Každé dítě již ví, že Fler není jen prodejním místem, ale je rovněž místem, kde se hojně soutěží, kde spolu v klubech klábosíme, sdílíme a vzájemně se inspirujeme a rozvíjíme.

A když jsme se tak jednou v cínařském klubu zamýšlely, kam bychom se mohly posunout dále a co nového si vyzkoušet, přišel k nám nápad. Tím jsou „inspirativní a inspirující témata“, která jsme se rozhodly vyhlašovat nad rámec našich obvyklých klubových soutěží.

Inspirativní kola v sobě ponesou náročnější témata, zakomponování neobvyklých materiálů nebo vícero technik, témata, která nás budou provokovat a více podněcovat k přemýšlení, zkoušení nových věcí a posouvání se dál.

A protože ve více lidech se to lépe táhne a v spolupráci je větší síla i zábava, přizvaly jsme si inspirativní posily :-)

A tak kluby Tvoříme šperky z cínu, Wire-wrapping, Beadweaving Team - tvorba šitých šperků z rokajlu a Chirurgická a nerezová ocel spojují své síly a šikovné ruce a přijímají společnou výzvu k rozvoji své tvorby.

Šperk a dřevo

Tématem prvního inspirativního kola je:

"Zakomponování dřeva do šperku"
a ponese se v duchu lesa, přírody, lesních bytostí a duchů.

Kdy uvidíme hotové šperky?

To, jak se členové klubů čtyř různých šperkařských technik popasovali ve svých pracích se dřevem a zadáním, se dozvíte začátkem června, kdy zveřejníme výsledky prvního kola. A když tak koukám na práce kolegyň, dává mi to tušit, že se bude na co těšit :-)

O jakých technikách to bude?

Zde je malé představení „čtyřky“, která se do společné výzvy k rozvoji zapojila:

Šperkařky z Fler klubu „Tvoříme šperky z cínu“ aneb „cínařky“ propadly cínu a páječkám, se kterými kouzlí své výtvory z minerálů a skla. Pro svou práci využívají měkké pájení a tiffany techniku. Více o materiálu a technice se dozvíte třeba v tomto článku a skvělém videu.

ukázky prací členek klubu Tvoříme šperky z cínu

Kolegyně z klubu "Wire-wrapping" se zamilovaly do drátků, např. měděných, mosazných či nerezových, z kterých vytvářejí velmi působivé šperky. Wire-wrapping neboli omotávání drátkem je stará a tradiční technika, u které se dráty omotávají jinými dráty. Zní to jednoduše? Tak to se pletete, wire-wrapping je dost pracná a náročná technika a více se o ní můžete dozvědět například v tomto článku.

ukázky prací členek klubu Wire-wrapping

Ovšem, dovolím si tvrdit, že ani cínařky a drátařky se v pracnosti svých šperků nevyrovnají neuvěřitelným děvčatům z "Fler Beadweaving teamu", což se česky překládá jako šité šperky z rokajlu. To, co dokážou vytvořit jejich zkušené a trpělivé ruce, jsou mnohdy dechberoucí a netradiční šperkařské skvosty. Nahlédnout pod pokličku této pracné technice můžete v tomto skvělém článku.

ukázky prací členek Beadweaving teamu

Naši „čtyřku“ odvážných uzavírají kolegové z klubu "Chirurgická a nerezová ocel", kteří rovněž pracují s drátky (a dalšími komponenty), ovšem jsou to drátky z chirurgické a nerezové oceli, jejíž výhodou je, mimo jiné, snášenlivost alergiky, barevná stálost, pevnost a odolnost. Z chirurgické a nerezové oceli pak vznikají zajímavé kousky vytvořené různými technikami – třeba již zmíněným wire-wrappingem, tepáním nebo kroužkováním (chainmail). Více o tomto materiálu se dočtete třeba v tomto článku.

ukázky prací členů klubu Chirurgická a nerezová ocel

Pokud jste klub tvořící šperky s nějakou jinou, ovšem kompatibilní technikou a máte chuť se k naší výzvě přidat, napište někomu znás a dejte nám o tom vědět.

Nastavíte-li u sebe také hlídání novinek na tomto profilu, informace vám budou chodit přímo do vašich "Událostí" a nic vám neujde.

Tak co, povedlo se nám vás trochu navnadit?

Začátkem června se budeme těšit na vaše názory a komentáře hotových kousků!

 

Úvodní foto: Krása dřeva od lajka.design.