí. Nejodvážnějším kouskem byl ale levandulový prsten – tvar levandulového květenství a tvar a funkčnost prstenu si tak trochu (vlastně hodně:)) odporují. Ale já jsem k náušnicím, náhrdelníku a náramku ten prsten prostě chtěla, přemýšlela jsem, tvarovala a nakonec zvítězila!

Když se ohlédnete zpátky za svojí kariérou, udělala byste něco jinak?
Nemyslím, že bych něco měnila. Tvoření je taková cesta, vše má svůj správný čas, možná jen více odvahy začít dříve se šperkařskou tvorbou jako vedlejší činností.

Do kterých Fler obchůdků chodíte potěšit oko?
Je jich mnoho, mám pěknou kolekci svých oblíbených – keramika od Lajky, drátování od smu, keramické šperky od Loris, brože od Stellion, z textilu mlsoun nebo Kosí sestry. A chodím k nim nejen pro potěšení oka, ale i na dárky pro kamarády a své blízké a nezapomenu ani na sebe.

Jak nejraději trávíte čas, když zrovna netvoříte?
Od malička opravdu hodně čtu, od té doby, co mám brýle na blízko a oči už bývají unavenější, postupně přidávám i mluvené slovo, poslouchám hry a četby na Českém rozhlasu, dostanu se tak k věcem, které bych pro čtení asi nezvolila a nestačím se divit, jak je text úžasný. Poslouchám i hudbu – jsem fanynka U2, baví mě divadlo a dobré filmy. Ráda jsem venku, na zahradě – tvořím a stále vylepšuji okrasnou zahradu, pěstuji a zpracovávám zeleninu. A hrozně, hrozně ráda plavu. :)

Kde se ve své tvůrčí dráze vidíte za rok a kde za deset let?
Rok uběhne jako nic, snad stihnu zrealizovat šperky, které čekají v zástupu v podobě náčrtků a představ. Chtěla bych trochu rozhýbat i svůj druhý profil se svatebními tiskovinami. A stále doufám, že se tvorba stane mým povoláním naplno, že se dostanu i k práci se stříbrem a že mě nikdy nepřestane lákat zkusit něco nového.

Jakou radu byste dala začínajícím prodejcům na Fleru?
Být opravdový. Tvořte, protože tvořit chcete, ne proto, že chcete něco prodat. Ta touha něco pěkného přivést na svět je potom ukrytá ve výrobku a sama přiláká zákazníka.