Kate Motl, autorka půvabné keramiky inspirované šumavskou přírodou, se tvorbě věnuje profesionálně už šest let a za tu dobu musela kromě nedůvěry okolí čelit také vlastním nárokům a vyhoření. Dnešní rozhovor je více o tvůrkyni než o výtvorech, o to více je však inspirativní pro všechny profesionály i pro ty, kteří tvůrčí full-time zvažují.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jmenuji se Kateřina, na Fleru mne najdete pod přezdívkou Kate Motl, žiju a tvořím na Šumavě. Šumava je krásné, divoké místo plné hustých lesů, kvetoucích luk, třpytících se pavučin, horských potoků, plavebních kanálů a studených říček, plné čerstvého vzduchu a to vše si nesete v sobě, protože to se prostě odpárat nedá. A taková je i moje tvorba a mé výrobky tak logicky nesou označení Šumava originální produkt. 

Jak jste se dostala k tvoření?
Kreativní jsem byla asi už od malička, můj táta hezky maloval a rád fotil, fotky si sám vyvolával, a to se mi moc líbilo. Já úplně nejdřív ze všeho malovala, kreslila, pletla, háčkovala a na kopci za babiččiným domem jsem z krtinců patlala busty. Ale to, že mám nějaké umělecké sklony, jsem si uvědomila až o mnoho let později.
My jsme, bohužel, nevyrůstali v době, kdy by v nás někdo podporoval talent, nebo že bychom si mohli sami říct, co chceme dělat. Takhle jsme ani nepřemýšleli, ani jsme nevěděli, co bychom chtěli dělat, nebo já to dost dlouhou dobu nevěděla. Takže jsem šla po cestě, kterou mi určili rodiče, a teprve, když jsem odmaturovala na gymnáziu, jsem konečně začala samostatně přemýšlet o tom, co by mě v životě opravdu bavilo. V tu dobu mi přišla do cesty výstava keramických plastik a skulptur v Českém Krumlově, a tam jsem si řekla, že to je ono, co chci objevit, studovat. A tak jsem po gymplu vystudovala umělecko-řemeslné učiliště obor umělecká keramička, seznámila jsem se s dějinami umění, s technologií, s praxí.

   

Cesta za keramikou u mě ale nebyla tak jednoduchá a přímočará. Mezitím jsem měla ještě další zaměstnání, které ale vnímám jako velmi důležité a přínosné do dalšího mého života. Stejně tak důležité pro mne bylo setkání s mými bývalými partnery, každý z nich byl nějak umělecky zaměřen, umělecký kovář, umělecký sklář, fotograf, z toho všeho jsem čerpala inspiraci. A tak jsem se jednoho dne rozhodla do toho šlápnout a vystavila jsem pár svých kousků sem na Fler, ty se velmi rychle prodaly a to mi udělalo neskutečnou radost a dodalo mi to obrovskou chuť v tom pokračovat.
Mými učiteli na samém počátku byly pokus-omyl a úžasná alchymie, kterou keramika, glazury, hlíny a výpal výrobků obnáší. 

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Ano věnuji, již šestým rokem. Na úplném začátku mého profesionální snažení jsem to s pracovní dobou hodně přeháněla, pracovala jsem každý den více než dvanáct hodin, bez volných víkendů a dovolené, v podstatě jsem v dílně bydlela. Chtěla jsem vše co nejdříve rozjet a dávala jsem do toho všechno, svůj volný čas, energii a v sázku i své zdraví. Byla jsem netrpělivá a horlivá, chtěla jsem, aby vše hned fungovalo a bála jsem se, jestli se uchytím, takže o to víc jsem pracovala, pracovala jsem vlastně neustále, i ve snech. Tohle vše mě stálo strašně moc sil a pak po letech přišlo vyhoření, při takovém dlouhodobém nasazení prostě jednou přijít muselo. Nemohla jsem pak do dílny ani vstoupit. Měla jsem tehdy na výběr, buď přehodnotit svůj přístup k práci, nebo ji nedělat.
Ale svou práci jsem i přesto milovala. Naordinovala jsem si tedy měsíc pauzu, a pak odjela na dovolenou k moři, na poznávačku, vypla jsem pracovní telefon i e-mail. Vrátila jsem se s nadhledem a novým sebevědomím a vše přehodnotila, změnila svůj přístup, přišla jsem si na to, že nejenom prací je člověk živ a podle toho jsem se začala ve svém dalším životě řídit. Bezpodmínečně!

    

Už vím, že nemohu pořád jen pracovat, že židle, na které pomyslně sedím, nemůže mít jen jednu nohu, na kterou se budu 100% soustředit, ale že má nohy čtyři, jinak je nestabilní a neudrží mě. V současné době pracuji tak, aby vše bylo vyvážené, vyvážené s ostatními stránkami mého života. Moje práce mě teď velmi baví a naplňuje, dělám ji s lehkostí, radostí a láskou a s konkrétní vizí. Na stole mám zápisník, kam si kreslím a poznamenávám všechny nápady, v podstatě pořád přemýšlím nad něčím novým, ale ukládám si to.
Moje práce nejde oddělit od ostatního života, protože mne neustále něco inspiruje, ale vše mám zaznamenané a vracím se k tomu, když je ten správný - pracovní - čas. Jsem moc ráda, že jsem se naučila práci vypínat, když cítím, že je to potřeba. 

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Mě baví na keramice to, co už bylo určitě mnohokrát řečeno, že je proces výroby spojen se všemi čtyřmi živly, podstatou je hlína - země, k výrobě potřebuji další živel - vodu, a to především na hrnčířském kruhu, vše pak uschne pomocí větru - vzduchu a k výpalu je potřeba oheň. Technika samotná, kterou jsem si zvolila, vznikla hlavně kvůli tomu, že jsem vždy chtěla vdechnout své keramice originální vzhled, jiný, než je ten klasický zemitý. Proto volím tu nejsvětlejší hlínu v kombinaci s barevnými engobami, které dovolují různé dekorativní techniky, a to dává vyniknout barvám, pestrosti a jemnosti, nabízí to spoustu kreativity. A nejdůležitějším aspektem mé tvorby je příroda samotná, kterou do svých výrobků doslova vtiskávám. 

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Všechen můj tvůrčí proces je hnán z mého nitra, z mé vnitřní potřeby, z nápadů, které přišly a které jsem si poznamenala. Inspirace je všude okolo, kam se podívám, v krajkách, ve strukturách, nejvíce v přírodě a v barvách, v barevných spojeních, valérech, a pak už jen stačí vzít hlínu a ruce začnou tvořit samy.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Pro mne je důležitý názor každého člověka, který nějaký názor má.
Začíná to mnou, potřebuji naslouchat sama sobě a být si uvnitř jistá, že to, co tvořím, má smysl a že to má užitek i pro někoho jiného, vzhledem k tomu, co vytvářím. Potřebuji mít při tvorbě pocit naplnění, to je pro mne hnací motor do veškeré mé další práce.
Důležité jsou pro mne i názory mé rodiny. Každý z nich mi v tomhle ohledu dal něco jiného a byl pro mne inspirací, podporou nebo motivací.
Má sestra mne naučila to, že moje tvorba nikdy nemůže být dokonalá a že je potřeba se s tím smířit, za což jí patří velký dík, protože s tím jsem v sobě dřív hodně bojovala.
Můj bratr byl pro mne vždy podporou, protože mojí práci a tomu, co dělám, věřil a snažil se a neustále se snaží ji propagovat a pomáhat mi s věcmi, například v oblasti internetu, kterým nerozumím nebo které sama nestíhám.
Moji rodiče tomu, že se keramikou dokážu uživit, nikdy moc nevěřili, a to byl pro mne taky důležitý názor a zároveň hnací motor, a to velmi výrazný hnací motor v tom, že jim dokážu pravý opak. Ale oba mne v současné době podporují, za což jsem ráda, změnili svůj názor.
Pak to jsou všichni mí přátelé. Ti, kteří sami tvoří a živí se svou rukodělnou tvorbou, stejně jako já. Takže jsou pro mne důležité jejich postřehy, naše vzájemné debaty, občas si postěžovat a zjistit, že i oni zažili/zažívají to samé, co já a že řešíme všichni, kdo takto tvoříme, vlastně dost podobná témata, dost podobné starosti a radosti.

A pak jsou tu i ti kamarádi, kteří ode mne keramiku neustále odebírají, třeba už od počátku, byli vždy mými podporovateli a dělají mi radost třeba tím, že mi sdělují, komu mou keramikou udělali radost atp. Moc si toho vážím.
A v neposlední řadě jsou to mí zákazníci, jejichž názor je pro mne velmi důležitý. Jejich spokojenost, recenze, zpětná vazba, snažím se na vše vždy pružně reagovat, takže i nespokojenost je pro mne důležitá, protože mohu něco změnit, vylepšit, nad něčím se zamyslet.
A také díky některým zákazníkům, kteří měli své specifické požadavky v objednávkách, jsem obohatila svou tvorbu o nové nápady. Takže děkuji za každou inspiraci a podnět. 

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Moc ráda se zúčastňuji různých prodejních akcí, i Flerjarmarků, a tak jsem za ta léta měla možnost se s mnohými Fler tvůrci seznámit a stali se z nás přátelé, moji oblíbení tedy jsou dream handmade, macioza (viz odrátované výrobky), Mýdlárna na Pálavském vršku, We Are BAND, Skvělý Triko, Articles.
A protože mám jako každá žena ráda módu a módní doplňky, tak ráda zmíním další své oblíbence, jako jsou RODRIK, keiti, madeINhome, LENKA BLAZA, fundaluka, oi-io, RARA, BAX, blanka winterova, Dara bags.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Určitě by to byly mýdlenky. Začínala jsem s nimi a teď se k nim opět ve velkém vracím. Kromě klasických, osvědčených modelů jsem do nabídky začala zařazovat i tvary a dekory nové. Vyrábím je ze všeho nejraději, hodí se k přírodním mýdlům, která v současné době zažívají velký boom a tvoří dohromady skvělou kombinaci a jsou originální ozdobou každé koupelny. 
Kamarád Petr jednou žertem prohodil pro mne nezapomenutelnou větu, že podle mých mýdlenek by si lidé měli zařizovat své koupelny, nejprve mýdlenka a pak podle ní kachličky. To jen pro pobavení čtenářů. :)

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Své výrobky samozřejmě používám, protože je potřebuji neustále testovat. Všechny nové tvary, dekory a technologie potřebuji vyzkoušet, protože si potřebuji být jistá tím, že splňují kvalitu a funkčnost, kterou od nich vyžaduji a očekávám. 

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Osobnímu rozvoji, v co nejširších souvislostech. Mám ráda všeobecný přehled a ráda se zajímám o vše, chci být v obraze, to je pro mne důležité. Ráda koukám na filmy a poslouchám příběhy, které jsou podle skutečné události, lidské osudy mě inspirují. Velmi důležité pro mne je vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo, proto chodím pravidelně kondičně plavat a pak bublat do vířivky. Mám ráda svou bylinkovou zahradu, ráda sázím sukulenty ze semínek, ráda pozoruji, jak vše roste. Ráda si poslechnu hudbu, která vyjadřuje mé pocity, náladu a rozpoložení. Když je čas, ráda hledám detektorem poklady v zemi. Ráda čtu knihy, které mohou změnit můj názor na svět, něčím mne obohatit, a mám moc ráda ruské klasiky. Ráda vařím pro své blízké, ráda lidi hostím, mám ráda nedělní obědy s rodinou. Jsem blázen na vůně, miluju parfémy. Ráda dělám sirupy ze všeho, co se namane, a miluju naši šumavskou řeku Otavu, do které se velmi ráda chodím osvěžit a otužit, mám ráda naši přírodu a v neposlední řadě se ráda scházím se svými přáteli, kteří jsou pro mne druhou rodinou.

Jak vypadá váš ideální den?
Můj ideální den je ten, kdy nepracuji, můžu relaxovat, něco příjemného zažít a něco obohacujícího poznat.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Jsem velmi ráda, že přichází doba, kdy lidé rádi podporují kvalitu a přemýšlí nad svým zdravím, nad naší planetou, přírodou, že preferují lokální suroviny, potraviny a v neposlední řadě i rukodělnou tvorbu, vše, do čeho lidé vkládají sami sebe, svou energii a své srdce. To myslím, že je v dnešní době velmi důležité a všichni to máme rádi a toužíme po tom! 
Jsem ráda, že v současné době mohu dělat to, co mě baví, mám spoustu neutuchajících nápadů, mám v plánu ve své tvorbě pokračovat, ale plánovat rok dopředu nedokážu. Své plány, které prozrazovat nechci, asi z určité pověrčivosti, v hlavě určitě střádám, ale jestli se uskuteční, to se nechám ráda překvapit.
Na závěr přikládám svůj oblíbený citát, který to vše hezky shrnuje: "Chceš-li Boha rozesmát, řekni mu o svých plánech.“ Woody Allen.
A já mám ráda humor, mám ráda, když se lidé (a i bůh) smějí, a vůbec netuším, co mě čeká, ale bude to určitě vzrušující cesta a to mě na životě baví! Baví mě život s tím, co všechno přináší! To dobré i zlé, obojí je pro mne důležité.