Jitka své výrobky šije s nápadem a láskou. Jako bývalá mistryně Evropy moc dobře ví, že sportovní oblečení musí být hlavně funkční a kvalitní. V jejích outfitech značky JEE-WEAR se sportovní novoroční předsevzetí plní skoro sama!

Řekněte nám na úvod něco o sobě. Jak jste se dostala k tvoření?
Jmenuji se Jitka Jánošíková a pocházím z Mohelnice. Původně vyučená pánská krejčová, později jsem při práci studovala oděvní průmyslovou školu v Prostějově. Jelikož jsem se vedle práce a studia věnovala sportu na závodní úrovni, bylo pro mě těžké toto všechno skloubit dohromady. Školu jsem nakonec nedostudovala – sport dostal přednost. S odstupem času ani nemůžu říct, že by to nějak vadilo, že jsem průmku nedodělala. Praxe je nejlepší učitel!
Kvůli sportu jsem se přestěhovala do Ostravy. Závodila jsem za TJ Baník Ostrava (mám 1. DAN – černý pás) a několik let jsem působila na pozici trenéra. Mým největší závodním úspěchem byl zisk zlaté medaile na Mistrovství Evropy v Judo Masters v roce 2006. Tak se celý život tak nějak motám kolem sportu.

Výrobou sportovního oblečení se zabývám od roku 1996. Začala jsem s šitím oblečení především pro fitness a aerobic, ale jelikož starší dcera chodila v té době do gymnastiky, naskytla se mi příležitost vyrobit dresy i pro sportovní gymnastky. V následujících letech se podobných příležitostí objevilo ještě několik – díky tomu jsem mohla zhotovit také trikoty na voltiž, teplákové soupravy pro mažoretky a jiné. Na zakázku jsem také navrhla a ušila kolekci pro českou reprezentaci judistů, ale i pro českou reprezentaci sanda (čínský kickboxing) na Mistrovství světa v Jakartě a Mistrovství Evropy v Moskvě, nebo pro organizační tým krasobruslařů na Mistrovství Evropy v Ostravě.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Jsem otrokem svého koníčku! :)

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Výrobní proces? Šiju tak, jak je to pro mě přirozené. Zpracuji cokoliv – sportovní elastické materiály i romantickou krajku. Nakombinuji i více druhů materiálů. Je to pracnější, ale v ničem mě to nelimituje. Prostě si s tím pohraju. Mohla bych výrobky šít jednodušeji – nařezat pruhy látky a jen lemovat. Ale to by mě nebavilo – dost tento styl limituje a ve finále je vše téměř stejné, a to určitě nechci! Základ tvoří kvalitní materiály, nitě a šicí stroje – téměř všechny mám průmyslové. Co si vymyslím, to uskutečním! Mám ráda výzvy!

 

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Prvotní je nápad, materiál a střih. Mám spousty materiálů skladem. Někdy si nejsem jistá, co s čím zkombinovat, tak je položím vedle sebe a třeba týden tam leží, občas kouknu a pak se nastartuji. Cvrnkne to a jde to jako po drátkách. Od základního střihu se odstupňují velikosti pro celou velikostní řadu. Po nastříhání materiálu přejdu k šití.

   

U topů, pokud mají otvory na vycpávky, zhotovím otvory, přední díl je v tomto případě ze tří vrstev. Jinak bývá ze dvou, aby prsa majitelky zůstala vždy na svém místě. V přední části se naštepuje gumička, pak se přišije sedlo, třeba z tylu. Sešiju boční díly a ramena. Nesmím zapomenout na etiketu s informací o materiálu, způsobu údržby a velikosti! Do průramků a průkrčníku našiju gumičky, a nakonec vyštepuji na dvojjehle, což je typ šicího stroje, který vrchní část látky vyštepuje a spodní pěkně začistí. Ve spodní části topu je guma, kterou navléknu do připraveného tunýlku. Našiju na topek a je téměř hotovo. Výsledek je sportovní i elegantní a neokoukaný, jelikož dělám malé série. Ještě dodám logo a výrobek je hotov – zkontroluji, dodám visačku a zabalím.

      

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Vše dělám podle sebe, jak to cítím já. Občas se poradím s dcerami, ty mi také pomáhají. Ve finále mě pak zajímá už jen spokojená zákaznice a její zpětná vazba, které si cením, jelikož je to pro mě znamení, že svou práci dělám dobře. Když pak ve fitku potkám paní, která má oblečené kalhoty ušité pod mojí starou značkou, a které nosí více než deset let, tehdy se ukáže kvalita materiálu i šití. Hodně látek mám od českého výrobce. Vím, že jsou dražší, ale raději podpořím českou výrobu!

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Letos jsem byla na dovolené v Albánii (projeli jsme s přáteli Balkán na motorkách, téměř 4000 km). Nějak se mi tam rozpadla moto bota, abych mohla řadit, musela jsem botu provizorně opravit. Nakonec jsem ve městě našla i ševce, který mi botu spravil. Tím se dostávám k otázce – mám ráda vůni kůže a občas kouknu na videa, jak se vyrábí boty. Toto řemeslo už není často vidět a můj obdiv má Ben Hrubeš. Dále se mi moc líbí šperky od Měďáka (Petr Uhlíř). Na Fleru vystavuje své zboží spousta zajímavých výrobců, z některých fotek voní dřevo – je to krása. Každý tady je něčím zajímavý.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Zvolila bych top Jenny, jeden z mých prvních modelů pod značkou JEE!!!, který jsem ušila. V předním díle ho zdobí řasení a zadní díl tvoří zajímavé šněrování. Vytvořila jsem i delší variantu tohoto modelu pod názvem Jennifer, který je velmi oblíbený především na jógu, a je možno jej prodloužit na letní šaty či večerní romantické. Je úžasně variabilní.

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Oblečení na pole dance ve svém šatníku zrovna nemám, krátké topíky a kraťásky, to už není nic pro mě. :) Zato ráda nosím legíny a sportovní trička. Mám psa Herryho, amerického stafforda, který vyžaduje dost času, chodíme spolu sportovat a oba nás to baví. Mám tedy možnost nosit své výrobky hlavně na venčení. A tady se dostávám k mé další aktivitě – výrobě zboží pro pejsky a páníčky. Od obojků, vodítek, kožených postrojů, až po trička, tepláky, sukně, vesty a tašky s vlastním potiskem, vše na míru pejskovi i majiteli. Na co si vzpomenu, do toho se vrhnu, nic není nemožné. Tento můj druhý obchůdek můžete na Fleru najít pod názvem Obojky nejen pro Ginu.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Ve svém volném čase ráda vyrážím na delší vyjížďky na motorce nebo se věnuji svému parťákovi Herrymu.

Jak vypadá váš ideální den?
Můj ideální den by měl mít asi tak 36 hodin! Mám plnou hlavu nápadů a neustále nestíhám. Když se mi to ale přece jen podaří, a čas od času si dopřeju volný den, ráda ho strávím aktivně. Ať už na motorce, procházkou s Herrym či někde na horách. Samozřejmě se snažím nic nepřehánět, a tak si ráda odpočinu na wellness či vyrazím s přáteli na dobré pivko a tatarák. Občas zajdu i na fotbal, MMA nebo na atletiku, ovšem jen jako divák.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Moc neplánuji – pak nic nevychází. Řeším vše operativně za pochodu. Vždy to nějak dopadne. Spíše mám přání, aby všichni moji blízcí byli zdraví a šťastní. V dnešní uspěchané době si toho lidé nějak neváží a berou to jako samozřejmost, ale ono to tak není! Na letošní dovolené jsem si to plně uvědomila – na Balkáně, kde neznají takové technické vymoženosti, nejsou lidé tak uspěchaní a připadali mi spokojenější než tady u nás. V příštím roce bych nadále chtěla rozšiřovat sortiment zboží. V neposlední řadě si přeji mít co nejvíce spokojených zákazníků – to je totiž ta nejlepší vizitka.