Joyous, to jsou nádherné věnce a výrobky z papíru, které jsou inspirovány květinami. Do puntíku promyšlené a precizně provedené kousky přinášejí radost všem, kdo je dostávají i dávají. A samozřejmě i jejich tvůrcům, které jsme vyzpovídali v dnešním rozhovoru.

Řekněte nám na úvod něco o sobě. Jak jste se dostali k tvoření?
Květinový svět Joyous vznikl asi před 10 lety jako odpověď na přetlak nadšení z tvoření a touhu podělit se o něj.
Tvoří jej dva páry rukou vystudovaných architektů. Oba jsme vyrůstali v prostředí výtvarného umění a již v dětství se nás dotýkalo tak nějak přirozeně. Takže by se dalo říct, že tvoření si samo našlo cestu do našich srdcí. Je to pro nás dar, který nám byl dán a který naše cesty svedl dohromady. My jsme se jen rozhodli jej rozvíjet a vyjádřit tak naši vděčnost. Nejdříve v umění, pak v architektuře a designu a později v květinové estetice. Postupně se v nás krystalizovala a profilovala naše linie - v jejím základu spočívá naše láska k přírodě a snaha o osobitost jak v tvorbě dekorací, tak v akvarelových ilustracích.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Pokud by v naší práci nebyla profesionalita, bylo by to pořád jenom hobby. Tato oblast si natolik získala naše srdce, že ji nejde oddělit od "ostatního" života.
Už jako studenti architektury jsme pořád v kapsách nosili tužku a papír a zaznamenávali si svoje nápady. Tato věrná dvojka je i dnes připravena kdykoliv zasáhnout. :)
Jakmile se v našich myslích zrodí nápad, začíná kreativní proces, který většinou nekončí finalizací jednoho produktu, ale rozvíjí se plynule dál.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Všechno se v proudu času mění, i naše techniky a postupy se upravují a vyvíjejí.
Nadšení pro objevování nových technik a materiálů nás vede po cestě ke zdokonalování. Třeba u našich dekorací vybíráme materiál tak, aby co nejvěrněji zobrazoval realitu. Víte, co je pro nás největší kompliment? Když si zákazníci myslí, že tvoříme ze živých květin. :)
U papírového sortimentu vyhrává technika akvarelu, a to pro svou spontaneitu a možnost digitálního zpracování.
Je pro nás velmi důležité, aby zákazník viděl, že si kupuje kvalitní práci a s ní i kousek umění. Chceme, aby naše dekorace nebo akvarely vnesly do jeho domova radost a spokojenost. Aby se cítil být obdarován a abychom z každého nákupu udělali malý svátek a dali mu "to něco navíc".

   

   

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Na tvoření je krásná právě rozmanitost, kterou pod rukama vzniká nový produkt. Někdy stačí jen malý impuls, který nastartuje samotný tvůrčí proces, jindy mu předchází dlouhé koketování s neodbytnou ideou.
Ať už se jedná o tvorbu na zakázku, nebo o touhu zhmotnit nějakou emoci, pocit či vůni ‒ souznění barevného světa fantazie, našich znalostí a zkušeností nás dovede k vytvoření výsledného díla.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Abychom se mohli vyvíjet, je pro nás důležité naslouchat především sobě navzájem. Avšak pocit naplnění, který je naším hnacím motorem, je násoben spokojeností našich zákazníků. Proto je jejich názor pro nás velmi důležitý.

Doporučte Fler tvůrce, které máte rádi.
Na Fleru je mnoho inspirativních a kreativních tvůrců. Je velmi zajímavé sledovat, jak se jejich tvorba vyvíjí. Líbí se nám především ti, kteří jsou vytrvalí a dovedou si na Fleru najít svou cestu, které se drží. Pro nás jsou inspirující kupříkladu Monamy, by PURE, T E L L A, Amélka, Harpie, Mýd Lenka.

Kdybyste měli upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Gró naší tvorby tvoří bohaté celokvětinové věnce, které nás provázejí od počátku našeho působení na Fleru. Staly se pro nás symbolem definujícím průběh tvorby během celého roku. Jejich univerzalita a výrazovost dokáže v každém domovu vykouzlit atmosféru rozkvetlé zahrady.

    

     

Používáte své výrobky, nebo jste kovářovy kobyly?
Dalo by se říci, že my dva jsme kovářovy kobyly, ale naši blízcí tuto skutečnost vyvažují. :)
Naštěstí náš apetit pro estetiku přenášíme i do našeho prostoru a rádi se obklopujeme doplňky, které nám vytvářejí krásnou atmosféru. Proto se věci, které nám dělají radost nebo nás obohacují, stávají i naší inspirací a mohou se přetavit i do naší tvorby.

Čemu se rádi věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Kreativita je protkána všemi aspekty našeho života a zrcadlí se i v našich oblíbených činnostech. Cestování, malování, čtení, čas strávený v přírodě, kde můžeme jen tak být, a realizace nápadů, které dotvářejí náš životní prostor, případně nám ulehčují každodenní život – to jsou radosti našeho života.

Jak vypadá váš ideální den?
Asi to bude znít jako klišé, ale snažíme se takto vnímat každý den. Přijímat ho s pokorou a vděčností. Nechat se obohatit, potěšit, posunout nebo poučit jemnými nuancemi jeho originality a jedinečnosti.
A čistě prozaicky ‒ den provoněný dobrou kávou, paprsky sluníčka, přírodou nebo tyrkysem moře, setkáním s přáteli… to je absolutní dokonalost.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Nápadů a plánů máme hodně. Ale brány budoucnosti necháváme otevřené, protože věříme, že všechno přichází ve správný čas a jednotlivé okolnosti do sebe přirozeně zapadají.
To nám dává jistou svobodu a volná křídla. Po této cestě nás však vede citlivé naslouchání našim zákazníkům a našemu vývoji.
Chceme si nadále držet svou autentičnost a hlavně zůstat sami sebou.