Vychutnat si ranní kávu v krásném šálku, nechat si letním vánkem čechrat vlasy... Tak nějak by mohl začínat ideální den. A když ten šálek bude mít bílou glazuru a drobné puntíky, vězte, že jde o poznávací znamení Jitky Kuškové alias JiT-S, se kterou vás teď prostřednictvím rozhovoru seznámíme :) 

Řekněte nám na úvod něco o sobě. Jak jste se dostala k tvoření?
Keramika mi učarovala od té doby, kdy jsem jako malá holka uviděla, jak hrnčíři roste pod rukama hrnek. Bohužel po základní škole jsem vykročila úplně jiným směrem a několik dlouhých let jsem pracovala v kanceláři. Nicméně, jak napsal v jedné ze svých knih Paulo Coelho: „Když něco opravdu chceš, celý vesmír se spojí, aby se ti to splnilo.“ Tak i mně se nakonec můj dávný sen vyplnil a nyní se věnuji keramice. V tomto ohledu jsem nesmírně vděčná, že můžu dělat práci, která mě naplňuje a dělá radost i ostatním lidem.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Ano, keramice se plně věnuji. Vedu také několik keramických kroužků pro různé věkové skupiny, od nejmenších dětí, které tvoří spolu s rodiči, přes předškoláky, školáky až po dospělé.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Abych byla upřímná, v tomhle směru jsem trochu rozpolcená. To se projevuje i zde na Fleru, kde prodávám pod dvěma profily. Na jednom z nich nabízím užitkovou keramiku, která je vytáčená na kruhu, čistě bíle glazovaná, doplněná jen jednoduchým vzorkem z červených nebo modrých puntíků. Jedná se hlavně o pomocníky do zdravé kuchyně, jako jsou kvašáky, struhátka na česnek, třecí misky, lisy na pomeranč apod.
Moje druhá část miluje skřítky, vodníky, víly a všechnu tuhle havěť, která se tak ráda naparuje na zahrádkách a u jezírek. Výroba těchto ručně modelovaných sošek mě velmi baví. K dekoraci používám burelovou patinu, barevné engoby a glazury. Každá soška je originál.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Většina mých výrobků je již zaběhlé zboží, které jen doplňuji do prodeje s menší či větší úpravou, třeba na přání zákazníka. Nejraději však mám, když můžu poslouchat jen své ruce a pracovat bez omezení. Tímto způsobem vznikají sošky, které se vlastně rodí tak nějak samy. Začnu vždy hlavičkou a ta si sama určí, že chce být tentokrát například kuchařem. Pak si jen užívám proces tvorby, kdy je nutné dodělat kuchaři zástěrku a kuchařskou čepici atd. Když je soška vymodelovaná, dělá mi nějakou dobu společnost v dílně. Mezitím pozvolna proschne, dostane barvy na kabátek a já ji uložím poprvé a podruhé do pece. Jakmile je zcela hotová, proběhne fotografování a ještě chvíli se mnou pobude, než si ji někdo vybere a já se s ní budu muset rozloučit.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Pro mě je důležitá zpětná vazba zákazníka. Zpráva, že je spokojený, mi udělá velkou radost a je to pro mě důvod tvořit dál.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Machacek-sochy, blazenost, curlytea, barunkulus, Lettuce atd. ... Je jich hodně.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Ráda bych všem doporučila svůj kvašák. Je to oblíbený a zákazníky ověřený výrobek, který nejen potěší oko, ale je i dobrým pomocníkem ve zdravé kuchyni.

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Myslím, že už u vrátek by vám to bylo jasné. Hned u vchodu by vás uvítala dopisní schránka, na které sedí jeden ze skřítků. Po zahradě jsou roztroušené další výrobky. U nás v kuchyni mou keramiku také běžně najdete, od hrnků až po výše zmíněný kvašák, který u nás rozhodně nezahálí.

 

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Věnuji se své rodině. Ráda trávím víkendy na chalupě. Před dvěma roky jsem absolvovala kurz kitesurfingu a od té doby občas s manželem vyrážíme někam za větrem na vodu.

Jak vypadá váš ideální den?
V mém ideálním dni by mě ráno probudilo sluníčko a švitoření ptáků. Vyrazila bych do lesa na houby a vrátila se s plným košíkem. Odpoledne bych si zalezla do stínu a četla knížku. Večer bychom hráli s dětmi nějakou hru nebo seděli u ohýnku. Jo, tahle představa není vůbec špatná. :)

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Mé pracovní plány pro příští rok souvisí s naším budoucím stěhováním do Jizerských hor. V novém bydlišti plánuji novou prostornější dílnu. Věřím, že přesun proběhne plynule a na mé tvorbě se projeví příznivě.