Šperkařina má mnoho podob, dalo by se říct, co člověk, to přístup. Daniela alias Kazuba zvolila tu klasickou cestu. Vyrábí šperky z minerálů a drahých kovů, které vypadají skoro jako starožitnosti. Máte rádi drahé kameny a kvalitní řemeslo? Tady se pokocháte.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jmenuji se Daniela a na Fleru mě najdete pod přezdívkou Kazuba. Ve svém Fler obchůdku nabízím převážně šperky ze stříbra a kamenů, které pečlivě vybírám, těším se z jejich krásy a s láskou je zpracovávám do podoby, která mi vyvstane na mysli a je blízká mému srdci.

Jak jste se dostala k tvoření?
Nemohu říct, že bych se k tvoření jako takovému v životě nějak dostala. Spíše bych řekla, že jsem ho, jako jednu z hlavních vlastností, dostala do vínku. Tvoření mě provází od malička a je to jeden z mých hnacích motorů. Je to něco, o čem přemýšlím každou volnou chvíli, něco, na co se těším, co mě sytí a pohání dál.
V mládí se mojí velkou láskou stalo šití. První výtvory byly určeny panenkám, později jsem začala šít pro sebe, pro děti a manžela. Šperkařina přišla až mnohem později. Dostala jsem se k ní pozvolna, po krůčcích. První skleněné korálky jsem vlastně kupovala pro dceru. Později mi to ale nedalo, abych také nezkusila něco z nich vytvořit, a tak to vlastně začalo.
Postupně jsem se přes skleněné korálky propracovala k minerálům.

Když už jsem pracovala s minerály, zkusila jsem posunout svoje hranice ještě kousek dál a pořídila jsem si první pájku a pár stříbrných drátů a plechů.
A co mě napadne dál? Kdo ví, tvoření je pro mě nikdy nekončící proces a ráda se nechám životem překvapit, kam až mě  dovede.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Jak už jsem řekla, tvoření je neoddělitelnou součástí mého života, takže vlastně tvořím každý den něco. Ovšem ne každý den se dostanu k tvorbě šperků. Někdy popouštím uzdu fantazii v kuchyni při přípravě oběda, jindy zvelebuji domov nebo něco šiji. Ať už ale dělám cokoliv, každý den jsem ve své šperkařské dílně alespoň myšlenkami a návrh nového šperku mi vyvstane na mysli třeba na procházce se psem, práci na zahradě nebo při řízení auta.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč u vás vyhrála?
Nevím, jestli mohu tvrdit, že má moje technika nějaký oficiální název. Já ji nazývám „pokus – omyl – pokus – vyšlo to!“ Ne, teď vážně – snažím se dělat starou klasickou šperkařskou technikou. Mám ráda staré šperky, ráda se dívám po starožitnostech.
Prioritou je pro mě ve šperku vždy kámen. Od toho se vše odvíjí. Zcela záměrně neuvádím u popisu svých výrobků, ke kterému znamení se kameny v nich hodí. Ne že bych v sílu minerálů nevěřila, ale jsem toho názoru, že každý, kdo se řídí svým instinktem, citem a srdcem, si svůj kámen najde a nepotřebuje k tomu žádné rady a návody. Takže jako při výrobě – co oko a ruka přitáhne, to je to pravé!

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Tak třeba takto – odcházím do dílny s úmyslem doleštit, dobrousit nějaký výrobek. Leštím, leštím, na rohu stolu leží nějaký kámen. Kouknu na něho, leštím, kouknu na kámen, leštím, přestávám leštit, kouknu na kámen, beru ho do ruky a už tvořím. Co oči přitáhnou, ruka bere a pak už tvořím, co mi přijde na mysl.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Samozřejmě je pro mě důležitý můj vnitřní pocit z hotového výrobku. Pokud jsem s ním spokojena, nechám šperk zhodnotit manžela a moje dcery. V neposlední řadě je pro mě důležitá také reakce mých zákaznic. Vždy mě potěší a v mé tvorbě popožene dál, pokud se některá rozhodne poskytnout mi zpětnou vazbu a poté, co je jí šperk doručen, mi napíše, jak je s ním spokojena, jak na ni působí.

   

   

   

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Těch je tady na Fleru opravdu hodně. S trochou nadsázky by se dalo říct, že obdivuji všechny tvůrce a nepřestává mě udivovat, co vše je v lidských silách vymyslet a hlavně vytvořit. Všichni tvůrci mají můj obdiv. Pokud to lze, vždy upřednostňuji ruční práci.
První, koho bych chtěla jmenovat, je moje dcera, která se věnuje šití a své výrobky na Fleru prodává pod přezdívkou zuzi. Sleduji a občas sama nakupuji u tvůrců jako je Rút007, Venkovský styl, Jiří Svatoš. Minerály si dovážím sice převážně z mineralogických burz v zahraničí, ale tady z Fleru spolupracuji se Saffron.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Byla by to souprava Kontrasty, protože jsem dlouho o vytvoření takové soupravy přemýšlela, kámen jsem si vysnila, pracně sháněla. Protože je to nádherný kámen, protože mám ráda kontrastní černou a bílou a v neposlední řadě, protože je tato souprava vytvořena pouze ruční výrobou bez použití komponentů a musím přiznat, že jsem na její vytvoření hrdá.

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Ne, kovářova kobyla nejsem. Svoje výrobky nosím opravdu ráda. Je to i něco, co mě právě na šperkařině baví – ta možnost vymyslet si šperk pro sebe, podle svých představ a pak ho pyšně nosit. Některé šperky si dělám přímo na míru pro zvláštní příležitost nebo ke konkrétnímu oblečení. Pokud mi to čas dovolí, tak si ráda oblečení ušiji a šperky vyrobím. Musím ale přiznat, že mám několik oblíbených šperků a ty občas vyhrají i nad těmi novými.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Pokud bych měla opravdu volný čas, tak bych si sedla do přírody, koukala na kvetoucí stromy, poslouchala zpěv ptáků, šum potoka, ševelení listí na stromech a v duchu říkala přírodě, že ji obdivuji a že ji mám ráda.

Jak vypadá váš ideální den?
Ideální den je ten, kdy vstávám s myšlenkou, že vlastně vstávat nemusím, dám si v klidu ranní kávu, zajdu na chvíli do dílny, projedu se na kole, zajdu na procházku se psem, projedu se na koni, dám si odpolední kávu, povykládám s rodinou, něco ušiji. Ale to by ten den musel mít tak 50 hodin. A tak je pro mě ideální ten den, kdy se mi podaří stihnout aspoň jednu věc.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Jsem člověk, který nemá rád stereotyp, a tak bych ráda vytvářela nové a nové výrobky a rozšířila sortiment, co nejvíc to půjde.