Pamatujete na stará fotoalba z dětství? Od našich maminek nebo babiček? Člověk je vzal do ruky a rovnou na něj dýchla sváteční nálada. Prohlížení takových alb skoro připomíná nějaký rituál. Člověk se k tomu posadí a s radostí a očekáváním obrací listy. Přesně takovou náladu díky svému kvalitnímu řemeslnému zpracování jv-alba vzbuzují.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
JV-alba, to jsem já. J jako Jitka, V jako Vlachová. A alba nejsou plná hudby, ale jsou plná prostoru pro vaše vzpomínky.

Jak jste se dostala k tvoření?
Když listuji svými vzpomínkami, vidím svoje první vodovky od dědečka, výtvarný kroužek na základní škole a přijímačky na střední školu. Na střední škole odkládám vodovky a pod kůži se mi dostává knihařské řemeslo, které je součástí mého studijního oboru. Po střední škole nastupuji do archivu jako restaurátorka. V roce 2010 se mi vdává kamarádka a já jí fotím svatbu. V hlavě se mi rodí nápad „zabalit“ jí svatební fotky. V tu chvíli si prakticky tahám práci domů a vyrábím první fotoalbum podle svého gusta. No a znáte to… Jedna kamarádka to vidí u druhé…

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Vzhledem k tomu, že knihařina je mojí profesí, dalo by se říct, že se jí věnuji profesionálně. Alba ale tvořím doma ve své dílně, která je součástí kuchyně a obývacího pokoje. A také v jedné místnosti v domě mých rodičů.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Knihařina, stejně jako všechna řemesla, prochází určitým vývojem. Novodobé trendy ovšem nejsou nic pro mě. Klasické fotoalbum s mými fotkami z dětství svou funkčností, odolností a krásou rozhodlo. Jelikož je moje maminka švadlena a já celý život trávím mezi látkami, není náhoda, že se látky objevují i na mých albech. Nepřeberné množství vzorů a barev, které dnešní trh nabízí, umožňuje splnit požadavky každého náročného zákazníka.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Každé album vzniká na konkrétní přání zákazníka. Nákup materiálu a komunikace se zákazníky jsou proto velmi důležité části tvůrčího procesu. Společně ladíme barevnost, počet listů, formát a veškeré detaily. Pak už jen měřím, stříhám, lepím a šroubuji, balím a posílám. Pak jsem samozřejmě i ráda, když zbyde čas a já mohu udělat pár alb podle sebe. Ráda se probírám hromadou látek a kombinuji s papíry a pak nevím, které udělat dřív.

     

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Kolegů z práce, ti mou tvorbu sledují z té řemeslné části. A pak rodiny, která na to kouká spíš z té druhé strany. Jsem k sobě velmi kritická a jsem perfekcionista a uznávám, že občas potřebuji trochu krotit a potřebuji pohled někoho neovlivněného oborem. Samozřejmě je pro mě i velmi důležitá zpětná vazba od zákazníků. Velmi mě těší, když se vrací nebo mě doporučí dál.

  

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Fler je plný skvělých tvůrců! Ráda bych ale upozornila na wertuniku a její háčkované hračky, Ondruškovic, od kterých moc ráda rozbaluji balíčky vonící kůží, anebo na krásné hodiny od TOMINA.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
To je jednoduchá odpověď… Na fotoalbum! Jen nějak nevím, na které. Mám ale ráda alba, která mají pro zákazníka trochu hlubší význam. Třeba takové, které je potažené látkou z oblíbeného dětského povlečení, nebo tou, která zbyla po ušití svatebních šatů.

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Jsem ukázková kovářova kobyla. Vždy, když vybírám nové látky, tak mě nějaká zaujme a dám ji stranou. Tak se mi tady ta hromádka zvětšuje a v knihovně zatím žádné album. Ale jsem optimista, věřím, že to brzy přijde.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Všechen svůj čas už rok věnuji svému synkovi. Jinak ráda čtu, maluji a cestuji.

Jak vypadá váš ideální den?
Ideální den je pro mě ten, který strávím s rodinou, třeba někde venku. Vlastně mi v tuhle chvíli stačí jen pozorovat, jak to mrně roste, a společně se učíme spoustu nového. A moc mě těší, že jednou z věcí, které ho nejvíc zajímají, je právě papír.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Skloubit práci, mimino a nezbláznit se. I nadále bych ráda tvořila na přání svých zákazníků, a i když je to možná časově nereálné, tak bych k tomu ráda vytvořila víc alb skladem jen podle sebe.