Kdyby jen v tom zlatnictví tušili, jakou službu Fleru prokázali, když odmítli Katce opravit korálkový náhrdelník! Díky tomu se totiž pustila do tvoření z korálků sama a my tak můžeme obdivovat její šperky, které vyrábí pod nickem Kat-ja. A to je jen střípek z toho, co nám o sobě prozradila v dnešním rozhovoru...

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
To je pro mě asi nejtěžší otázka, děsně nerada o sobě něco prozrazuji, ale něco prozradit zkusím. Jmenuji se Kateřina, je mi 30 let. Na Fleru mne můžete najít pod nickem Kat-ja. Už ani nevím, jak jsem se k nicku dostala, ale když na mě moje malá dcera volá místo mámo „Katyjóó“, tak to vypadá, že jsem měla kdysi asi předtuchu. Narodila jsem se a žiji v Praze se svým mužem, dvouletou dcerou a psem.

Jak jste se dostala k tvoření?
U nás doma se vyrábělo a tvořilo snad odjakživa. Maminka léta učívala výtvarnou výchovu a vedla keramické kroužky, tak mi možná místo krve v žilách koluje nějaká barva nebo lepidlo. Celkově jsem vyzkoušela mnoho technik a nejvíc mě asi zaujalo fimo, pedig a hedvábí (práce s ním mě fascinuje neustále, to je poslední dobou vidět i na mých výrobcích). Ke korálkům jsem se dostala vlastně jen náhodou. A to, když se mi před léty rozbilo zapínání na zakoupeném korálkovém náhrdelníku a v klasickém zlatnictví se mi vysmáli, že oni „takové“ věci neopravují. Sedla jsem tedy k internetu, našla jsem korálkový obchod a bylo jasno. To se stalo v roce 2006, takže cesta od nuly až sem byla dlouhá. Než se mi narodila dcera, vozívala jsem si i „pohotovostní“ balíčky s korálky na návštěvy, vždy mi bylo líto každé chvíle, kdy jsem mohla mít něco v ruce a neměla jsem. Prostě tvoření je pro mě jako terapie, je to můj nabíječ, každý den si musím aspoň sáhnout!

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
I když bych možná ve skrytu duše chtěla, tak se tvorbě profesionálně nevěnuji. Momentálně jsem jednou nohou na rodičovské dovolené (tento termín opravdu nemám ráda, protože s naší malou dračicí to dovolená není a nikdy nebude) a druhou nohou zpracovávám účetnictví malým a středním podnikatelům či firmám. Tvořím tedy po večerech, na jídelním stole a v pyžamu.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Tvořím technikou beadweaving a bead embroidery. Jedná se v podstatě o sešívání jednotlivých korálků v prvním případě a o přišívání korálků k látkovému podkladu (nejčastěji asi plsti) v případě druhém. Proč to u mě vyhrálo právě toto, asi neumím vysvětlit. Tvořím impulsivně, stačí mi vidět uskupení barev, mít v ruce pěkný korálek a většinou hned je tu i nápad, co s tím provedu. S těmito technikami ušijete v podstatě vše, co si člověk zamane.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Typický průběh je pro mě divné spojení, prostě žádný nemám. Náčrtky si nekreslím, takže mi všechno vzniká v hlavě. Občas vím hned, co použiju a jak to bude vypadat, jindy musí nápad uzrát. Přijde mi, že si každý korálek, kabošon nebo kámen řekne sám, co chce. Někdy je to okamžitě a někdy to chce prostě svůj čas.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Snad to nebude znít moc nadutě, když se přiznám se, že můj. Sama prostě musím mít ze šperku dobrý pocit, jinak ho nevypustím dál. Pokud spokojenost necítím, tak mi tu leží v krabičce, než přijde jeho čas a dojde mi, co potřebuje. A když mi to nedojde, tak ho za čas rozpárám a začnu znovu. Pak je pro mě samozřejmě důležitý i názor mých zákaznic.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Určitě píšou všichni, že nemají čas na brouzdání. Snažím se trávit u PC co nejméně času, ale oblíbence samozřejmě mám. Ze svého oboru musím určitě jmenovat Leelu a medvedici. Ráda brouzdám i v sutaškách theterezkyd. V poslední době mám asi největší přírůstek oblíbenců, kteří mají co dočinění s dětmi, např. dots, broskvička a DOrTy.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
To je dost těžké, k většině šperků si vytvořím určitý vztah, i když vlastně nechci, protože pak je o to těžší je poslat dál, ale logicky mi vše nemůže ležet ve skříni. Neustále mě láká a zároveň velmi fascinuje práce s hedvábím, takže kousky z mé kategorie Šperky s hedvábím jsou momentálně moji velcí oblíbenci. Asi bych upozornila na šperk The Silk Road, který byl vytvořený pro velkou mezinárodní soutěž BOTB 2013, o které taky byla ve FlerMagu řeč. Ale hlavní důvod, proč ho uvádím, je ten, že u tohoto náhrdelníku jsem poprvé použila kombinaci korálků s hedvábím a děsně mě to nadchlo.

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Kovářova kobyla asi nejsem, své šperky nosím a ráda. Nosím převážně náhrdelníky, sem tam brož, takže mám své oblíbené kousky. Je pravda, že bych si představovala mít rozhodně větší zásobičku, ale většinu šperků pouštím do světa, i když někdy s těžkým srdcem, to je pravda.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Jednoznačně jsem s rodinou. A jsme buď venku, nebo doma a děláme všechno i nic :-) Ráda si přečtu pěknou knížku, kouknu na film, a miluju a pečuji o 11 orchidejí.

Jak vypadá váš ideální den?
Nejsem vůbec náročná, ideální den je pro mě každý den, kdy dcera vstane po půl sedmé ráno :-D, to je hned všechno veselejší.

Jaké máte pracovní plány pro příští týden a jaké pro příští rok?
Tím, že pro mě tvorba není práce, si plány nedávám. Sice tu mám pěknou hromadu materiálu, který bych ráda zpracovala, ale tomu neříkám plán :-) Skutečné pracovní plány momentálně převládají, úderem Nového roku se rozpoutává každoroční „daňové šílenství“, tak mám o zábavu postaráno. Ale chvilku na tvoření si musím najít stůj co stůj :-)))